Kawa w ciąży – czy można ją pić? Kofeina a ciąża

kobieta w ciazy pije kawe

Ciąża to nie tylko radosne oczekiwanie na maluszka, czas rozpieszczania się i spokoju. Stan odmienny to również wiele ograniczeń dietetycznych oraz tych, które dotyczą stylu życia. Na 9 miesięcy trzeba odstawić między innymi intensywną aktywność fizyczną, zamieniając ją na łagodne treningi dozwolone dla ciężarnych. Przyszła mama powinna wykreślić z codziennego menu również surowe produkty pochodzenia zwierzęcego oraz używki. Co do używek można mieć pewne wątpliwości. Wiadomo, że bezwzględnie zabronione jest spożywanie alkoholu, jednak co z kawą, przecież ona również uważana jest za używkę. Czy kawa w ciąży może zaszkodzić dziecku lub wywołać przedwczesny poród?

Czy można pić kawę w ciąży?

Kawa to nie tylko aromatyczny napój. Dla wielu osób to ważny element dnia nieodłączna część spotkań towarzyskich i pretekst do chwili relaksu w ciągu dnia. Co do tego, czy kawa jest zdrowa, czy nie, wątpliwości zostały już dawno rozwiane. Osoby, które nie mają przeciwwskazań, co do wypicia kilku filiżanek małej czarnej w ciągu dnia, mogą się nią raczyć bez wyrzutów sumienia! Kawa, mimo że zaliczana do używek nie szkodzi, jeśli jest pita w rozsądnych ilościach, wręcz przeciwnie, może mieć bardzo pozytywny wpływ na organizm.

Kawie przypisuje się między innymi właściwości przeciwutleniające, czyli spowalniające starzenie organizmu, ponieważ zawiera ona antyoksydanty. Według niektórych badań kawa może wpływać na organizm relaksująco i obniżać poziom stresu, a nawet zmniejszać ryzyko zachorowania na depresję. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie przekraczamy zalecanych, dziennych ilości. Jakie jeszcze korzyści przynosi picie kawy? Przede wszystkim obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę, ma pozytywny wpływ na krążenie krwi, właściwości antynowotworowe oraz pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Jak to wszystko wygląda, jeśli chodzi o przyszłe mamy? Czy kawa w ciąży mimo wszystkich pozytywnych właściwości jest dozwolona dla ciężarnych? Co na ten temat mówią eksperci? Według badań picie kawy w ciąży nie jest całkowicie zakazane. Przyszła mama nie musi całkowicie rezygnować ze swojego ulubionego napoju, nie wolno go jednak pić w takich ilościach jak przed ciążą. Kofeina nie jest całkowicie obojętna dla rozwijającego się płodu. Z tego powodu kawa w ciąży jest dozwolona, ale w umiarkowanych ilościach. W jaki sposób kawa pita w nadmiarze może zaszkodzić ciąży?

Przeczytaj również  Mięta w ciąży - czy można ją pić? Właściwości herbaty miętowej dla ciężarnej

Kawa i kofeina w ciąży – czy może zaszkodzić?

Kawa w ciąży może stanowić spore zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Wszystko przez zawartość kofeiny. Substancja ta jest bardzo szybko wchłaniana przez organizm, skąd następnie przedostaje się również do łożyska. Nie wolno narażać płodu na zbyt duży kontakt z kofeiną. Maluszek do ostatnich tygodni ciąży nieustannie się rozwija, jego organy wewnętrzne dopiero się kształtują. Organizm płodu będzie przetwarzał otrzymana dawkę kofeiny o wiele dłużej niż organizm człowieka dorosłego. Podczas kiedy matka metabolizuje kofeinę przez około 4 godziny, u płodu czas ten rozciąga się nawet do 150 godzin. Może to być bardzo niebezpieczne dla malucha i spowodować wady rozwojowe. Przekraczanie dozwolonej dziennej dawki kofeiny może grozić przedwczesnym porodem lub utratą ciąży.

kawa w ciazy

Ile kofeiny można przyjąć w ciąży?

