Kawa zbożowa w ciąży – czy można ją pić? Sprawdzamy Inkę, Anatol i inne

kobieta w ciazy pije kawe

Kawa w naszej kulturze stanowi nie tylko sposób na dodanie sobie energii. Ten aromatyczny napój ma służyć przede wszystkim chwili relaksu. Picie kawy dla wielu osób stanowi swoisty rytuał, dzięki któremu na chwilę można oderwać się od obowiązków i delektować czasem tylko dla siebie. Niestety przyszłe mamy muszą zrezygnować lub przynajmniej mocno ograniczyć picie kawy. Dzienny limit kofeiny dla ciężarnej jest dosyć niski i łatwo go przekroczyć. Co jednak z kawą zbożową? Czy ona jest dozwolona? Czy kawa zbożowa w ciąży nie szkodzi dziecku?

Kawa zbożowa – czym różni się od zwykłej kawy?

Zanim przyszła mama odpowie sobie na pytanie, czy można pić kawę zbożową w ciąży, powinna dowiedzieć się, jaka jest różnica między kawą zbożową a zwykłą. Przede wszystkim kawa zbożowa w ciąży jest dużo lepszą opcją, bo nie zawiera ona kofeiny. Dzięki temu przyszłe mamy mogą ją pić bez obaw o przekroczenie dozwolonego limitu. Kawa zbożowa może jednak różnić się smakiem, od zwykłej, parzonej kawy. Niestety espresso, czy inne napoje o wysokiej zawartości kofeiny są zdecydowanie odradzane przyszłym mamom.

Czy można pić kawę zbożową w ciąży?

Z racji tego, że w kawie zbożowej nie ma kofeiny, to spokojnie można ją pić podczas ciąży. Nie ma ona też żadnych, innych, szkodliwych dodatków, które mogłyby szkodzić dziecku. Kawę zbożową można stworzyć z różnego rodzaju ziaren, jęczmienia, żyta, orkiszu, czy pszenicy. Każda z nich jest dozwolona dla ciężarnych. Wyjątkiem są oczywiście reakcje alergiczne na dany rodzaj kawy. Należy też pamiętać, że kawa zbożowa może zawierać gluten, nie mogą jej więc pić osoby chore na celiakię. W sklepach spotkać już można jednak bezglutenowe wersje kaw zbożowych.

Przeczytaj również  Śliwki w ciąży - czy można je jeść? Sprawdzamy suszone i zwykłe

Która kawa zbożowa w ciąży jest najlepsza? Warto przyjrzeć się właściwościom wszystkim, dostępnym w sklepach produktom i ocenić je pod kątem wartości odżywczych.

kawa w ciazy

A co z kawą zbożową Inka w ciąży? Można ją pić?

Jedną z najpopularniejszych kaw zbożowych jest Inka. Bardzo dobrze smakuje ona zarówno solo, jak i z mlekiem. Inkę wytwarza się z żyta i jęczmienia, dodawane są do niej także cykoria i burak cukrowy. Napój ten jest nie tylko smaczny. Kawa zbożowa Inka w ciąży dostarcza również sporo wartości odżywczych. Napój ten jest niskokaloryczny, oczywiście o ile nie zostanie posłodzony cukrem. Kalorii dodaje również mleko. Oczywiście kawa zbożowa z mlekiem w ciąży jest dozwolona, jednak o dodatkowych kaloriach warto wiedzieć, zwłaszcza gdy zależy nam na utrzymaniu dobrej formy. Jakie właściwości przypisuje się kawom zbożowym, w tym Ince?

Przede wszystkim napój zawiera błonnik pokarmowy. Zawartość błonnika sprawia, że kawa zbożowa jest wręcz zalecana kobietom ciężarnym. W stanie odmiennym bardzo często pojawiają się problemy z układem trawiennym. Uciążliwe zaparcia lub wzdęcia można jednak zwalczyć właśnie dzięki spożywaniu produktów zawierających błonnik pokarmowy. Substancja wspiera pracę jelit i wspomaga ich oczyszczanie. Błonnik zapewnia też sytość i hamuje nadmierny apetyt. Należy jednak pamiętać o odpowiednim nawadnianiu się podczas dostarczania sobie błonnika, aby ułatwić jego przesuwanie przez układ pokarmowy.

Kawa zbożowa dostarcza także witamin i minerałów. Wszystko zależy też od tego, z jakich zbóż została stworzona. Niemal każda kawa zbożowa zawiera również polifenole, dzięki nim właściwości zdrowotnych kawy jest o wiele więcej. Może ona wspierać układ pokarmowy poprzez łagodzenie podrażnień śluzówki oraz obniżać zły cholesterol.

