Mięta w ciąży – czy można ją pić? Właściwości herbaty miętowej dla ciężarnej

mieta w doniczce

Miętę pije się nie tylko ze względu na jej orzeźwiający smak, który doskonale komponuje się z wieloma dodatkami, takimi jak sok z cytryny, czy miód. Napój ten jest ceniony przede wszystkim za swoje właściwości prozdrowotne. Od wieków stosuje się herbaty i napary z mięty między innymi podczas niestrawności i innych problemów z żołądkiem. Dolegliwości związane z układem pokarmowym zazwyczaj towarzyszą również kobietom w ciąży. Ratunkiem przyszłych mam jest często picie mięty ciąży. Czy jest to jednak dobre wyjście i czy mięta w ciąży nie stwarza żadnego zagrożenia dla płodu?

Właściwości mięty – jakie są?

Picie mięty w ciąży jest normalnym zjawiskiem dla wielu kobiet. Napój ten przynosi im zazwyczaj ulgę przy dolegliwościach, takich jak mdłości. Mięta w ciąży jednocześnie budzi też wątpliwości, ponieważ należy do grupy ziół, które jak wiadomo, mogą przynosić nie tylko korzyści. W niektórych przypadkach skutki uboczne ziół znacznie przewyższają pozytywne zjawiska wynikające z ich spożywania. Jak jest z miętą? Czy jest ona bezpieczna i przede wszystkim, jakie właściwości się jej przypisuje?

Mięta ma zbawienne działanie na układ pokarmowy. Po herbatę miętową warto sięgać w pierwszej kolejności po zbyt obfitym posiłku. Napój może przynieść znaczną ulgę w przypadku przejedzenia, łagodząc uczucie ciężkości i wspomagając trawienie. Właściwości wspomagające trawienie biorą się stąd, że mięta pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Oczywiście przejadanie się jest niezdrowe i najlepiej do niego nie dopuszczać, jeśli jednak już się zdarzy, można sobie pomóc właśnie herbatą miętową.

Przeczytaj również  Kwas hialuronowy w ciąży i podczas karmienia piersią - czy jest bezpieczny?

Pełen aromatu, orzeźwiający napar z mięty doskonale sprawdza się w walce z nudnościami. Popijanie mięty pomaga zapanować nad odruchem wymiotnym i łagodzi mdłości. Właśnie dlatego mięta w ciąży zwykle polecana jest przyszłym mamom, ponieważ nudności to objaw bardzo częsty w stanie odmiennym, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

kobieta trzyma miete

Mięta pomaga również przy innych problemach z układem pokarmowym. Wspomaga ona trawienie, ułatwia przesuwanie treści po jelitach, łagodzi wzdęcia i uwalnia od gazów. Regularne popijanie herbaty miętowej pomaga uporać się z zaparciami. Złagodzenie wzdęć bierze się od wiatropędnych właściwości mięty. Napar miętowy pomaga nie tylko, przy problemach z układem pokarmowym! Dlaczego jeszcze warto po niego sięgać?

Przechodząc do właściwości zdrowotnych mięty warto najpierw zastanowić się skąd one się biorą. W zielonych listkach o bardzo intensywnym zapachu kryją się substancje aktywne, takie jak mentol, garbniki, sole mineralne, gorycze, flawonoidy i kwasy organiczne. Tak bogaty zestaw sprawia, że mięcie przypisuje się również właściwości bakteriobójcze, żółciopędne, przeciwzapalne oraz rozkurczowe. Pozostaje jednak pytanie, czy picie mięty w ciąży na pewno jest całkowicie bezpieczne i wskazane? Co z poszczególnymi rodzajami mięty, czy żaden z nich nie znajduje się na czarnej liście, jeśli chodzi o menu ciężarnej?

Rodzaje mięty a ciąża

Wyróżnić można kilka rodzajów mięty. Najpopularniejszy z nich to mięta pieprzowa. Niemal każda herbata miętowa w ciąży jest wytwarzana właśnie z mięty pieprzowej, zwanej też lekarską. Ma ona bardzo intensywny mentolowy zapach. Miętę pieprzową wykorzystuje się nie tylko w przemyśle medycznym, ale też kosmetycznym.

Mięta polna w ciąży również bywa popularna. Najczęściej sięga się po nią przy problemach z układem trawiennym. Jeśli chodzi o mentolowy aromat, to mięta polna nie ustępuje pieprzowej. Popularnością cieszy się również olejek z mięty polnej, ceni się go głównie za wysoką zawartość mentolu.

