Odpowiednia dieta to podstawa, jeśli chodzi o zachowanie zdrowia i urody. Niektóre produkty zawierające znaczne ilości witamin i minerałów oraz innych substancji odżywczych zalicza się do grupy super food. W grupie tej znaleźć można między innymi nasiona chia, czy jagody goji. Nie trzeba jednak szukać egzotycznych, trudno dostępnych i często drogich produktów, ponieważ do super food można zaliczyć również nasze rodzime siemię lniane. Te drobne brązowe ziarenka mają zbawienny wpływ na organizm, są przy tym tanie i uniwersalne, jeśli chodzi o spożycie. Z dobroczynnych właściwości ziaren lnu pospolitego często korzystają też przyszłe mamy. Jakie właściwości ma siemię lniane w ciąży i czy można je spożywać bez żadnych obaw o bezpieczeństwo maluszka?
Siemię lniane – właściwości i zastosowania
Wśród miłośników zdrowego odżywiania i naturalnych suplementów siemię lniane jest bardzo popularne, nie bez przyczyny! Nasiona lnu zwyczajnego mają zbawienny wpływ na organizm. Regularne spożywanie siemienia może przynieść znaczną poprawę samopoczucia oraz wyglądu. Dużym zainteresowaniem cieszy się siemię lniane w ciąży, głównie dlatego, że pomaga ono na wiele dolegliwości związanych z tym stanem. Jakie wartości odżywcze mają nasiona lnu i dlaczego warto je spożywać?
Siemię lniane dostarcza dużych ilości kwasów Omega – 3. Mają one pozytywny wpływ na układ sercowo – naczyniowy i chronią przed chorobami serca. W połączeniu z odpowiednim żywieniem oraz aktywnością fizyczną siemię lniane jest w stanie zapobiec rozwojowi między innymi miażdżycy. Dzięki kwasom Omega – 3 nasiona lnu wspomagają też leczenie stanów zapalnych w organizmie. Kwasy te są również bardzo potrzebne przyszłym mamom, więc również dlatego warto sięgać po len mielony w ciąży lub kleik z całych ziaren.
Nasiona lnu to także naturalny sposób na dłuższe zachowanie młodości i gładkiej, promiennej cery bez zmarszczek. Siemię zawiera fitoestrogeny roślinne, które neutralizują działanie wolnych rodników. To właśnie wolne rodniki są odpowiedzialne za starzenie, ponieważ uszkadzają DNA komórek, powodują one też wiele innych chorób w tym nowotworowych. Zneutralizowanie działania wolnych rodników pomaga dłużej cieszyć się organizmem w dobrej formie.
Najbardziej znany jest wpływ siemienia lnianego na układ trawienny oraz na odchudzanie. Ziarenka działają łagodząco na żołądek, chroniąc śluzówkę żołądka. Przyśpieszają również trawienie i pomagają w usuwaniu z jelit nagromadzonych treści. Pozytywne działanie siemienia na układ trawienny bierze się od wysokich zawartości błonnika. Siemię lniane w ciąży pomaga kobietom przy problemach z zaparciami oraz zapobiegają nadmiernemu tyciu. To jednak nie wszystko! Przeciwzapalne właściwości sprawiają, że często stosuje się siemię lniane na gardło w ciąży.
Siemię lniane a ciąża to częsty temat u przyszłych mam, które zastanawiają się, czy len na pewno jest bezpieczny dla dziecka i czy mogą go bezpiecznie spożywać. Co na ten temat sądzą eksperci? Czy podczas ciąży można korzystać z dobroczynnych właściwości nasion lnu, czy też skutki uboczne związane z jego spożywaniem przewyższają korzyści?
Czy można stosować siemię lniane w ciąży?
Niektóre zdrowe produkty w ciąży bywają zakazane ze względu na skutki uboczne, które mogłyby źle wpłynąć na płód. Zakaz ten nie dotyczy jednak nasion lnu. Specjaliści nie tylko pozwalają na jego spożywanie, ale wręcz je zalecają. Siemię lniane mielone w ciąży bardzo pozytywnie działa na organizm matki i rozwijającego się dziecka. Len pomaga też w radzeniu sobie z wieloma problemami typowymi dla ciąży. W jaki sposób przygotowywać siemię lniane, by uzyskać z niego wszystko, co najlepsze?
Siemię lniane w ciąży – jak przygotowywać je do spożycia?
