Do jakiego wieku można zajść w ciążę? 30, 40, 50 czy 60 lat?

kobieta w ciazy z zegarem

Prawie każda kobieta chcę mieć w przyszłości potomka, jednym udaje się to za pierwszym razem inne muszą starać się to o kilka, nawet kilkanaście lat. Jednak niezależnie ile będzie to trwało czasu w pewnym momencie ich życia posiadanie dziecka staje się tak silne, że skupiają się tylko na tym. Gdy tylko na horyzoncie pojawi się stały partner od razu przystępują do rozmów o dziecku. Zdarza się również, że w ciążę zachodzi już 15 latka – nieświadoma jak ciężki jest okres ciąży i poród mimo, że jej organizm jest już na to gotowy. W przypadku starszych kobiet, takich jak 30-latka lub 40-latka wiadomość o ciąży staje się dla nich przyczyną ciągłego strachu i niepokoju o zdrowie i bezpieczeństwo malucha.

Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

Zważając na statystyki to w teorii okres w którym można zajść w ciążę rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiączki a kończy z menopauzą. Tak naprawdę odpowiadając na pytanie do jakiego wieku można zajść w ciążę trzeba wiedzieć, że nie ma takiego wiekowego wyznacznika. Jeśli tylko kobieta nie przeszła jeszcze menopauzy to w naturalny sposób może zajść ona w ciążę, nawet jeśli ma 50 lat. Oczywiście sprawą indywidualną jest moment samej menopauzy, ponieważ niektóre kobiety przechodzą ją już w wieku 30, a nawet 20 lat, jednak są to pojedyncze przypadki. Zdarza się że w ciążę zachodzą kobiety w wieku emerytalnym nawet dobijając do 60-ki, jednak jest to bardzo rzadkie. Czynniki, które dają nam możliwość zajścia w ciążę związane są z:

  • Wiekiem
  • Warunkami genetycznymi
  • Zdrowie kobiety
  • Dietą
  • Stresem
  • Trybem życia jaki prowadzi

Od ilu lat można zajść w ciążę?

W praktyce można zajść w ciążę już od pierwszego dnia pojawienia się miesiączki. Niestety młode dziewczyny nie zdają sobie z tego sprawy i nadal uważają, że za pierwszym razem im to nie grozi. Jak bardzo jest to błędne myślenie przekonują się o tym po kilku miesiącach. Niechciana ciąża u nastolatek jest częstym zjawiskiem, nie rzadziej uważają one, że są za młode by zajść w ciążę i ich organizm nie jest jeszcze na to gotowy. W Polsce stwierdzono przypadki, że już nawet 12-latka spodziewała się dziecka. Jest to przerażające bo przecież sama jest jeszcze dzieckiem. Jak widać w ciążę można zajść niezależnie jak „mało” mamy lat, trzeba zapamiętać – pojawia się miesiączka, może pojawić się dziecko.

Przeczytaj również  Fasolka po bretońsku w ciąży - czy można ją bezpiecznie jeść?

W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

Wielu ginekologów twierdzi, że najlepszy wiek do urodzenia dziecka wynosi 20 – 30 lat. Obecnie kobiety są świadome obowiązku, który będzie na nich spoczywał i chcą najpierw „do czegoś dojść”. Decyzja o ciąży jest zazwyczaj dobrze przemyślana i zaplanowana. Nie są to czasy „za naszych babć”, gdy rodziły one swoje pierwsze dziecko już w wieku 16 – 18 lat i miały iść kilkoro. Teraz kobiety stawiają na karierę oraz podróżowanie, chcą się wyszaleć i dopiero podjąć decyzję o macierzyństwie, zazwyczaj późnym. Niestety fizjologia kobiety sprawia, że im jest młodsza tym lepiej przechodzi okres ciąży, ryzyko powikłań jest mniejsze, jest małe prawdopodobieństwo wad dziecka oraz poronień. Czynnikami, które powinny mieć wpływ na decyzję o zajściu w ciążę powinny być: relacja z partnerem oraz gotowość psychiczna i fizyczna kobiety. Bardzo ważny jest również jej stan zdrowia, dlatego też warto jest wykonać szczegółowe badania, wyrównać niedobory, wyleczyć zęby oraz podjąć leczenie możliwych chorób. Ciąża jest okresem, który obciąża organizm kobiety dlatego też powinna ona się do niej dobrze przygotować.

kobieta zastanawia sie nad ciaza

Kiedy wiek stanowi zagrożenie dla ciąży?

Nie od dziś wiadomo że jeśli chodzi o biologię to im szybciej zdecydujemy się na dziecko tym lepiej, ponieważ płodność kobiety jest największa w czasie, gdy ma ona średnio 25 lat, a jej organizm jest silny i zdrowy co wpływa na podtrzymanie prawidłowego rozwoju dziecka.

