Rooibos w ciąży – czy można pić tą herbatę? Właściwości i zastosowanie u ciężarnych

kobieta w ciazy pije herbate rooibos

Po herbaty sięgamy z różnych powodów, zazwyczaj dla smaku aromatu. Filiżanka herbaty pomaga się zrelaksować i jest okazją dla miłej chwili wytchnienia w ciągu dnia. Niektóre rodzaje herbat pije się również ze względu na ich właściwości zdrowotne. Do herbat o wielu właściwościach korzystnych dla zdrowia należy rooibos. Czym dokładnie jest ten napar i czy rooibos w ciąży można pić bez żadnych obaw o bezpieczeństwo dziecka?

Czym właściwie jest rooibos?

Nazwa rooibos oznacza czerwony krzew, który pochodzi z pewnego regionu w RPA. Krzew ten jest bardzo specyficzny, między innymi ze względu na rozmiary, może on osiągać nawet 2 metry wysokości, poza tym, jego liście przypominają igły. Te właśnie liście rozdrabnia się oraz nawilża na tyle, by mógł rozpocząć się proces fermentacji. Ostatnim etapem obróbki liści jest zostawienie ich do naturalnego wyschnięcia.

Mało kto wie, że napar z liści rooibos tak naprawdę nie jest herbatą. Przyjęło się, by tak go nazywać, ponieważ jest aromatyczny, smaczny i ma intensywną barwę, więc często można spotkać go pod nazwą czerwonej herbaty. Krzewy rooibos nie mają jednak nic wspólnego z herbacianymi. Napar również różni się smakiem, ponieważ w przeciwieństwie do prawdziwej herbaty nie zostawia on gorzkawego posmaku, gdyż nie zawiera garbnika. Dostępny w marketach rooibos nie jest więc herbatą, a suszem z liści przeznaczonym do przygotowywania aromatycznych naparów, o wielu właściwościach zdrowotnych. W sieci często jednak można znaleźć pytania, czy czerwona herbata rooibos w ciąży jest bezpieczna. Co na ten temat sądzą eksperci? Można sięgać po rooibos w ciąży, czy też lepiej unikać go ze względu na bezpieczeństwo dziecka?

Przeczytaj również  Chrzestna w ciąży - czy może nią być i czy to wypada?

kobieta w ciazy pije rooibosa

Herbata rooibos – właściwości i zastosowanie w ciąży

Napar z rooibosa popijany przez przyszłe mamy może przynieść im wiele korzyści. Napój ten jest w stanie złagodzić wiele ciążowych dolegliwości, głównie tych związanych z układem pokarmowym. Wiele przyszłych mam uskarża się na mdłości, rooibos w ciąży może je złagodzić i przynieść znaczną poprawę samopoczucia. Jakie jeszcze właściwości ma ten napar?

  • Stanowi ochronę przed wolnymi rodnikami – napar z rooibos to prawdziwa skarbnica przeciwutleniaczy, które zapobiegają niszczeniu komórek przez wolne rodniki, zarówno te produkowane przez organizm, jak i te pochodzące z zewnątrz. Tym samym rooibos chroni przed wieloma chorobami oraz przedwczesnym starzeniem.
  • Korzystnie wpływa na serce oraz na ciśnienie – rooibos jest w stanie łagodzić wszelkie napięcia nerwowe, co zbawiennie wpływa na ciśnienie krwi, pomagając utrzymać je na właściwym poziomie. Regularne popijanie naparu rooibos może też chronić przed chorobami serca.
  • Pomaga radzić sobie z cukrzycą typu 2 – aspalathin to jeden z przeciwutleniaczy, znajdujących się w naparze. To właśnie aspalathin ma działanie zwiększające wrażliwość tkanek na insulinę, co przy zaawansowanej cukrzycy jest bardzo ważne. Regularne popijanie naparu rooibos sprawia, że mięśnie lepiej wykorzystują glukozę, na korzyść zmienia się również aktywność trzustki, jeśli chodzi o wydzielanie insuliny. Osoby chore mogą sięgać po napar przede wszystkim po to, by zapobiec gwałtownym skokom glukozy oraz, by zwyczajnie poprawić samopoczucie.
  • Chroni wątrobę i wspomaga jej regenerację – badania nad właściwościami zdrowotnymi naparu wykazały, że ma on bardzo dobry wpływ na wątrobę i wspiera regenerację jej komórek.
  • Pomaga w łagodzeniu bólu brzucha u dorosłych i dzieci – odrobina naparu z rooibos podana małemu dziecku przy napadzie kolki, może spowodować natychmiastową ulgę w bólu i poprawę samopoczucia. Napar pomaga również dorosłym przy problemach z układem pokarmowym, łagodząc objawy rozstroju żołądka, oraz chroniąc przed skurczami jelit i biegunkami.
  • Chroni przed nowotworami – codzienne picie przynajmniej jednej filiżanki naparu, znacznie obniża ryzyko zachorowania na nowotwór, co bierze się od wysokiej zawartości przeciwutleniaczy.
  • Łagodzi trądzik oraz inne problemy skórne – picie naparu rooibos pomaga w uzyskaniu promiennej, świetlistej cery bez zmian skórnych. Rooibos spowalnia też procesy starzenia skóry i chroni przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek. Napar łagodzi trądzik i egzemę oraz pomaga pozbyć się nadmiernej suchości.
  • Ma pozytywny wpływ na układ oddechowy – dzięki właściwościom rozszerzającym oskrzela, rooibos może być bardzo pomocny podczas kaszlu. Często wykorzystuje się go między innymi przy zapaleniu oskrzeli, jako wsparcie dla środków medycyny konwencjonalnej.
Przeczytaj również  Czy dziewica może zajść w ciążę? Fakt czy mit?

Rooibos w ciąży to znakomity, naturalny środek na wiele dolegliwości, który w dodatku pomaga chronić się przed chorobami. Czy mimo to jednak można po niego sięgać bez ograniczeń? Co warto wiedzieć o piciu tego naparu przez przyszłe mamy?

Czy można pić rooibosa w ciąży?

Wiele kobiet planujących macierzyństwo zastanawia się, czy czerwona herbata rooibos w ciąży na pewno jest całkowicie bezpieczna dla maluszka. Jeśli chodzi o zwykłą zieloną, czerwoną lub czarną herbatę to istnieją dla przyszłych mam pewne ograniczenia związane z zawartością teiny. Nie istnieje natomiast coś takiego jak herbata rooibos w ciąży. Nazywanie tego naparu herbatą jest umowne, ponieważ krzew rooibos jest czymś zupełnie innym od herbacianego, nie zawiera on teiny, ani żadnych innych substancji, które mogłyby mieć zły wpływ na płód.

ciezarna kobieta pije herbate rooibos

Czerwona herbata rooibos a karmienie piersią

Wiadomo już, że herbata rooibos w ciąży jest całkowicie bezpieczna, czy po porodzie również można delektować się aromatycznym naparem? Napój ten może być pity przez kobiety karmiące, nie ma on negatywnego wpływu na jakość pokarmu, pozwala za to się zrelaksować oraz ma wiele innych korzystnych właściwości.

Czy rooibos jest bezpieczny dla twojego dziecka?

Rooibos w ciąży nie wpływa negatywnie na rozwijający się płód, pity podczas karmienia nie wpływa też źle na pokarm, czy wobec tego można podawać go niemowlętom? Rooibos nie szkodzi nawet bardzo malutkim dzieciom. Wręcz przeciwnie odrobina tego naparu może pomagać przy kolkach i innych problemach z brzuszkiem.