Powiększanie ust w ciąży i podczas karmienia piersią – czy można to bezpiecznie robić?

ladna ciezarna kobieta

Zabieg powiększania i modelowania kształtu ust cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, by jego popularność miała spadać. Współcześnie medycyna estetyczna proponuje kobietom wiele bezinwazyjnych i bezpiecznych metod poprawiania urody, co więcej zabiegi te stają się dostępne niemal na każdą kieszeń. Wąskie lub asymetryczne usta bywały przyczyną kompleksów wielu pań, jednak coraz więcej z nich decyduje się na korektę kształtu i powiększenie warg, by stały się one idealnie wykrojone i ponętne. Niestety, jak powszechnie wiadomo, nie każdy zabieg wykonywany w gabinecie medycyny estetycznej jest bezpieczny dla kobiet w stanie odmiennym oraz matek karmiących piersią. Czy czas oczekiwania na przyjście na świat malucha to dobry moment na poprawianie urody i czy powiększanie ust w ciąży to dobry wybór?

Wpływ kwasu hialuronowego na zdrowie matki i dziecka

Do powiększania ust oraz korekty ich kształtu wykorzystuje się najczęściej kwas hialuronowy. Substancja ta wydaje się całkowicie bezpieczna,  ponieważ naturalnie występuje w ludzkim organizmie. To właśnie kwas hialuronowy w dużym stopniu odpowiada za nawilżenie i sprawia, że cera prezentuje się młodo i promiennie, a drobne zmarszczki mimiczne znikają. Niestety wysoka produkcja kwasu hialuronowego występuje u osób młodych, a z wiekiem stopniowo zwalnia. Właśnie dlatego cera dojrzała ma większa skłonność do przesuszeń i powstawania przebarwień. Wtedy też warto sięgać po różnego rodzaju kosmetyki zawierające kwas hialuronowy. Serum, ampułki, czy krem pomagają zatrzymać nawilżenie w skórze i sprawiają, że wygląda ona młodziej, staje się świetlista i wygładzona. Skuteczność kwasu hialuronowego w kosmetykach można podnosić poprzez wtłaczanie go w skórę, przy pomocy specjalnych urządzeń, między innymi tego, służącego do mikrodermabrazji. Czy w związku z tym, że kwas hialuronowy jest tak potrzebną substancją, a w dodatku produkuje ją nasz własny organizm to, czy powiększanie ust w ciąży z udziałem tej substancji jest bezpieczne?

Przeczytaj również  Kiwi a karmienie piersią - czy można je bezpiecznie zjeść?

Kwas hialuronowy stosowany zewnętrznie nie ma negatywnego wpływu na organizm ciężarnej, w żaden sposób nie szkodzi też maluchowi. Nie należy jednak wyciągać mylnych wniosków. Kosmetyki z kwasem służące do pielęgnacji skóry to zupełnie co innego niż inwazyjne zabiegi. To, że kwas w kosmetykach nie szkodzi ciąży i nie stwarza żadnego zagrożenia dla płodu, nie daje zielonego światła do rezerwowania wizyty w gabinecie medycyny estetycznej. Co jest dozwolone dla przyszłych mam spośród zabiegów upiększających? Czy powiększanie ust w ciąży znajduje się na liście bezpiecznych zabiegów, czy też jest odradzane przez kosmetologów?

kwas hialuronowy w usta

Czy można powiększyć usta w trakcie ciąży?

Przyszłe mamy muszą w swoim stanie mierzyć się z wieloma ograniczeniami. Nie chodzi tu tylko o ograniczenia dotyczące nawyków żywieniowych, czy stosowania używek. Wiele zabiegów upiększających również wchodzi na listę zakazów dla ciężarnych. Zarówno ciąża, jak i czas karmienia piersią uniemożliwiają między innymi wykonanie tatuażu. Uważać należy również na mniej inwazyjne zabiegi, zwłaszcza że w wielu salonach kosmetycznych mogą one być wykonywane ciężarnym bez większym refleksji. Zasady bezpieczeństwa mówią jasno, że określone działania w gabinetach medycyny estetycznej, czy salonach, gdzie przeprowadza się zabiegi z naruszeniem ciągłości skóry, powinny być poprzedzone odpowiednim wywiadem, w którym padnie pytanie o ciążę. Wywiad ma na celu sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do danego zabiegu. Jak się ma sytuacja z powiększaniem ust?

Powiększanie ust podczas karmienia piersią oraz ciąży jest odradzane przez specjalistów. Marząc o pięknych ustach, warto zdecydować się na wykonanie zabiegu powiększania lub korekty kształtu na długo przed ciążą. Efekty wstrzyknięcia 1 ml kwasu hialuronowego utrzymują się około 12 miesięcy. Wiele kobiet zastanawia się jednak, dlaczego powiększanie ust jest nieskazane dla ciężarnych, skoro do zabiegu wykorzystywana jest tak bezpieczna i przyjazna dla organizmu substancja, jak kwas hialuronowy. Dlaczego więc specjaliści nie chcą powiększać ust ciężarnym oraz karmiącym?

Przeczytaj również  Kawa a karmienie piersią - prawda o kofeinie dla matek karmiących

powiekszanie ust w ciazy

Jakie są przeciwwskazania do powiększania ust w ciąży?

Powiększanie ust wydaje się bardzo bezpiecznym i mało inwazyjnym zabiegiem, jednak to tylko pozory. Wprawdzie podczas wstrzykiwania kwasu hialuronowego dolegliwości bólowe są niewielkie ze względu na zastosowanie specjalnych żeli znieczulających. Produkty te nanoszone są miejscowo na obszar, poddawany wstrzyknięciom. Mimo wszystko zabieg ten narusza ciągłość skóry, w związku z tym mogą wystąpić po nim powikłania. Kobiety w ciąży powinny unikać jakiegokolwiek ryzyka pogorszenia zdrowia. Do najczęstszych powikłań po zabiegu powiększania ust to zaczerwienienie, zasinienie, pieczenie, ból i mrowienie. Wszystkie spośród wymienionych powikłań nie są szczególnie niebezpieczne. Problem pojawia się wtedy, gdy dojdzie do zakażenia. Ryzyko jest co prawda nie wielkie, jednak dopóki istnieje chociaż jeden procent lepiej na czas ciąży powstrzymać się od tego rodzaju zabiegów. Wystrzegać należy się szczególnie w pierwszym trymestrze, który ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ciąży, ponieważ na tym etapie najczęściej dochodzi do poronienia. Dlaczego w takim razie odradza się powiększania ust karmiącym mamom, skoro maluszek wówczas jest już bezpiecznie na świecie?

Powiększanie ust podczas karmienia piersią – czy to bezpieczne?

Dlaczego powiększanie ust podczas karmienia jest niewskazane?  Powikłania po zabiegu mogą pojawić się zawsze. Kobiety, które karmią piersią, mają ograniczoną możliwość korzystania z leków oraz antybiotyków, gdyż po przeniknięciu do pokarmu mogłyby one zaszkodzić dziecku. Właśnie z tego powodu należy unikać wszelkich sytuacji, w których zachodziłaby konieczność zastosowania antybiotykoterapii. Wprawdzie ryzyko nie jest zbyt duże, jednak w profesjonalnych salonach medycyny estetycznej unika się wykonywania zabiegu powiększania ust na ciężarnych oraz kobietach karmiących piersią.