Przesądy i zabobony w ciąży – 30 najpopularniejszych z nich

kobieta w ciazy zastanawia sie

Wraz z rozwojem nauki i medycyny poprawiła się jakość życia kobiet w ciąży. Dostęp do badań, opieka lekarska, wiedza o tym co można jeść, a czego unikać to wszystko pozwala kobiecie dobrze przejść przez okres ciąży i cieszyć się narodzinami zdrowego maleństwa. Niestety wraz z rozwojem nauki z naszej codzienności nie zniknęły przesądy i zabobony. Przekazywane z pokolenia na pokolenie zabobony w ciąży budzą niepokój nawet u rozsądnych osób. Każdej przyszłej mamie zależy na tym, by urodzić zdrowe, bystre i śliczne dziecko, tymczasem wiele przesądów ma wywoływać choroby, złe cechy charaktery lub skazy na urodzie. Jakie są najpopularniejsze przesądy w ciąży i czy warto w nie wierzyć?

Przesądy i zabobony w ciąży – dlaczego w nie wierzymy?

Wiara w przesądy jest ściśle związana z naszą kulturą, od wieków z pokolenia na pokolenie przekazywano ostrzeżenia przed tym, co mogłoby zagrozić dziecku. Słysząc ludowe przekazy od dzieciństwa, często nawet nie wiemy kiedy, podświadomie zaczynamy w nie wierzyć. Tym właśnie sposobem wiązanie czerwonej wstążki na wózku lub rączce dziecka, czy przesądy w ciąży niepostrzeżenie wkradają się w nasze życie.

Wiara w zabobony w ciąży może być całkowicie nieszkodliwa, na przykład jeśli dotyczy rzeczy tak niewinnych, jak spełnianie zachcianek ciężarnej. Niektóre z przesądów mogą jednak wywoływać stres i dyskomfort u ciężarnej, co jest niewskazane w stanie błogosławionym. Jakie przesądy w ciąży słyszą przyszłe mamy najczęściej?

kobieta w ciazy intensywnie mysli

30 najpopularniejszych przesądów i zabobonów w ciąży

Zabobony w ciąży w większości bawią, ponieważ niektóre z nich mogą brzmieć naprawdę absurdalnie. Osobom podatnym, które wierzą w takie rzeczy, ciążowe przesądy mogą jednak bardzo uprzykrzać życie.  Jakie przesądy w ciąży są najczęściej spotykane?

  1. Nie wolno patrzeć w ogień, bo dziecko będzie miało znamię, wyglądające jak oparzenie, z tego samego powodu nie należy też zbyt często patrzeć na słońce.
  2. W ciąży nie wolno obcinać włosów, ponieważ ma to wpływ na inteligencję dziecka, obcięcie włosów, lub nawet podcięcie rozdwojonych końcówek, skróci maluchowi rozum.
  3. Nie wolno płakać, bo dziecko stanie się beksą, według ludowych przesądów należy unikać nawet ronienia łez, ponieważ bobas będzie bardzo płaczliwy.
  4. Nie należy się martwić, gdyż spowoduje to, że w przyszłości dziecko będzie leworęczne.
  5. Ciężarna nie powinna przymierzać okularów, ponieważ sprowadzi na dziecko wadę wzroku, oczywiście chodzi tylko o przymierzanie cudzych okularów, nie o noszenie swoich własnych.
  6. Nie wolno wpatrywać się w osoby rude lub piegowate, ponieważ dziecko przejmie te cechy, maluch może być rudy również wtedy, gdy kobieta podczas ciąży zdecyduje się na przefarbowanie włosów na dowolny kolor.
  7. Ciężarna nie powinna dzielić się swoimi posiłkami, ponieważ później może brakować jej pokarmu, jeśli więc kobieta planuje karmić piersią, nie powinna nikogo częstować tym, co
  8. Zgaga oznacza, że dziecku rosną włosy, pieczeniem w przełyku nie należy się przejmować, oznacza ono tylko, że maluch przyjdzie na świat z włosami.
  9. Z menu trzeba wyeliminować truskawki, gdyż ich spożywanie przez ciężarną może wywołać u dziecka brzydkie znamiona.
  10. Kobieta, która spodziewa się córeczki, w ciąży brzydnie, ponieważ dziewczynka odbiera jej urodę, w ten sposób tłumaczy się między innymi pojawienie się wysypu niedoskonałości, czy problem z suchością i łamliwością włosów.
  11. Jeśli ktoś odmówi czegokolwiek ciężarnej, to przyjdą myszy zjeść jego garderobę, spełniać należy szczególnie zachcianki żywieniowe.
  12. Kupowanie wyprawki dla malucha przed porodem może spowodować chorobę dziecka, w najczarniejszych scenariuszach może dojść nawet do narodzin martwego dziecka.
  13. Przytulanie psów i kotów sprawi, że przejmą one całą miłość matki i nie starczy jej dla dziecka, podczas ciąży najlepiej unikać kontaktów z milusińskimi, aby nie pozbawić się instynktu macierzyńskiego.
  14. Przejście pod kablami, robienie na drutach, czy noszenie koralików i łańcuszków spowoduje, że dziecko podczas porodu owinie się pępowiną. Unikać należy wszelkich sznurków, nici oraz drutów.
  15. Patrzenie na osoby czarnoskóre spowoduje, że dziecko też się takie urodzi, to samo dotyczy Azjatów oraz wszystkich osób innej rasy.
  16. Patrzenie przez wizjer w drzwiach spowoduje, że dziecko będzie zezowate, z tego samego powodu nie należy też zaglądać przez dziurkę od klucza.
  17. Jeśli brzuch jest okrągły i w dodatku znajduje się dosyć nisko, oznacza to, że kobieta spodziewa się dziewczynki.
  18. Wysoko położony brzuch zwiastuje przyjście na świat chłopca.
  19. Ochota na pikantne potrawy również ma świadczyć o tym, że urodzi się synek.
  20. Dotknięcie brzucha ciężarnej przynosi szczęście, powodzenie w życiu zawodowym, bogactwo i ogólną pomyślność. Kobietom, które starają się o dziecko, dotknięcie ciążowego brzuszka może przynieść również spełnienie marzeń o własnym maluszku.
  21. Przyszła mama nie powinna przychodzić na wesela, gdyż sprowadzi na nowożeńców ciężar i nieszczęście.
  22. Kobieta, która usiądzie na krześle, na którym siedziała ciężarna, sama prędko zajdzie w ciążę, najlepiej, by krzesło było jeszcze ciepłe!
  23. Ciężarna nie powinna siadać po turecku, ponieważ dziecko może w przyszłości mieć krzywe nogi lub być kulawe.
  24. Mycie naczyń jest w ciąży surowo zabronione, ponieważ ochlapanie brzucha wodą sprawi, że dziecko będzie mieć w przyszłości problem z alkoholem.
  25. Golenie nóg w ciąży spowoduje, że dziecku nie urosną włosy nie tylko w niemowlęctwie, w przyszłości również pozostanie łyse.
  26. Słuchanie zapowiedzi w kościele może spowodować u dziecka problemy ze słuchem lub całkowitą głuchotę.
  27. Mocny makijaż w ciąży może spowodować, że w przyszłości dziecko będzie się źle prowadzić, szczególnie uważać należy w przypadku, gdy kobieta spodziewa się córki.
  28. Używanie noża podczas jedzenia spowoduje, że dziecko urodzi się z rozszczepioną wargą.
  29. Przytulanie kudłatego psiaka może sprawić, że maluch będzie nadmiernie owłosiony.
  30. Jeśli ciężarna się czegoś przestraszy, musi uważać, by nie dotknąć żadnego miejsca na ciele, jeśli to zrobi, w tym miejscu dziecko będzie mieć znamię.
Przeczytaj również  Dieta w ciąży - jak się poprawnie odżywiać? 8 podstawowych zasad

