Grzyby a karmienie piersią – jakie rodzaje można bezpiecznie jeść?

kobieta z koszykiem grzybow

Ciężarnym zaleca się ostrożność, jeśli chodzi o jedzenie grzybów ze względu na ryzyko zatrucia pokarmowego, które mogłoby wywołać przedwczesny poród. Czy mamy karmiące również powinny uważać na grzyby? Większość pokarmów, które są niewskazane dla kobiet w ciąży, po rozwiązaniu można bez żadnych obaw jadać. Wiele wyrzeczeń dietetycznych zostaje jednak przez cały okres laktacji. Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o grzyby a karmienie piersią?

Czy można jeść grzyby karmiąc piersią?

Mamy karmiące muszą liczyć się z wieloma wyrzeczeniami dotyczącymi codziennej diety. Sporo pytań wywołują między innymi grzyby a karmienie piersią. Wątpliwości wokół grzybów są związane z wysokim ryzykiem zatrucia. Z tego właśnie powodu nie zaleca się jadania grzybów przez ciężarne. W stanie odmiennym zatrucie pokarmowe stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ciąży. Według wielu źródeł zalecenia odnośnie unikania grzybów nie dotyczą karmiących mam.

Jedzenie grzybów a karmienie piersią się nie wykluczają. Nadal należy jednak zachowywać ostrożność, mając na względzie własne bezpieczeństwo. Uważać trzeba szczególnie przy grzybach leśnych. To właśnie one stanowią największe zagrożenie, ponieważ nietrudno przy nich o pomyłkę. Najlepiej sięgać wyłącznie po grzyby ze sprawdzonego źródła. Decydując się na samodzielne zbieranie, dobrze jest zaopatrzyć się w atlas, by móc upewnić się, że dany egzemplarz jest jadalny. Jakie grzyby w czasie karmienia piersią są wskazane, a jakich lepiej unikać?

blondynka karmi dziecko piersia na lozku

Rodzaje grzybów a karmienie piersią

Obawa przed grzybami wynika głównie z niewiedzy. Osoby, które znają się na grzybach, nie muszą obawiać się zatrucia pokarmowego, czy innych nieprzyjemnych skutków. Grzyby jadać można pod wieloma postaciami, popularne jest również wykonywanie z nich przetworów. Jakie rodzaje grzybów można bez obaw jeść podczas laktacji?

  • Grzyby leśne – nie ma przeciwwskazań, co do jadania grzybów leśnych podczas karmienia piersią. Przed zjedzeniem leśnych zbiorów należy się jednak upewnić, czy nie ma wśród nich egzemplarza trującego.
  • Grzyby w occie – również są dozwolone dla karmiących. Grzybów w occie powinny jednak unikać kobiety, którym często towarzyszy zgaga. Ciężkostrawne grzybki i ocet podrażniający przełyk, mogą nasilić problem.
  • Grzyby marynowane – bez żadnych obaw można je jeść podczas laktacji, jeśli nie ma po nich objawów pogorszonego samopoczucia.
  • Grzyby suszone – najpopularniejszym sposobem na przechowanie leśnych grzybów na dłużej jest ich ususzenie. Mamy karmiące piersią, mogą jadać grzyby suszone, powinny jednak zwracać uwagę na to, czy nie ma w nich pleśni. Nieodpowiednie przechowywanie grzybów w miejscu narażonym na dostęp wilgoci, może skutkować spleśnieniem.
Przeczytaj również  Pomidory a karmienie piersią - czy można je bezpiecznie jeść?

Mamy karmiące powinny zwrócić uwagę również na gatunki grzybów, po jakie mogą sięgać. Grzyby w diecie matki karmiącej to nie tylko gatunki pochodzące z lasu. Warto przyjrzeć się również innym, by zyskać pewność, że są one bezpieczne podczas karmienia.

kobieta kroi pieczarke

Jakie grzyby są bezpieczne dla karmiących mam?

Karmienie piersią a jedzenie grzybów się nie wyklucza. Istnieje jednak bardzo wiele gatunków grzybów, które będą najlepsze podczas laktacji?

  • Kurki – znane i lubiane w naszej kuchni, mamy karmiące mogą je jadać, jednak warto wiedzieć, że kurki łatwo jest pomylić z trującą lisówką pomarańczową.
  • Grzyby mun – pasują do większości potraw kuchni orientalnej, bez obaw można je jadać podczas karmienia.
  • Boczniaki – grzyby te są bardzo popularne wśród wegan, ponieważ stanowią świetną alternatywę dla mięsnych kotletów, można użyć ich też do bigosu. Karmiące mamy nie muszą odmawiać sobie boczniaków.
  • Pieczarki – zdecydowanie najpopularniejsze grzyby, które jak najbardziej można jeść przy karmieniu piersią. Pieczarki doskonale pasują do wielu potraw, ponadto oprócz smaku cechują się też sporą zawartością składników odżywczych.

Oprócz wyżej wymienionych kobiety podczas laktacji jadać mogą też większość grzybów leśnych, jednak przy zachowaniu należytej ostrożności.

A co z zupą i sosem grzybowym?

Podczas karmienia jadać można nie tylko grzyby, ale też potrawy stworzone na ich bazie. Sos grzybowy lub zupa nie powinny wywołać żadnych negatywnych reakcji ze strony organizmu matki, ani też zaszkodzić karmionemu maluchowi. Jeszcze do niedawna spotkać się można było z opinią, że grzyby nie są odżywczym pokarmem. Obecnie istnieje coraz więcej badań wskazujących na to, że zawierają one pewne ilości witamin oraz innych przyjaznych dla zdrowia substancji, dlatego warto sięgać po dania z grzybów.

Przeczytaj również  Borówki a karmienie piersią - czy karmiąca mama może je jeść?

kobieta w niebieskiej koszuli karmi piersia

Jedzenie grzybów a karmienie piersią – jakie mogą być zagrożenia?

Grzyby uważane są za pokarm ciężkostrawny, który powoduje wzdęcia oraz gazy. Na szczęście substancje wzdymające nie przenoszą się do mleka i nie szkodzą tym samym maluchowi. Jednym zagrożeniem ze strony grzybów jest dla karmiącej mamy zatrucie pokarmowe, aby go uniknąć należy zachować ostrożność przy samodzielnym zbieraniu leśnych grzybów. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy jakiś grzyb jest jadalny lepiej go wyrzucić niż podejmować ryzyko.