Makijaż permanentny a karmienie piersią – czy można go bezpiecznie zrobić?

makijaz permanentny

Ciąża i karmienie piersią to przeciwwskazania do większości zabiegów kosmetycznych. Podczas laktacji konieczne jest między innymi wstrzymanie się od tatuowania skóry, ponieważ niektóre składniki z tuszu mogłyby przeniknąć do pokarmu i zaszkodzić maluchowi. Makijaż permanentny również polega na wtłaczaniu w skórę substancji barwiących, jednak nie na takiej głębokości jak przy tatuażu. Dodatkowo makijaż permanentny po czasie wymaga odświeżenia. Czy w takim razie laktacja jest przeciwwskazaniem do tego, by wykonać zabieg? Czy makijaż permanentny a karmienie piersią może w jakiś sposób zagrozić dziecku?

Czy można robić makijaż permanentny podczas karmienia piersią?

W salonach kosmetycznych, czy salonach tatuażu spotkać się można z zaleceniami, które nakazują wstrzymać się z zabiegami przez minimum 6 miesięcy od porodu. Większość kosmetologów, czy tatuażystów skłania się jednak ku całkowitej rezygnacji z zabiegów upiększających do momentu zakończenia karmienia. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy jest to konieczne w przypadku każdego z zabiegów i czy makijaż permanentny a karmienie piersią to na pewno zły pomysł.

Makijaż permanentny pozwala mocno podkreślić brwi, usta i oczy sprawiając, że twarz wygląda wyraziście, a rysy zostają podkreślone. Zabieg ten pozwala zaoszczędzić sporo czasu, który na co dzień poświęcamy na makijaż. Barwniki wtłaczane w skórę są naturalne, przez co ryzyko wystąpienia skutków ubocznych po makijażu permanentnym jest niewielkie. Co do robienia makijażu permanentnego podczas laktacji to zdania są podzielone. Niektórzy zalecają powstrzymanie się przed tego typu zabiegiem do momentu odstawienia malucha od piersi. Według najnowszych badań nie ma jednak przeciwwskazań i kobiety podczas laktacji mogą wykonywać makijaż permanentny. Jak to wygląda przy poszczególnych obszarach twarzy?

Przeczytaj również  Niezbędnik każdej mamy - koszula nocna do karmienia

dziecko karmione piersia przez matke

Makijaż permanentny ust a karmienie piersią

Podkreślone i wypełnione kolorem usta dodają urody i sprawiają, że twarz wygląda na świeżą i zadbaną. Zabieg makijażu permanentnego na tym obszarze jest prosty i szybki do wykonania. Wystarczy 1-3 godziny, by zapomnieć o codziennym malowaniu ust na minimum rok. Makijaż permanentny ust czasami utrzymuje się nawet do 3 lat. Od jakiegoś czasu wiadomo już, że kobiety będące w trakcie laktacji wcale nie muszą unikać tego zabiegu. Makijaż permanentny ust a karmienie piersią może być wykonany bez przeszkód. Najnowsze badania wskazują na to, że barwniki, które są wtłaczane w skórę podczas makijażu permanentnego, nie wpływają na jakość pokarmu.

Karmienie piersią a makijaż permanentny oczu

Równie popularny jest makijaż permanentny oczu. Polega on głównie na stworzenie kresek, podobnych do tych, które wykonujemy kredką lub eyelinerem. Mocno podkreślone oczy sprawiają, że dalszy makijaż już jest niepotrzebny. Wystarczy lekkie przeciągnięcie tuszem po rzęsach i zyskujemy naturalny, choć wyrazisty look. Makijaż permanentny oczu można śmiało wykonać podczas karmienia piersią. Barwnik podczas zabiegu zostaje bardzo płytko wprowadzony w skórę, ponadto nie jest on szkodliwy.

Makijaż permanentny brwi a karmienie piersią

Odpowiednie podkreślenie brwi ma duże znaczenie, jeśli chodzi o wygląd twarzy. Wyraziste łuki nadają jej odpowiedni wyraz oraz sprawiają, że oko staje się mocniej zarysowane. Niestety samodzielna stylizacja brwi nie należy do najprostszych, a dodatkowo zajmuje sporo czasu, zwłaszcza jeśli wykonujemy ją na co dzień. Właśnie dlatego tak wiele kobiet decyduje się na makijaż permanentny. Jak się okazuje, zabiegu nie muszą sobie odmawiać również kobiety podczas laktacji. Jeszcze do niedawna spotkać się można było z nieprawdziwą opinią, która mówiła, że makijaż permanentny brwi a karmienie piersią to kiepski pomysł, ponieważ chemiczne składniki z barwnika po przeniknięciu do organizmu mogą pogorszyć jakość pokarmu. Po wnikliwych badaniach stwierdzono jednak, że barwniki używane do makijaży permanentnych nie wpływają w negatywny sposób na mleko, a tym samym nie szkodzą dziecku.

Przeczytaj również  Tofu w ciąży i podczas karmienia piersią – czy można je jeść?

permanentny makijaz brwi

Na co zwrócić uwagę przy zabiegu makijażu permanentnego?

Na makijaż permanentny warto udać się w sprawdzone miejsce, które cieszy się dobrymi opiniami. Bezwzględnie należy też przestrzegać zaleceń, co do pielęgnacji skóry po zabiegu. Makijaż permanentny polega na przerwaniu tkanki ciągłej, więc obszary poddane zabiegowi powinny być odpowiednio traktowane. W miejscach tych mogą utworzyć się strupy, jednak w żadnym wypadku nie należy ich zdrapywać, powinny one odpaść same. Dodatkowo obszar po makijażu permanentnym nie powinien być myty mocnymi detergentami, ponieważ może to doprowadzić do mocnego podrażnienia.

Jesteś karmiącą mamą i chcesz zrobić makijaż permanentny? Nie ma problemu!

Nie ma powodów, dla których mama karmiąca musiałaby zrezygnować z permanentnego makijażu. Barwniki wykorzystywane do zabiegu nie mają negatywnego wpływu na pokarm, nie szkodzą też maluchowi. Tatuaże zaleca się robić po zakończeniu karmienia, jednak makijaż permanentny jest jak najbardziej dozwolony.