Ryby to ważny element diety, który z pewnością powinien pojawić się w menu każdej przyszłej mamy. Jednym z gatunków, po jaki sięga się najczęściej, są śledzie. Skąd tak wysoka ich popularność? Przede wszystkim stąd, że są one łatwo dostępne, stosunkowo tanie, a przy tym bardzo smaczne. Czy śledź w ciąży jest jednak rybą, po jaką przyszła mama może sięgać bez żadnych obaw? Dieta, zakazy i nakazy często spędzają sen z powiek kobietom planującym macierzyństwo. Co z tymi rybami? Czy śledzie w ciąży nie szkodzą dziecku?
Wartości odżywcze śledzi – jakie mają znaczenie dla ciężarnych?
Zanim zaczniemy zastanawiać się, czy śledź w ciąży należy do bezpiecznych rozwiązań, warto wziąć pod uwagę jego kaloryczność! Mimo że śledzie zalicza się do ryb tłustych, to wcale nie odbija się to na ich kaloryczności. 100 gramów śledzi to około 160 kalorii. W porównaniu z innymi tłustymi rybami śledź prezentuje się więc całkiem dobrze. Oczywiście wszystko zależy od dodatków. Śledź w oleju lub śmietanie będzie miał już o wiele więcej kalorii, ile dokładnie? To należy odczytać z tabelki wartości na opakowaniu produktu.
Śledzie, jak wszystkie ryby są pełne wartości odżywczych. Warto sięgać po nie z wielu powodów, przede wszystkim dlatego, że są one źródłem kwasów Omega – 3, mających wpływ między innymi na zwiększenie poziomu seratoniny, co z kolei poprawia nastrój i zapobiega pojawieniu się stanów depresyjnych. Jakie korzyści mogą przynieść śledzie w ciąży przyszłym mamom?
Śledzie to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, które mają zbawienny wpływ na zdrowie i pomagają utrzymać ciało i umysł w dobrej formie. Ryby te dostarczają witaminy E, A oraz D co sprawia, że podnoszą poziom odporności oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób, takich, jak miażdżyca. Śledź w ciąży dostarcza również witamin z grupy B oraz ważnych pierwiastków, w tym cynku, miedzi, fosforu i żelaza, które dla ciężarnych jest szczególnie ważne, ponieważ pozwala uniknąć anemii.
Czy można jeść śledzie w ciąży?
Mimo wszystkich zalet śledzi i korzyści, jakie przynoszą one ciężarnym, pozostaje kwestia tego, czy śledzie w ciąży są bezpieczne dla dziecka. Na korzyść śledzi przemawia to, że w zestawieniu z innymi rybami wyróżniają się one dosyć niską zawartością rtęci. Co z bezpieczeństwem malucha? Czy można jeść śledzie w ciąży, czy też lepiej je odstawić? Według dietetyków i osób związanych ze środowiskiem medycznym jedzenie śledzi w ciąży jest dozwolone, o ile ryby pochodzą ze sprawdzonego źródła. Pewne typy śledzi są też polecane bardziej niż inne, a jednego typu nie wolno spożywać w ogóle, ze względu na ryzyko zakażenia groźną chorobą.
Śledzie w ciąży a listerioza
Ciężarne muszą uważać na to, co jedzą z wielu powodów. Unikać należy żywności przetworzonej oraz takiej o wysokim poziomie zasolenia, ponieważ sól może nasilać problemy obrzęków. To jednak nie wszystko, co powinno się wyeliminować z diety. Przyszłym mamom, a właściwie rozwijającym się w ich łonie maluszkom zagraża o wiele więcej. Groźną dla noworodków chorobą jest listerioza. Można się nią zakazić podczas spożywania niedokładnie umytych surowych owoców i warzyw oraz produktów odzwierzęcych, które nie zostały poddane obróbce w wysokich temperaturach. Czy śledzie w ciąży wiążą się z ryzykiem zakażenia listeriozą? Na szczęście tak nie jest. Listeriozą grozi tylko surowy śledź w ciąży. Pozostałe produkty, takie jak koreczki, czy śledzie w śmietanie są dozwolone dla ciężarnych.
Jakie śledzie w ciąży można jeść a jakich lepiej unikać?