1. Ciąża po 20 roku życia – zazwyczaj w tym wieku przeszkodą jest niestabilna sytuacja finansowa, brak mieszkania, studia oraz brak pracy. Kobiety, które decydują się na ciążę między 20 a 30 rokiem życia są silne oraz przygotowane na ciążę i sam poród. Wejście w ciążę w tym wieku nie wiąże się z ryzykiem, a dzieci rozwijają się prawidłowo. Kobiety są jeszcze młode, a przez okres dzieciństwa ich dziecka będą jeszcze miały siłę, żeby za nimi nadążyć.

Przeczytaj również  Ser pleśniowy w ciąży – czy można jeść?

2. Ciąża po 30 roku życia – urodzenie dziecka między 30 a 40 rokiem życia określane jest jako późne macierzyństwo. I mimo, że kobiety są świadome swoich decyzji to mogą pojawić się większe problemy z utrzymaniem ciąży. Każda kobieta po 30 roku życia powinna przede wszystkim wykonać badania prenatalne, które mają na celu wykluczenie wad genetycznych u dziecka. Przyszła mama musi brać pod uwagę, że mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, między innymi: cukrzyca, cesarskie cięcie, wady genetyczne oraz urodzenie wcześniaka.

3. Ciąża po 40 roku życia – samo zajście w ciążę w tym wieku jest już bardzo trudne, uzależnione jest to od liczby komórek jajowych, które pozostały w organizmie kobiety. Należy również wziąć pod uwagę, że mogą pojawić się komplikacje związane z chorobami czy wadami genetycznymi. Ciąża w wieku 40 i 50 lat traktowana jest przez ginekologów jako ciąża wysokiego ryzyka. Narażone są one na poronienia oraz komplikacje podczas porodu. Utrzymanie ciąży w tym wieku wymaga większego wysiłku. Jeśli jednak zdecydujesz się na nią, to musisz liczyć się z trudnościami do których należą:

  • Możliwość utraty ciąży
  • Trudny przebieg ciąży – problemy z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą ciężarnych
  • Wzmożone dolegliwości w ciąży, które są bardziej uciążliwe
  • Wysokie prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą genetyczną.

Jeśli jednak jesteś w ciąży nieplanowanej to koniecznie zgłoś się do lekarza na szczegółowe badania: podstawowe, na przesiewowe badania prenatalne, podejmij terapię hormonalną, zadbaj o siebie, kontroluj masę ciała, ponieważ otyłość negatywnie wpływa na okres ciąży zwłaszcza u osób starszych.

4. Ciąża po 50 roku życia – w przedziale wieku 50 i 60 lat kobiety zazwyczaj przechodzą już menopauzę i właśnie z objawami menopauzy zgłaszają się do ginekologów. Często jednak zdarza się, że wszystkie objawy nie są spowodowane przekwitaniem a ciążą. Jest to na pewno dla nich duży szok, zwłaszcza, że jest to ciąża nieplanowana. Możliwymi zagrożeniami dla kobiety są, między innymi:

  • Ciąża pozamaciczna
  • Cukrzyca ciążowa
  • Stan przedrzucawkowy
  • Ryzyko cięcia cesarskiego
  • Poronienie
  • Przedwczesny poród
Przeczytaj również  Pasztet w ciąży – można jeść czy lepiej nie?

Jeśli chodzi natomiast o zagrożenia dla dziecka to wymienia się:

  • Niską masą urodzeniową
  • Trudności w nauce
  • Wystąpienie wad wrodzonych i genetycznych

5. Ciąża po 60 roku życia –niewiele kobiet wie, że w czasie menopauzy również można zajść w ciążę. Kobieta może stracić kontrolę nad płodnością, gdy jej cykle są nieregularne i ma wahania hormonalne. Wejście w ciążę po 60-ce określane jest jako cud, pytanie jednak brzmi czy w dobrym znaczeniu tego słowa. Kobiety w tym wieku zazwyczaj są już babciami a rodzina jest przerażona tym, że zostanie znów matką. Należy pamiętać, że jest to bardzo niebezpieczne zarówno dla kobiety jak i dla dziecka, które narażone jest na wady genetyczne, porażenia dziecięce oraz wiele innych negatywnych skutków. Zdrowie kobiety również jest zagrożone przez cały okres trwania ciąży jak i podczas porodu.

mloda kobieta w ciazy z zegarem

Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

Mimo, że kobiety bardzo często zadają sobie pytanie: do jakiego wieku można zajść w ciążę? – decydują się one na nią dość wcześnie, zwłaszcza kiedy ją planują od dłuższego czasu. Jeśli kobieta jest gotowa na posiadanie potomka, powinna zmienić swój styl życia, przejść szereg podstawowych badań, zacząć leczenie w razie wykrycia choroby przewlekłej, wyleczyć zęby, zgłosić się do ginekologa, który poinformuję ją co zrobić, żeby ciąża była zdrowa i przebiegała spokojnie oraz poród nie był zagrożeniem. Należy również przyjmować kwas foliowy, odstawić papierosy i alkohol, kontrolować poziom cukru, odstawić lub zamienić leki, które na stałe przyjmuje. Dodatkowo powinna unikać stresu, związanego z pracą i życiem prywatnym, zadbać o relaks, zwolnić tempo codziennego życia oraz cieszyć się każdym dniem.