W ciąży ciało nadal potrzebuje aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia jest niezwykle szkodliwy dla organizmu. Brak jakiegokolwiek ruchu prowadzi do wielu chorób, zaostrza stany zapalne, jest przyczyną zwyrodnień. Niski poziom aktywności fizycznej to duży krok w stronę otyłości i związanej z nią chorób cywilizacyjnych. Wiele kobiet jest jednak zdania, że ciąża zwalnia z uprawiania sportu. Niestety zamiana aktywności fizycznej na objadanie się, słodycze i słone przekąski źle wpływa zarówno na organizm ciężarnej, jak i na płód. Jakie treningi będą najlepsze dla kobiet w stanie odmiennym? Czy joga w ciąży nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń?
Joga w ciąży – czy jest bezpieczna?
Podczas ciąży należy zachować szczególną ostrożność przy wprowadzaniu jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nie należy całkowicie zaniechać sportu, gdyż jest on bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak ważne jest zachowanie środków bezpieczeństwa. Wśród przyszłych mam bardzo dużą popularnością cieszy się joga w ciąży. Ta forma aktywności niesie ze sobą nieskończenie wiele zalet, jednak stosowana nieodpowiedzialnie może wiązać się również z zagrożeniami. Czy uprawianie jogi jest bezpieczne dla przyszłych mam?
Joga dla ciężarnych jest bezpieczna, jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim nie należy wskakiwać na wyższe poziomy zaawansowania, jeżeli nie praktykowaliśmy jogi wcześniej. Wybierać należy proste treningi, najlepiej takie, które są przeznaczone dla ciężarnych. Pamiętać należy o odpowiedniej rozgrzewce, która zminimalizuje ryzyko pojawienia się jakichkolwiek kontuzji. Kobiety, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jogą, mogą popełniać wiele błędów technicznych, które sprawiają, że dane ćwiczenie przestaje być efektywne. Z tego względu treningi jogi najlepiej rozpoczynać pod okiem instruktorów i trenerów. Najlepiej udać się bezpośrednio na zajęcia, na których prowadzona jest joga dla ciężarnych, dostosowana do możliwości przyszłych mam na różnym etapie ciąży. O czym jeszcze należy wiedzieć przed rozpoczęciem treningów?
Joga dla kobiet w ciąży przestaje być bezpieczna, jeżeli ciąża jest zagrożona. Nie chodzi tu wyłącznie o jogę, a o jakąkolwiek formę ćwiczeń. Przy ciąży zagrożonej wszelka aktywność staje się bardzo niebezpieczna i może prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Jeśli chcemy upewnić się, czy joga w ciąży na pewno nie zaszkodzi, należy skonsultować swoje plany dotyczące rozpoczęcia treningów z lekarzem prowadzącym. W sytuacji, gdy w grę wchodzi zdrowie malucha, należy opierać się wyłącznie na opinii specjalistów. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę, to można śmiało wdrożyć tę formę aktywności, gdyż joga w czasie ciąży niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Dlaczego warto zdecydować się na regularne treningi?
Zalety jogi dla ciężarnych
Uprawianie jogi to jedna z najstarszych, a zarazem najkorzystniejszych dla zdrowia form aktywności fizycznej. Joga wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale też na umysł, stymuluje wydzielanie endorfin, co przekłada się na lepszy humor. Joga poprawia także jakość snu, pomaga się zrelaksować, wyciszyć i złagodzić stres. Aktywność ta wpływa również na fizyczną formę ciała. Uprawianie jogi niesie ze sobą same zalety. Ćwiczenia pomagają w usunięciu napięcia w mięśniach, są w stanie złagodzić bóle pleców lub bioder, rozciągają i usprawniają całą sylwetkę. Dzięki jodze mamy możliwość ujędrnić też skórę i pozbyć się cellulitu. Bardzo ceniony jest także wpływ jogi na sylwetkę. Aktywność ta wspiera zachowywanie prawidłowej wagi. W ciąży co prawda nie należy przeprowadzać redukcji, jednak w przypadku, gdy kilogramy na wadze przybywają zbyt szybko, należy nad tym zapanować. Nadwaga jest niewskazana dla ciężarnych. Optymalny przyrost wagi oraz sprawne ciało mają wpływ między innymi na prawidłowy przebieg porodu. Wysportowane kobiety bez nadwagi zazwyczaj rodzą sprawniej, a w trakcie akcji porodowej rzadziej pojawiają się powikłania. Przyszłe mamy, które przez całą ciążę pozostawały aktywne i dbały o swoją sylwetkę zazwyczaj łatwiej wracają też do formy.
Joga a trymestr ciąży – kiedy można ją wykonywać, a kiedy nie?
W przypadku ciąży i aktywności fizycznej bardzo ważne są poszczególne trymestry. To właśnie etap rozwoju ciąży decyduje o tym, jak wysokie jest ryzyko oraz pozwala ocenić możliwości. Jak już wiadomo, joga dla kobiet w ciąży jest bezpieczna, jednak trymestry mają duże znaczenie.
- Joga w pierwszym trymestrze ciąży – pierwszy trymestr to największe ryzyko utraty ciąży. Aktywność fizyczna jest wskazana tylko wtedy, gdy lekarz wyrazi zgodę.
- Joga w drugim trymestrze ciąży – drugi trymestr jest zazwyczaj najlżejszy ze względu na ustępujące dolegliwości oraz brak większych zmian na ciele, nadal jednak aktywność należy konsultować z lekarzem.
- Joga w trzecim trymestrze ciąży – zmienione gabaryty ciała i duży brzuch mogą utrudniać wykonywanie różnych pozycji i figur, nadal jednak można uprawiać sport, pod kontrolą lekarza.
Joga w ciąży – zestaw ćwiczeń do wykonania w domu
W ciąży najlepiej stawiać na ćwiczenia, otwierające biodra i miednicę. Pozwoli to w naturalny sposób przygotować ciało do porodu. Wybierając dla siebie zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu, należy szukać wśród jogi prenatalnej. Wśród popularnych pozycji dla ciężarnych wymienić można asany, takie jak:
- Parvatasana w virasanie
- Upavistha konasana
- Virasana
Przeciwwskazania do jogi w trakcie ciąży – jakie są?
Joga to aktywność, która niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, mimo tego należy jednak zachować ostrożność, a pewnych sytuacjach zrezygnować całkowicie z jej uprawiania. Wśród przeciwwskazań do uprawiania jogi, najpoważniejszym jest ciąża zagrożona. Z tego rodzaju aktywności należy zrezygnować też w przypadku często pojawiających się krwawień. Jogi nie powinny uprawiać również ciężarne, które mają szwy na szyjce macicy. W razie jakichkolwiek obaw i wątpliwości należy skonsultować swoje decyzje z lekarzem prowadzącym ciążę.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!