Przeczytaj również  Pokrzywa w ciąży - czy można ją bezpiecznie pić? Właściwości i zastosowania

Mięta kędzierzawa w ciąży jest zdecydowanie mniej popularna. Tymczasem ten rodzaj również charakteryzuje się przyjemnym zapachem i wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Czy świeża mięta w ciąży jest dozwolona niezależnie od rodzaju rośliny, czy też któregoś z gatunków należy unikać? Czy lepiej sięgać po napoje z dodatkiem świeżej mięty, czy też napary z suszonych listków?

kobieta w ciazy w bialej bluzce

Herbata miętowa w ciąży – czy można ją pić?

Herbata miętowa w ciąży jest jak najbardziej dozwolona, chyba że występują wyraźne przeciwwskazania, do jej picia. W innych wypadkach mięta w czasie ciąży może, a nawet powinna być pita. Napój z suszonych liści jest w stanie przynieść  ciężarnej ulgę przy wielu dolegliwościach. Czy świeża mięta w ciąży działa tak samo? Można ją pić, czy nie?

Woda z miętą i cytryną – czy jest bezpieczna dla ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, czy można pić mięte w ciąży  wersji świeżej. Woda z dodatkiem listków mięty i kilkoma plastrami cytryny doskonale orzeźwia i gasi pragnienie. Wielbiciele mięty bardzo często nie wyobrażają sobie upalnego dnia bez tego wspaniałego napoju. Na szczęście przyjemność ta nie musi omijać przyszłych mam. Świeża mięta w ciąży jest dozwolona tak samo, jak i suszona. Obie wersje charakteryzują się wieloma właściwościami zdrowotnymi.

Rumianek i mięta w ciąży – pić czy nie?

Czy można pić mięte w ciąży w połączeniu z rumiankiem? Czy takie łączenie ziół jest dobre, czy też lepiej go unikać? Rumianek i mięta w ciąży należą do łagodnych ziół, których picie nie wiąże się z wystąpieniem groźnych dla zdrowia skutków ubocznych. Jedno i drugie zioło może przynieść za to wiele korzyści zdrowotnych.

Mięta z melisą w ciąży – czy to bezpieczne połączenie?

Kobiety ciężarne chętnie sięgają również po melisę. Zioło to jest w stanie pomagać w stanach napięcia nerwowego, łagodzić stres oraz bezsenność. Z kolei mięta na mdłości w ciąży jest jednym z najskuteczniejszych środków. Czy można łączyć picie tych ziół, czy też jedno wyklucza drugie? Na szczęście picie mięty i melisy nie jest zabronione. Oczywiście, jeśli nie występują wyraźne przeciwwskazania.

Przeczytaj również  Śledzie w ciąży - czy można jeść? Sprawdzamy wszystkie rodzaje

Kiedy warto stosować miętę w ciąży?

Mięta w ciąży sprawdzi się najlepiej, jeśli chodzi o radzenie sobie z mdłościami. Również w innych przypadkach napoje miętowe mogą pomagać przyszłej mamie w radzeniu sobie z ciążowymi dolegliwościami. Często stosowana jest między innymi mięta na wzdęcia w ciąży. Napoje i napary z tego zioła warto stosować przede wszystkim przy wszelkich problemach trawiennych, jednak mogą też sprawdzić się przy chorobach dziąseł, ze względu na antyseptyczne i bakteriobójcze właściwości mięty. Sprawdzić może się także mięta na zgagę w ciąży, warto jednak wiedzieć, że zgaga jest problemem złożonym i mięta łagodzi problem jedynie doraźnie. Nieustannie powracającą zgagę lepiej skonsultować z lekarzem.

kobieta w ciazy w bialej bluzce

Mięta w ciąży – ile można jej pić? Dawkowanie

Nie ma wyraźnych zaleceń, co do tego ile mięty można pić podczas ciąży. Ograniczenia w przypadku tak łagodnych ziołowych napojów nie istnieją. Jeśli zależy nam, by picie mięty przyniosło realne korzyści, jeśli chodzi o poprawę zdrowia i samopoczucia, to najlepiej pić 2 filiżanki dziennie.

Mięta w ciąży – przeciwwskazania

Mięty nie powinny pić osoby, u których występuje nadwrażliwość na mentol. Napój odraza się również chorującym na refluks, przepuklinę rozworu przełykowego oraz nadkwasotę. Mięta czasami pomaga doraźnie na zgagę, na dłuższą metę może jednak zaostrzać problem, ponieważ stymuluje ona pobudzanie soków żołądkowych.