To lista najpopularniejszych przesądów. Wczytując się w ludowe przekazy, można znaleźć również inne mniej lub bardziej złowrogie zabobony w ciąży. Czy w takie przesądy trzeba wierzyć?

Czy przesądy w ciąży mogą się sprawdzać?

Wiele kobiet z obawy przed tym, że przesądy w ciąży mogą się sprawdzać, odmawia sobie zabawy z ukochanym psem lub kotem, unika niektórych zabiegów kosmetycznych, czy też boi się kupować rzeczy dla maluszka będąc w ciąży. Nie warto wierzyć w żadne zabobony w ciąży. Przyszłe mamy bez żadnych obaw mogą farbować, czy obcinać włosy oraz do woli głaskać psy i koty, oraz robić wszystko, czego zakazują przesądy. Należy przede wszystkim wiedzieć, dlaczego kiedyś wierzono w przesądy. W większości przypadków pozwalały one wytłumaczyć to, co dziś tłumaczy nauka. Kiedyś znamiona, rozszczep wargi, czy posługiwanie się przez dziecko lewą ręką podczas codziennych czynności uważane były za coś nienaturalnego. Przesądy pomagały takie zjawiska wytłumaczyć. W dzisiejszych czasach nie ma żadnego powodu do wiary w jakiekolwiek zabobony w ciąży.

kobieta w ciazy pozuje do zdjecia

Nie wolno straszyć ciężarnej! Zapomnijcie o przesądach!

Przesądy i zabobony, o ile traktowane są z przymrużeniem oka, mogą być nawet zabawne. Problem pojawia się wtedy, gdy osoby z otoczenia przyszłej mamy ciągle zalewają ją radami, co powinna, a czego nie powinna robić, by dziecko urodziło się zdrowe, oraz straszą, chorobą maleństwa lub nawet jego śmiercią. Takie zachowanie jest szkodliwe. Zabobony nijak się mają do rzeczywistości, natomiast strasznie ciężarnej kobiety może jej bardzo zaszkodzić. Stres źle wpływa nie tylko na ciężarną, ale też na rozwijającego się maluszka. Przyszła mama powinna przejść przez ciążę spokojnie, bez strachu i nerwów oraz złowróżbnych przesądów. Zabobony należy włożyć między bajki i nie powtarzać ich kobietom ciężarnym, by nie czuły wyrzutów sumienia, gdy zdecydują się na zmianę fryzury, czy mocniejszy makijaż.