Siemię lniane można spożywać na bardzo wiele sposobów. W każdej formie ma ono podobne właściwości. Korzystać można zarówno z ziaren mielonych, jak i tych, które nie zostały poddane obróbce. Te drugie wymagają jednak większego zaangażowania w przygotowaniu. Siemię mielone wystarczy zalać wodą przegotować i odczekać kilka minut. Taki kleik można zjeść lub, jeśli smak nam nie odpowiada zalać większą ilością soku owocowego i spożyć w formie płynnej. Siemię lniane do picia w ciąży jest bardzo popularne, ponieważ łatwo je przygotować i spożyć.
Innym sposobem jest zalanie całych ziaren wodą lub sokiem i odczekanie, aż na powierzchni powstanie substancja o konsystencji żelu. Można ją wykorzystać nie tylko w celach spożywczych! Tak zwany „glutek” lniany to świetny sposób na regenerację i nawilżenie włosów, stosuje się go jako podkład nawilżający pod zabieg olejowania.
Mielony len dodawać można również do potraw wytrawnych lub do deserów. Zmielonymi ziarnami często posypuje się sałatki lub dodaje je do musli, płatków lub jogurtów. Każdy sposób wykorzystania mielonego lnu jest dobry, więc warto dostosować metodę jego przygotowania do swoich możliwości.
Jak pić siemię lniane w ciąży?
Siemię lniane w ciąży warto pic regularnie. Optymalna ilość to jedna lub dwie łyżki zmielonych ziaren dziennie. Tyle siemienia wystarczy, by uzyskać pozytywne efekty i poprawić swoje zdrowie oraz samopoczucie, a także pozbyć się dolegliwości ciążowych. Często stosuje się również siemię lniane na kaszel w ciąży. Żelowa konsystencja odpowiednio przygotowanych nasion lnu pomaga złagodzić kaszel, sprzyja również odkrztuszaniu wydzieliny.
Siemię lniane na zaparcia w ciąży
Wiele kobiet podczas ciąży zmaga się z uciążliwymi zaparciami. Zalegające treści w jelitach powodują duży dyskomfort. Nieregularne wypróżnienia mają zły wpływ na cały organizm, dlatego warto postarać się o przywrócenie właściwej pracy jelit. Jednym z najlepszych sposobów jest siemię lniane na zaparcia w ciąży. Dzięki wysokiej zawartości błonnika ziarenka lnu działają jak miotełka, usuwając z jelit nagromadzone treści. Na co jeszcze działa siemię lniane w ciąży?
Siemię lniane w ciąży na żołądek
Siemię lniane w ciąży na żołądek działa łagodząco, chroniąc jego śluzówkę. Ziarenka lnu są świetną alternatywą dla większości aptecznych środków, które są niewskazane dla przyszłych mam. W stanie odmiennym bardzo częstą dolegliwością jest zgaga. Nasiona lnu pomagają poradzić sobie z tym problemem, ponieważ łagodzą wszelkie podrażnienia w obrębie żołądka i przełyku. Siemię lniane na zgagę w ciąży wykorzystywane jest od lat.
Siemię lniane a zajście w ciążę
Regularne spożywanie siemienia lnianego może mieć bardzo dobry wpływ na płodność. Nasiona lnu poprawiają jakość śluzu płodnego ułatwiającego zapłodnienie. Ponadto siemię lniane reguluje również estrogen i progesteron, co również przyśpiesza zajście w ciążę.
Siemię lniane przed porodem
Z dobroczynnych właściwości siemienia lnianego można korzystać przez całą ciążę od jej pierwszych momentów do samego rozwiązania. Pojawiają się głosy, że siemię lniane przed porodem ułatwia jego przebieg. Nie ma dokładnych badań potwierdzających tę tezę, jednak spożywanie siemienia w trzecim trymestrze ciąży jest na pewno bezpieczne i korzystne.
Siemię lniane a karmienie piersią
Wiadomo już, że siemię lniane jest bezpieczne i wskazane w ciąży. Czy po porodzie podczas karmienia również można z niego korzystać? Nie ma żadnych przeciwwskazań co do spożywania lnu przez mamy karmiące. Wręcz przeciwnie, zaleca się, by kobiety po porodzie zdrowo się odżywiały i dostarczały organizmowi wszystkiego, co jest mu potrzebne do regeneracji.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!