Ciężarne nie mogą jeść każdego rodzaju śledzi. Ze względu na zdrowie swoje i malucha należy się wystrzegać śledzi surowych oraz wędzonych na zimno. Śledzie solone w ciąży należą do produktów względnie bezpiecznych, jednak przed spożyciem warto je dokładnie wypłukać, by usunąć nadmiar soli. Wysokie spożycie soli nie jest dobre dla kobiet w ciąży, ponieważ sól może nasilać problem obrzęków. Co z innymi typami śledzi?
Śledzie w oleju
To chyba najpopularniejsze z dostępnych w sklepach śledzi. Są one smaczne, zachowują pełnię wartości odżywczych i można bezpiecznie zjadać je podczas ciąży. Śledzie w oleju w ciąży mogą być jednak bardzo kaloryczne. Jeśli przyszła mama zwraca uwagę na kaloryczność potraw i jest pewna, że nie grozi jej nadmierne przytycie w ciąży, może jednak śmiało sięgać po śledzie w tej formie.
Śledzie w śmietanie
Dodatek śmietany może sprawić, że śledzie będą ciężko strawne. Nie da się ukryć, że ta forma podania ryby jest bardzo trafiona. Śmietana łagodzi nadmierną kwaskowatość śledzi i sprawia, że są one o wiele łagodniejsze w smaku. Śledź w śmietanie w ciąży jest całkowicie bezpieczny. Warto jednak obserwować swoje ciało. Jeśli po spożyciu śledzia w towarzystwie śmietany pojawiają się problemy trawienne lub bóle żołądka, lepiej sięgnąć po inne warianty tej smacznej i zdrowej ryby.
Śledzie w occie
Ochota na śledzie w ciąży zazwyczaj związana jest z ich kwaskowatym smakiem. Smak na kwaśne zazwyczaj związany jest z wyższym zapotrzebowaniem na pewne grupy witamin, w tym witaminę C. Śledzie w occie w ciąży można jeść bez obaw, o ile nie nasilają one problemów ze strony układu pokarmowego, w tym zgagi, która należy do najczęstszych dolegliwości ciężarnych kobiet.
Surowe śledzie
Ten rodzaj śledzi jest podczas ciąży całkowicie zakazany. Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego oraz surowe ryby to ogromne ryzyko zakażenia listeriozą, która jest bardzo niebezpieczna dla dziecka. Istnieje tyle wariantów śledzi, że odstawienie surowych na czas ciąży nie jest jakimś większym wyrzeczeniem ze strony przyszłej mamy.
Śledzie solone
Śledzie solone w ciąży o ile nie są surowe, można spożywać bez żadnych obaw o bezpieczeństwo malucha. Jeśli przyszła mama uskarża się na zatrzymywanie wody w organizmie i związane z tym obrzęki, najlepiej, by śledzie przed spożyciem opłukała, aby pozbyć się nadmiaru soli.
Śledzie marynowane
Kolejny popularny rodzaj śledzi, to te serwowane w różnego rodzaju marynatach. Na sklepowych półkach znaleźć można ogromny wybór i pełną dowolność. Śledzie marynowane w ciąży niczym nie zagrażają mamie ani dziecku. Kobiety, którym zależy na jak najzdrowszym odżywianiu, przed sięgnięciem po dany produkt powinny przeczytać skład i ocenić, czy wpisuje się w ich codzienny model żywienia.
Ile śledzi może zjeść kobieta w ciąży?
Śledzie to jedne z najzdrowszych ryb ze względu na niską kaloryczność, wysoką zawartość witamin i minerałów oraz niewielkie zanieczyszczenie rtęcią. Tak, jak w przypadku niemal każdej grupy żywności, tak i przy śledziach warto jednak zachować umiar. Optymalne będzie spożycie do 300 gramów śledzi tygodniowo.
Jak jeść śledzie w ciąży?
Śledzie w śmietanie, w oleju, koreczki, śledzie w marynacie można spożywać solo lub w towarzystwie pieczywa. Jeśli ciężarna ma ochotę na surowego śledzia, to musi go poddać obróbce termicznej w odpowiednio wysokiej temperaturze. Upieczenie takiego śledzia minimalizuje ryzyko zakażenia listeriozą. Inspirujących przepisów można szukać zarówno w sieci, jak i w książkach kucharskich. Istnieje pełna dowolność, jeśli chodzi o jedzenie śledzi w ciąży, o ile nie wiąże się ono z zagrożeniem dla zdrowia mamy i dziecka.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!