Fast foody w ciąży – czy McDonalds i KFC są bezpieczne dla ciężarnej?

kobieta w ciazy je fast fooda

Restauracje typu fast food cieszą się ogromną popularnością mimo tego, że jakość posiłków podawanych w takich lokalach nie jest zbyt wysoka. Frytki, kurczaki i burgery to dla wielu osób małe grzeszki, które nie mają szczególnego wpływu na zdrowie i urodę. Problem pojawia się wtedy, gdy zamiast po pełnowartościowe posiłki sięgamy wyłącznie po fast foody. Pojawia się też coraz więcej pytań dotyczących tego, jak żywność tego typu działa na kobiety ciężarne i jaki ma wpływ na rozwój płodu. Czy fast foody w ciąży są bezpieczne, czy też lepiej je sobie darować?

Fast foody w ciąży – czy są bezpieczne?

Podczas ciąży ciężko oprzeć się zachciankom żywieniowym. Niestety zachcianki te nie zawsze dotyczą zdrowych produktów, znacznie częściej pojawia się ochota na słone, chrupiące frytki, czy tłustego burgera. Co robić w takich sytuacjach? Pozwolić sobie na taki posiłek, czy ze względu na bezpieczeństwo dziecka oprzeć się pokusie? Czy fast food w ciąży naprawdę jest taki groźny?

Fast Foody, takie jak McDonald w ciąży należy ograniczyć do minimum. Żywność tego typu  jest bardzo mało odżywcza, dostarcza za to organizmowi pustych kalorii, które sprzyjają tyciu. McDonald lub KFC w ciąży nie wpływają też dobrze na rozwój płodu. Dieta przyszłej mamy powinna obfitować w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, dobrej jakości nabiał i mięso, czyli  w żywność odżywczą, pełną witamin i minerałów. Fast foody w ciąży pełne sztucznych polepszaczy smaku, konserwantów, ogromnych ilości soli oraz tłuszczu z całą pewnością nie wpłyną dobrze na zdrowie matki, a utrzymywanie organizmu w jak najlepszej formie, jest konieczne między innymi do podtrzymania ciąży.

Przeczytaj również  Szałwia w ciąży - czy można ją bezpiecznie pić? Właściwości i dawkowanie

ciezarna kobieta je fast food

Fast food w ciąży może szkodzić przyszłej mamie na różne sposoby. Przede wszystkim tego typu żywność sprzyjaj nadmiernemu tyciu, co utrudni powrót do formy po porodzie. Posiłki te zazwyczaj pogarszają też stan cery i powodują wysyp niedoskonałości. Dodatkowo fast foody w ciąży mogą zaostrzać dolegliwości typowe dla stanu błogosławionego. Przyszłe mamy często zmagają się między innymi z problemem zgagi. Wysoko przetworzona żywność może podrażniać błonę śluzową żołądka i nasilać pieczenie w przełyku.

Mięso w panierce nasiąkającej tłuszczem, frytki smażone na głębokim oleju, tłuste sosy, posiłki fast  food w ciąży to całe mnóstwo kiepskiej jakości tłuszczu. Odżywiając się w ten sposób, ryzykujemy nie tylko pojawieniem się nadprogramowych kilogramów, ale też podwyższeniem poziomu złego cholesterolu. Oprócz tłuszczu popularne fast foody zawierają też bardzo dużo soli, co może powodować zatrzymywanie się wody w organizmie i związane z tym obrzęki. Większość przyszłych mam w stanie błogosławionym uskarża się na obrzęki nóg, rąk, a nawet twarzy. Zajadanie się fast foodami tylko spotęguje ten problem.

Częste jedzenie fas foodów w ciąży nie jest rozsądne i może zaszkodzić zarówno mamie, jak i dziecku. Co z okazyjnym jadaniem w popularnych restauracjach fast food?

McDonald i KFC – czy można tam zjeść w trakcie ciąży?

Do najpopularniejszych w wielu krajach restauracji fast food należą McDonald i KFC. Obsługa w tych lokalach jest naprawdę błyskawiczna, zazwyczaj wystarcza zaledwie kilka minut, by móc cieszyć się zamówionym posiłkiem. Czy KFC lub McDonald w ciąży nie szkodzą mamie i dziecku?

Popularne restauracje fast food, takie jak McDonald i KFC w ciąży nie są nie bezpieczne o ile zachowamy rozsądek i nie zaczniemy stołować się tam codziennie. Warto jednak wybierać mniej kaloryczne posiłki, oraz te, które zawierają w składzie warzywa.

kobieta w ciazy je burgera w mcdonalda

Czy inne sieciówkowe fast foody są bezpieczne?

Popularność dań typu fast food sprawiła, że powstało wiele lokali oferujących sycący i smaczny posiłek w kilka lub kilkanaście minut. Niestety dania takie oprócz walorów smakowych nie przynoszą nam nic dobrego. Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy mogą jadać we wszystkich znanych sieciówkach fast food. Jak wygląda sytuacja przy markach innych niż McDonald I KFC?

  • Pizza hut – lokal ten oferuje bardzo duży wybór pizzy. Można tu bezpiecznie jadać, uważając jednak na składniki nie dozwolone dla ciężarnych, takie jak sery pleśniowe z mleka niepasteryzowanego.
  • Subway – restauracja często zaliczana jest do fast foodów, jednak podawane tutaj kanapki są pełne świeżych warzyw, co podnosi ich wartość odżywczą.
  • Burger King – sieć znana głównie z burgerów i frytek. Tak jak wszystkie inne fast foody, tak i ten nie jest w ciąży całkowicie zakazany, jednak nie należy jadać tu zbyt często.
Przeczytaj również  Żelazo w ciąży - dlaczego jest ważne? Normy, niedobór i nadmiar

Fast foody nie są z pewnością elementem zdrowej diety, jednak czy kobiety w ciąży muszą z nich całkowicie rezygnować?

Ciężarne powinny unikać fast foodów, ale wszystko jest dla ludzi!

Kobiety ciężarne nie powinny opierać swojej diety na daniach, takich jak fast foody. Nie oznacza to jednak, że zjedzenie od czasu do czasu frytek, czy burgera jest całkowicie zakazane. Przyszłe mamy mogą jadać wiele rzeczy, wystarczy, że będą zachowywać rozsądek przy swoich wyborach. Nawet niezbyt zdrowe produkty jadane sporadycznie, nie wyrządzą organizmowi większej szkody oraz nie zaszkodzą dziecku.