Podczas ciąży stosowanie niektórych leków jest niewskazane. Z racji ograniczonych możliwości leczenia się środkami z apteki, wiele przyszłych mam decyduje się na naturalne metody dbania o zdrowie. Zioła potrafią uczynić wiele dobrego, wspomagają one organizm w walce z chorobami, podnoszą odporność, spowalniają starzenie. Podobnie, jak apetyczne środki zioła również mogą uczynić wiele szkód, zwłaszcza gdy są nieodpowiednio stosowane. Jednym z najpopularniejszych ziół jest rumianek. Chętnie sięgają po niego również przyszłe mamy, nie zastanawiając się nad tym, czy na pewno rumianek w ciąży to dobry pomysł. Czy rumianek lub herbata rumiankowa w ciąży mogą w jakiś sposób szkodzić dziecku?
Rumianek – właściwości
Rumianek ze względu na łagodny i przyjemny smak cieszy się popularnością u osób w różnym wieku, często podawany jest również dzieciom. Wykorzystuje się również rumianek w ciąży do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. W jednej i drugiej formie rumianek może być bardzo pomocny, w jakim celu się go stosuje i jakie ma właściwości?
Rumianek zawiera w sobie substancje aktywne, które decydują o jego właściwościach, jest to olejek eteryczny, cholina, mangan, flawonoidy, potas, a także witamina C i kwasy organiczne. To właśnie dzięki nim zioło jest takie skuteczne przy zwalczaniu wielu dolegliwości ze strony organizmu. Rumianek ma bardzo szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, zarówno jeśli chodzi o ciało, jak i umysł. Zioło jest moczopędne, przez co pomaga oczyszczać drogi moczowe i zapobiegać infekcjom. Działa on również przeciwzapalnie i przeciwświądowo, co z kolei ma znaczenie przy infekcjach intymnych i chorobach skóry. Rozkurczowe właściwości rumianku pomagają przy bólach menstruacyjnych oraz tych związanych z układem pokarmowym.
Rumianek często stosowany jest także przy problemach z żołądkiem, ponieważ działa on ochronnie na błonę śluzową, a do tego wspomaga wydzielanie żółci oraz ułatwia trawienie, pobudzając wydzielanie soków. Przeciwwirusowe właściwości zioła chronią organizm przed chorobami. Jeśli chodzi o stosowanie zewnętrzne to rumianek najczęściej wykorzystuje się do przemywania zmian skórnych, ponieważ działa on przeciwbakteryjnie oraz oczyszcza rany. Zioło ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce, często można go spotkać w składzie szamponów, balsamów oraz past do zębów.
Rumianek należy do zdrowych ziół, których stosowanie nie wywołuje większych skutków ubocznych, czy mimo to powinny go stosować przyszłe mamy? Płukanie gardła rumiankiem w ciąży, czy stosowanie go przy problemach z żołądkiem to częsta praktyka, czy nie szkodzi ona w żaden sposób dziecku?
Rumianek a ciąża – za i przeciw
Picie rumianku w ciąży wydaje się nie tylko bezpieczne, ale wręcz wskazane. Ciężarnym często dokuczają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak pieczenie w przełyku. Wiele kobiet stosuje wówczas rumianek na zgagę w ciąży ze względu na jego właściwości łagodzące. Zioło zazwyczaj pomaga i przynosi ulgę. Do zalet rumianku należy dodać również to, że jest on dobrym odpowiednikiem wielu apetycznych środków, niewskazanych dla przyszłych mam. Rumianek na mdłości w ciąży również jest bardzo skuteczny, co chętnie wykorzystują kobiety. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania rumianku w stanie odmiennym?
Przy wszystkich swoich właściwościach zdrowotnych rumianek w ciąży nie jest tak do końca bezpieczny. Według niektórych badań picie dużych ilości rumianku może spowodować przedwczesny poród lub nawet poronienie. Zbyt częste picie rumianku w ciąży wiąże się też z ryzykiem zaburzenia pracy serca płodu. Czy w takim razie należy całkowicie zrezygnować z dobroczynnych właściwości zioła podczas ciąży?
Czy można bezpiecznie pić rumianek w ciąży?
Wielu specjalistów nakazuje odstawić rumianek w ciąży. Bierze się to głównie stąd, że nie ma zbyt wielu badań wskazujących na to, czy jego picie na pewno jest bezpieczne. Ponadto w trakcie ciąży kuracje wszelkimi ziołami należy konsultować z lekarzem. Przyszłe mamy, którym rumianek na gardło w ciąży wielokrotnie pomagał i nie chcą z niego rezygnować, mogą wybrać płukanie gardła rumiankiem, zamiast picia tego zioła.
Herbata rumiankowa w ciąży – czy jest bezpieczna?
Niektóre badania wskazują na to, że herbata rumiankowa w ciąży stanowi zbędne ryzyko. Istnieje wiele innych ziół oraz środków aptecznych, które są bezpieczne i wskazane dla ciężarnych. Znacznie lepsze dla przyszłych mam może być stosowanie troumianku zewnętrznie. Podmywanie rumiankiem w ciąży jest w stanie zapobiec rozwojowi infekcji bakteryjnych oraz łagodzić stany zapalne, które często dokuczają ciężarnym.
Rumianek w ciąży – ile razy dziennie można go pić?
Wprowadzanie do swojego menu jakichkolwiek ziół należy skonsultować z lekarzem. W momencie, gdy pozwoli on stosować w umiarkowanych ilościach rumianek w ciąży na zaparcia lub w celu złagodzenia innej dolegliwości typowej dla stanu odmiennego można pić nie więcej niż jedną filiżankę naparu dziennie.
Nasiadówka z rumianku w ciąży – jak ja zrobić?
Popularne, jeśli chodzi o zewnętrzne stosowanie ziół, są tak zwane nasiadówki. Pomagają one leczyć infekcje pochwy i dróg moczowych. W ten sposób można stosować także rumianek na hemoroidy w ciąży, ponieważ działa on łagodząco, a przy tym odkaża rany. Przygotowanie nasiadówki jest bardzo proste, wystarczy wrzucić odrobinę suszonego zioła do wanny, zalać wrzątkiem, zaparzać przez jakiś czas, po czym dolać chłodnej wody, by uzyskać odpowiednią temperaturę. Rumianek na grzybice pochwy w ciąży może okazać się bardzo skuteczny, ponieważ zioło ma właściwości bakteriobójcze.
Inhalacje z rumianku w ciąży – jak je zrobić?
Inhalacje z rumianku mogą pomóc skutecznie zwalczyć przeziębienie. Rumianek w ciąży stosowany w ten sposób jest całkowicie bezpieczny. Po zaparzeniu rumianku w misce lub garnku należy pochylić się nad naczyniem, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać parę.
Rumianek w ciąży – jak przygotować bezpieczny napar?
Najbezpieczniejsza do spożycia, jeśli chodzi o rumianek w ciąży, będzie herbatka w saszetkach dostępna nie tylko w aptekach, ale też w marketach. Znacznie korzystniej jednak jest stosować rumianek na infekcje pochwy w ciąży, ponieważ stosowany w ten sposób jest nie tylko skuteczny, ale też całkowicie bezpieczny.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!