Winogrona a karmienie piersią – czy można je jeść? Sprawdzamy czarne, białe i zielone

kobieta je winogrona

Wiele kobiet zastanawia się, czy winogrona a karmienie piersią są dobrym pomysłem. Owoce te mają wiele właściwości zdrowotnych, jednak niektórzy są zdania, że działają one drażniąco na układ pokarmowy dziecka. W podjęciu właściwych decyzji co do odżywiania podczas laktacji nie pomagają też sprzeczne opinie. Błędy żywieniowe karmiącej mamy mogą źle wpłynąć na jakość pokarmu oraz na zdrowie malucha. Czy winogrona mogą znaleźć się w menu kobiety podczas laktacji?

Czy można jeść winogrona w trakcie karmienia piersią?

Winogrona przy karmieniu piersią mogłyby przynieść karmiącej wiele korzyści dla zdrowia. Mama podczas laktacji musi jednak wybierać takie pokarmy, które nie wpływają negatywnie na dziecko. Przy winogronach zdania są podzielone. Z jednej strony te owoce to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. W niektórych przypadkach jednak podrażniają układ pokarmowy, wywołując uciążliwe biegunki, stąd też winogrona a karmienie piersią budzą wątpliwości.

Winogrona w diecie matki karmiącej jak najbardziej mogą się znaleźć. Owoce nie powinny podrażniać układu pokarmowego dziecka. Z racji tego, że owoce są ważnym elementem zbilansowanej diety, a kobieta podczas laktacji powinna się dobrze odżywiać, to winogrona są wręcz wskazane do spożycia. Oczywiście tak, jak w przypadku niemal każdego pokarmu należy zachować ostrożność i zaprzestać jedzenia winogron, jeśli zauważymy, że źle wpływają one na dziecko, powodują problemu z brzuszkiem lub reakcje alergiczne. Czy wszystkie gatunki winogron są wskazane podczas laktacji?

  • Czarne winogrona a karmienie piersią – zawierają spore ilości witaminy A oraz C, mają działanie łagodzące stres, pozytywnie wpływają również na pamięć i koncentrację. Winogrona czarne można jeść podczas karmienia piersią.
  • Białe winogrona a karmienie piersią – źródło wielu składników mineralnych, w tym wapnia i żelaza. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy chronią przed wieloma chorobami, spowalniają również procesy starzenia. Kobiety podczas laktacji mogą zajadać białe winogrona kiedy tylko mają ochotę.
  • Zielone winogrona a karmienie piersią – są źródłem wielu witamin i minerałów, pomagają zadbać o zdrowie i urodę.
Przeczytaj również  Orzechy a karmienie piersią - czy karmiąca mama może je jeść?

Podczas laktacji można jadać każdy rodzaj winogron, jeśli po ich spożyciu nie pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub objawy alergii u matki i dziecka. Jedzenie winogron a karmienie piersią warto rozpatrzeć również pod kątem właściwości zdrowotnych i korzyści, jakie przynosi kobietom sięganie po te owoce. Dlaczego warto jeść winogrona podczas laktacji?

kobieta karmi dziecko o niebieskich oczach

Właściwości zdrowotne winogron dla kobiet karmiących

Winogrona cenione są od lat nie tylko za walory zdrowotne, ale też za właściwości zdrowotne. Jedząc te owoce regularnie, dostarczamy sobie substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, ponadto spowalniamy procesy starzenia. Po winogrona sięgać powinny osoby, którym zależy na zachowanie młodego wyglądu, owoce te zawierają antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, to właśnie dzięki temu organizm starzeje się wolniej.

Winogrona zawierają pokaźną ilość witamin oraz minerałów. Owoce dostarczają fosforu, żelaza, potasu i jodu, które biorą udział w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie. Dzięki zawartości pektyn winogrona pozytywnie wpływają na metabolizm, dzięki czemu utrzymanie prawidłowej wagi staje się dużo łatwiejsze.

Najwięcej właściwości zdrowotnych mają winogrona o skórce zabarwionej na ciemny kolor, jednak każda odmiana pozytywnie działa na organizm, chroniąc przed chorobami. Regularne spożycie winogron zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, zakrzepów oraz nowotworów. Winogrona pomagają też w zwalczaniu stanów zapalnych w organizmie oraz pomagają w jego oczyszczaniu, dzięki swoim moczopędnym właściwościom.

Winogrona przy karmieniu piersią bardzo dobrze wpływają na jakość mleka matki, sprawiając, że staje się ono dla malucha jeszcze bardziej odżywcze. W sytuacji, gdy po spożyciu winogron przez karmiącą mamę u dziecka pojawiają się zmiany skórne lub inne objawy, które mogą świadczyć o alergii, winogrona należy jednak odstawić. Przypadki uczulenia na te owoce są dosyć częste, nie warto jednak rezygnować z winogron podczas karmienia „profilaktycznie”, nie wiedząc, czy maluch faktycznie jest na nie uczulony.

Przeczytaj również  Karmienie piersią a alkohol - czy przenika do mleka matki?

Po winogrona nie powinno się też sięgać, jeśli wywołują one biegunki oraz inne uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

kobieta trzyma kisc winogron

Ile winogron może jeść kobieta w trakcie laktacji?

Winogrona są naturalnie słodkie, niestety w związku z tym zawierają też całkiem sporo kalorii. Kobiety podczas laktacji mogą jeść winogrona, jednak nie należy przesadzać z ich ilością, zwłaszcza przy skłonności do tycia. Karmiące mamy, którym zależy na powrocie do wagi sprzed ciąży, powinny wybierać mniej kaloryczne owoce. Jeśli chodzi o winogrona a karmienie piersią, to jedna kiść dziennie wystarczy, by dostarczyć sobie witamin i minerałów, których potrzebuje organizm. Warto też pamiętać, że najzdrowsza jest dieta urozmaicona, dlatego oprócz winogron warto też sięgać po inne owoce.