Skoro zagrożenie jest tak wysokie, to czy kawa w ciąży powinna być spożywana, czy też lepiej wykluczyć ją całkowicie? Przyszłe mamy, które nie potrafią wyobrazić sobie poranku bez filiżanki ulubionego napoju, mogą odetchnąć z ulgą. Nie trzeba rezygnować z picia kawy, wystarczy wprowadzić pewne ograniczenia. Ciężarne nie powinny przyjmować więcej niż 200 mg kofeiny na dobę. Warto pamiętać, że kawa w ciąży nie jest jedynym źródłem kofeiny. Substancja ta znajduje się też w herbacie, coca coli oraz w kakao. Jeśli oprócz kawy spożywamy również te produkty, to dużo łatwiej jest przekroczyć dozwoloną, dobową ilość kofeiny.

Ile kawy można wypić w ciąży?

Kofeina w ciąży zakazana nie jest, jednak nie wolno spożywać jej w ilościach większych niż 200 mg na dobę. Jak to się ma do filiżanek kawy? Taka ilość kofeiny to 1 – 2 filiżanki kawy o średniej lub niskiej mocy. Na czas ciąży odstawić należy kawę mocną. Z piciem ulubionego espresso lepiej wstrzymać się na okres pełnych 9 miesięcy, a nawet dłużej, jeśli zdecydujemy się na karmienie piersią. Ciężarne, które uskarżają się na problemy ze zgagą, mogą pić kawę, jednak tylko wtedy, gdy dodadzą do niej odrobinę mleka. Kobiety uczulone na laktozę powinny sięgać po mleka roślinne lub specjalną śmietankę bez laktozy. Kawa z mlekiem w ciąży nie powinna wywoływać podrażnień przewodu pokarmowego.

Czasami warto, by kawa w ciąży została całkowicie odstawiona. Z napoju powinny zrezygnować kobiety uskarżające się na zespół jelita drażliwego. Przeciwwskazaniami do spożywania kawy jest również refluks oraz wrzody żołądka i jelit. Kawy nie należy łączyć z niektórymi lekami. Przyszła mama powinna zrezygnować również z picia kawy lub mocnej herbaty w godzinach popołudniowych, jeśli ma problemy z zaśnięciem w nocy.

Przeczytaj również  Ciążowe Pragnienia Kulinarne: Czy Wszystko Jest Bezpieczne?

Jaką kawę można bezpiecznie pić w ciąży?

Nie zawsze kawa dla ciężarnych jest dozwolona. Co robić w przypadku, gdy istnieją poważne przeciwwskazania, co do tego, by sięgać po zwykłą czarną lub rozpuszczalną kawę? Można wypróbować bezpieczne i zdrowe zamienniki. Dzisiejszy rynek oferuje bardzo duży wybór kaw bezkofeinowych. Świetnym zamiennikiem zwykłej kawy są również produkty zbożowe. Tutaj też wybór jest bardzo bogaty, każdy może dobrać dla siebie napój odpowiedni pod względem walorów smakowych oraz korzyści zdrowotnych, jakie oferuje.

Jaka kawa dla kobiet w ciąży sprawdzi się najlepiej spośród wszystkich kaw zbożowych? Opcji jest wiele. Przyszła mama sięgnąć może po kawę z żołędzi, topinamburu, orkiszu lub cykorii. Napój z żołędzi będzie zbawienny dla kobiet mających problemy żołądkowe lub jelitowe, ponieważ kawa tego typu działa kojąco na układ pokarmowy. Kawa z cykorii ma silne działanie antynowotworowe, orkiszowa podnosi poziom odporności oraz pozytywnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci. Kawa z topinamburu jest świetnym wyborem dla diabetyczek oraz kobiet z cukrzycą ciążową, ponieważ napój ten ma niski indeks glikemiczny.

Zbożowa kawa w ciąży jest pozbawiona kofeiny, więc można pić ją niemal bez żadnych ograniczeń. Jedynymi przeciwwskazaniami do picia takiego napoju jest uczulenie na gluten lub na zboże, z którego wytworzona jest dana kawa.

kobieta w ciazy z kawa

Kawa na początku ciąży

Czy przyzwolenie na picie kawy lub zakaz jej spożywania powinny być w jakiś sposób uwarunkowane trymestrami ciąży? Co z początkiem ciąży, czy wtedy kawa stwarza większe zagrożenie? Kofeina działa na płód tak samo, niezależnie od trymestru. Spożywanie dużych ilości kawy na samym początku ciąży może jednak zwiększać ryzyko poronienia. Kawa u niektórych kobiet działa drażniąco na układ pokarmowy, pobudzając jelita do intensywnej pracy, co często wywołuje skurcze. Jak to się ma do poronienia lub przedwczesnego porodu? Skurcze jelit mają wpływ na skurcze macicy, na początku ciąży warto więc szczególnie uważać na ilość wypijanej kawy.

