Kawa bezkofeinowa w ciąży – czy można ją bezpiecznie pić?

kobiet w ciazy pije kawe bezkofeinowa

Ciąża to dla każdej przyszłej mamy okres wielu wyrzeczeń, szczególnie jeśli chodzi o dietę. Wiele ciężarnych zastanawia się, czy może pić kawę w ciąży. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zawartość kofeiny w kawie różni się w zależności od sposobu przygotowania czy rodzaju kawy. Jedno natomiast jest pewne – kawa w ciąży w małej ilości nie ma negatywnego wpływu na ciężarną ani jej dziecko. Wiele jest jednak kobiet, które w ciągu dnia spożywają duże ilości kawy. Czym zastąpić ten popularny napój? Czy kawa bezkofeinowa w ciąży może być alternatywą dla tradycyjnej kawy z mlekiem, słodkiego cappuccino albo espresso? Jak dużo można jej wypić w ciągu dnia?

Czy w ciąży można pić kawę bezkofeinową?

Kawa bezkofeinowa w ciąży – czy można ją bezpiecznie pić? To pytanie zadaje sobie wiele ciężarnych miłośniczek kawy, a ponieważ spora część przyszłych mam nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki świeżo zmielonej kawy, odpowiedź brzmi: tak. Warto jednak mieć na uwadze kilka wskazówek, ponieważ kawa bezkofeinowa nie jest w stu procentach bez kofeiny. Czy rozpuszczalna kawa bezkofeinowa w ciąży jest zatem bezpieczna? Do tej pory nie wykazano żadnych przeciwwskazań do picia kawy bezkofeinowej przez ciężarne. Jeśli ilość spożywanej kawy nie jest zbyt duża, nie powinno zaszkodzić to nienarodzonemu dziecku.

kawa bezkofeinowa w ciazy

Ile kofeiny jest w kawie bezkofeinowej?

Często przyszłe mamy w trosce o bezpieczeństwo dziecka zastanawiają się, czy w kawie bezkofeinowej na pewno nie ma kofeiny. Czy obawy te są słuszne? Sama nazwa „kawa bezkofeinowa” jest myląca, ponieważ niezależnie od ilości podjętych prób nie da się usunąć każdej cząsteczki kofeiny z ziaren. Według europejskiego prawa kawę można nazwać bezkofeinową, jeśli masa kofeiny nie przekracza 0.3% masy suchej kawy. Oznacza to, że podczas dekofeinizacji należy usunąć co najmniej 97% zawartości kofeiny z ziaren kawy. Standardowa filiżanka kawy bezkofeinowej zawiera do 5 miligramów kofeiny, dla porównania filiżanka kawy kofeinowej to średnio około 100 miligramów tej substancji w 200 mililitrach napoju.

Przeczytaj również  Rola aktywności fizycznej w życiu przyszłej mamy

Jaka ilość kawy bezkofeinowej jest bezpieczna w ciąży?

Ile kawy bezkofeinowej można bezpiecznie spożyć w ciąży? Odpowiedź jest dość prosta, bo chodzi o to, aby nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki kofeiny, która wynosi 200 miligramów dla ciężarnych. Kawa bezkofeinowa w ciąży jest uznawana za bezpieczną, ponieważ zawiera zaledwie 5 miligramów kofeiny, co jest właściwie niewyczuwalne przez organizm, dlatego ciężko byłoby w ten sposób przekroczyć zalecaną dawkę kofeiny. Jeśli jednak przyszła mama pije kawę w każdej wolnej chwili i do każdego posiłku, wtedy warto wziąć pod uwagę kawę zbożową, która jest całkowicie bezpieczna, ponieważ nie zawiera kofeiny w żadnej ilości.

Kawa bezkofeinowa w ciąży – czy może zaszkodzić?

Kawa bezkofeinowa, jak błędnie podpowiada jej nazwa, tak do końca bezkofeinowa nie jest. Wiadomo już, że filiżanka wspomnianej wcześniej kawy może zawierać około 5 miligramów kofeiny, dlatego wiele przyszłych mam zastanawia się, czy jej spożywanie w ciąży jest bezpieczne. Czy kawa bezkofeinowa w ciąży może zaszkodzić dziecku? Jaka ilość kawy bezkofeinowej będzie bezpieczna dla ciężarnej? Na te pytania również odpowiedź jest prosta, ponieważ nie ma obaw, jeśli chodzi o spożywanie kawy bezkofeinowej w ciąży, jako że 5 miligramów kofeiny to znikome ilości. Dla porównania cappuccino albo caffe latte zwyczaj zawiera ponad 100 miligramów kofeiny. Jeśli ciężarna nie może obejść się bez kofeiny, wtedy kawa rozpuszczalna może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ filiżanka zawiera zazwyczaj 50-80 miligramów kofeiny.

ciezarna kobieta pije kawe bezkofeinowa

Przeciwwskazania do picia kawy bezkofeinowej w ciąży

W dostępnych poradnikach dla przyszłych mam, czy literaturze medycznej nie ma informacji dotyczących przeciwwskazań do picia kawy bezkofeinowej. Kawa bezkofeinowa w ciąży nawet w większej ilości nie powinna zaszkodzić ciężarnej ani jej dziecku, nie należy jednak przesadzać, ponieważ kofeina nie znajduje się tylko w kawie. Można ją znaleźć również w:

  • liściach herbaty (około 47 miligramów kofeiny na 240 mililitrów)
  • yerba mate (od 350 do ponad 700 miligramów kofeiny na napar przygotowany z 50 gramów suszu)
  • słodyczach (zazwyczaj około 40 miligramów kofeiny w 100 gramach)
  • nasionach kakaowca, a co za tym idzie w wyrobach czekoladowych i kakao (około 23 miligramów kofeiny na 240 mililitrów napoju)
  • guaranie (około 200 miligramów kofeiny w jednej łyżeczce)
  • napojach energetycznych (około 72 miligramów kofeiny na 240 mililitrów)
Przeczytaj również  Zgaga podczas ciąży: jak skutecznie zniwelować ten uciążliwy problem?

Mimo że można pić kawę w ciąży, nawet jeśli nie jest to kawa bezkofeinowa, tak do spożywania kofeiny w ciąży należy podchodzić ostrożnie, aby nie przekroczyć zalecanej dawki spożycia. Powyższe przykłady pokazują, że przekroczenie bezpiecznej dawki kofeiny nie jest trudne, a przyszłe mamy powinny szczególnie uważać na swoją dietę, aby nie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. W razie wątpliwości zawsze warto konsultować się z dietetykiem i lekarzem prowadzącym ciążę.