Wiadomo już, że kawa zbożowa w ciąży jest dozwolona i bezpieczna. Czy to oznacza, że korzystać można z każdego jej rodzaju? Co z kawą Anatol?

Kawa zbożowa Anatol – można ją pić w ciąży?

Jeśli chodzi o kawy zbożowe, to Inka zdecydowanie jest na szczycie popularności. Anatol jednak jest równie smaczny, a co do właściwości nie ustępuje Ince! Jednak, czy kawa zbożowa Anatol w ciąży jest dozwolona?

Przeczytaj również  Mleko i produkty mleczne w ciąży - czy można je spożywać?

Przyszłe mamy bez obaw mogą sięgać po kawę Anatol. Tak samo, jak inne kawy zbożowe nie zawiera ona kofeiny, ponadto jest wolna od konserwantów i innych polepszaczy smaku. Podobnie, jak inne kawy ma też właściwości, które mogą okazać się bardzo pomocne dla ciężarnych. Między innymi może łagodzić dokuczliwy problem refluksu żołądkowego. Zgaga to typowa, ciążowa dolegliwość, tymczasem picie kawy zbożowej, jest w stanie ją lekko złagodzić.

Ile można pić kawy zbożowej w ciąży?

Czy podczas ciąży istnieją jakieś ograniczenia co do spożywania kawy? Jeśli chodzi o zwykłą ciemną kawę lub kawę rozpuszczalną to tak. Ograniczenia dotyczą głównie limitu spożywanej kofeiny. Nie należy przekraczać 200 mg dziennie. Kawa zbożowa kofeiny jednak nie zawiera. Ile więc można jej pić? Eksperci są zdania, że jeśli jest to napój bez cukru i żadnych innych dodatków tylko czysta kawa zbożowa, ewentualnie z odrobiną mleka, to ograniczeń nie ma. Kawa zbożowa jest zdrowa, nie szkodzi, a wręcz może pomóc przy wielu dolegliwościach.

Przy kawie z cukrem i mlekiem warto jednak uważać. Oczywiście nie jest ona zabroniona, jednak cukier i mleko to dodatkowe kalorie. W ciąży zapotrzebowanie kaloryczne rośnie, jednak wbrew powszechnie panującym mitom, które współczesna dietetyka już dawno obaliła, zapotrzebowanie to nie wzrasta dwukrotnie. Nadmierne tycie w ciąży nie jest wskazane. Każdy kilogram zbędnej tkanki tłuszczowej może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Ponadto wydłuża czas powrotu do formy po porodzie. Jeśli kawa z łyżką cukru lub mlekiem nie spowoduje zbyt dużej nadwyżki kalorycznej, to można sobie na nią pozwolić.

kubek kawy zbozowej

Kawa zbożowa a karmienie piersią

Podczas karmienia można pić zwykłą kawę oraz kawę rozpuszczalną. Nadal jednak zalecany jest umiar, ponieważ część spożytej kofeiny przenika do pokarmu. Warto też pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Występuje ona również w liściach herbaty, czy nasiona kakaowca. Łatwo więc przekroczyć zalecane limity. Właśnie dlatego podczas karmienia warto stawiać jednak na zamienniki, takie jak kawa zbożowa. Można ją podczas laktacji spożywać bez obaw, nie wpływa ona negatywnie na jakość pokarmu.

Przeczytaj również  Rabarbar w ciąży i podczas karmienia piersią - czy można go jeść?

Podsumowanie – czy kawa zbożowa może zaszkodzić w ciąży?

Kawa zbożowa w ciąży jest dozwolona i bezpieczna. Ze względu na to, że nie zawiera ona kofeiny, może być spożywana niemal bez ograniczeń. Oprócz tego, że kawa ta jest dozwolona, to niektórzy wręcz zalecają jej picie, z powodu wielu wartości odżywczych, jakich dostarcza. Czy istnieje jakiś wyjątek? Niestety, w pewnych sytuacjach kawa zbożowa może zaszkodzić ciąży?

Mimo wszystkich właściwości kawa nie jest jednak produktem całkowicie pozbawionym wad. Niektóre osoby nie powinny po nią sięgać. Kawa ze zbóż ma wysoki indeks glikemiczny. Co to oznacza? Nie mogą jej spożywać diabetycy, wykluczona jest również podczas cukrzycy ciążowej. Jako produkt naturalnie zawierający gluten, kawa zbożowa nie powinna też znaleźć się w menu przyszłej mamy uczulonej na tę substancję. Poza tymi dwoma wyjątkami nie ma żadnych ograniczeń i restrykcji, co do kawy zbożowej podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.