Kawa w późniejszych etapach ciąży

Kiedy minie pierwszy trymestr ryzyko poronienia jest o wiele mniejsze. Kawa w ciąży w rozsądnych ilościach jest dozwolona na każdym etapie. Zawsze jednak należy kontrolować ilość spożywanej kofeiny, by jej nadmiar nie wywołał wad rozwojowych u płodu. Oczywiście z kawy należy też zrezygnować wtedy, gdy wywołuje złe samopoczucie, jest powodem gorszej jakości snu lub problemów z układem pokarmowym.

Kawa przed porodem – czy można ją pić?

Kawa w ciąży może być spożywana również na etapie końcowym, przed samym porodem. Nadal jednak należy przestrzegać dozwolonej dawki. Wprawdzie przed samym porodem maluch jest już w pełni rozwinięty, jednak większa ilość kofeiny nadal nie będzie na niego wpływać dobrze. Bardzo nierozsądne jest również picie dużych ilości kawy z myślą o tym, by przyśpieszyć akcję porodową. Nie ma żadnych badań, które by potwierdzały, że duża ilość kofeiny wywołuje poród. W ten sposób narażamy jedynie zdrowie dziecka oraz swoje własne, ponieważ kawa w nadmiarze wypłukuje magnez, co może skutkować drżeniem mięśni oraz skurczami.

Przeczytaj również  Grejpfruty w ciąży - czy można je jeść? Sok grejpfrutowy jest zdrowy?

Kawa a karmienie piersią

To, że kawa w ciąży może być pita w umiarkowany ilościach powszechnie wiadomo. Czy takie same zasady dotyczą matek karmiących? Jaki wpływ ma kofeina na pokarm i czy pijąc kawę podczas karmienia, szkodzimy dziecku?

Mama karmiąca również może delektować się filiżanką ulubionego napoju, jednak nadal obowiązują ją ograniczenia. Kofeina przenika do pokarmu, wywołując pobudzenie u noworodka, oraz źle wpływając na jego sen. Dzieje się tak jednak wtedy, gdy u matki karmiącej stężenie kofeiny po spożyciu napoju jest największe. Zazwyczaj następuje to w przedziale czasowym 1-3 godzin po spożyciu kawy. Świeżo upieczona mama śmiało może uraczyć się ulubionym napojem zaraz po karmieniu. Zanim upłynie czas do następnego karmienia, stężenie kofeiny w jej organizmie spadnie na tyle, że będzie mogła bez obaw przystawić noworodka do piersi.

picie kawy w ciazy

Co zamiast kawy w ciąży?

Jeśli przyszła mama nie jest zbyt wielką miłośniczką kawy i rezygnacja z tego napoju nie będzie dla niej dużym wyrzeczeniem, to najlepiej całkowicie odstawić kofeinę na czas ciąży. Odstawienie kawy będzie najbezpieczniejsze. Istnieje wiele napojów, które mogą zastąpić kawę, lekko pobudzić oraz pomóc się zrelaksować. Najlepszym wyjściem będą oczywiście ziołowe herbatki dozwolone dla ciężarnych. Bardzo dobrym wyborem jest też między innymi mięta, rumianek lub melisa. Sięgać można również po kawy zbożowe, pozbawione kofeiny. Niektóre panie, rekompensując sobie podstawienie kawy sięgają po Yerba Mate. Napój ten jest oczywiście bardzo zdrowy i warto go pić, jednak należy uważać, bo Yerba również zawiera małe ilości kofeiny.

Wstręt do kawy w ciąży

Czy wstręt do kawy w ciąży powinien niepokoić? Zanim ujrzałaś dwie kreski na teście ciążowym, potrafiłaś pić nawet kilka filiżanek kawy, a teraz sam zapach napoju przyprawia cię o mdłości? Jest to całkowicie normalne zjawisko! Podczas ciąży zmieniają się smaki i upodobania, wstręt do ulubionych produktów lub napojów, nie powinien budzić niepokoju.