Farbowanie włosów a karmienie piersią – czy można to robić?

farbowanie wlosow

Farby do włosów są dla wielu kobiet czymś niezastąpionym. Bogaty wybór produktów koloryzujących sprawia, że nikt nie musi dziś borykać się z kompleksami dotyczącymi niezadowolenia z koloru włosów. Przedwczesne siwienie również nie jest dziś problemem. Siwe kosmyki pokryć można farbą w dowolnym kolorze. Produkty do koloryzacji dzielą się na wiele kategorii, trwałe, półtrwałe, chemiczne i naturalne, takie jak henna. Przyjęło się, że z każdego rodzaju farby nie mogą korzystać ciężarne w pierwszym trymestrze, co z kobietami podczas laktacji? Czy farbowanie włosów podczas karmienia piersią może stwarzać jakieś zagrożenie?

Farbowanie włosów a karmienie piersią – czy to jest bezpieczne?

Ciąża i karmienie piersią są przeciwwskazaniem do wielu zabiegów kosmetycznych. Kobieta ciężarna oraz mama w trakcie laktacji mogą zapomnieć między innymi o tatuażu. Podczas karmienia należy mieć na uwadze to, że substancje chemiczne z preparatów wprowadzanych w ciało lub nakładanych na skórę mogą przeniknąć do pokarmu i zaszkodzić dziecku. Czy w takim razie farbowanie włosów a karmienie piersią to zakazany temat?

Wiele kobiet obawia się początków macierzyństwa. Wizja upartych kilogramów, które nie chcą zniknąć, sińców pod oczami od niedosypiania oraz odrostów na włosach może przerażać młode matki. Warto odczarować pierwsze miesiące macierzyństwa i zmienić te ponure wyobrażenia! Młoda mama wcale nie musi wyglądać na zaniedbaną. Kiedy minie połóg, który jest najbardziej wymagającym etapem po porodzie, kobieta może zacząć o siebie dbać tak, jak przed ciążą. Jeśli nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań, można powoli wdrożyć aktywność fizyczną do rozkładu dnia, zmęczenia da się uniknąć, śpiąc wtedy, kiedy niemowlę. Co do odrostów na włosach, żadna młoda mama nie jest na nie skazana. Farbowanie włosów w czasie karmienia piersią jest dozwolone i całkowicie bezpieczne. Farby do włosów nie zaburzają laktacji, nie obniżają też jakości pokarmu.

Przeczytaj również  Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać?

kobieta karmiaca dziecko na lozku

Na jakie farby do włosów trzeba uważać, karmiąc piersią?

Farbowanie włosów a karmienie piersią jest dozwolone, a farba nie szkodzi dziecku ani nie ma negatywnego wpływu na laktację. Młode mamy powinny jednak wiedzieć, że jakiś czas po porodzie dochodzi do gwałtownego wypadania włosów. Zjawiska tego nie da się uniknąć, można jednak trochę zminimalizować straty, dbając o włosy najlepiej jak się da. Farby chemiczne jak wiadomo, mają duży wpływ na kondycję fryzury. W trosce o włosy warto więc unikać po porodzie farb z amoniakiem. Dodatkowo należy unikać też farb z rozjaśniaczem, gdyż one najbardziej niszczą włosy. Istnieje wiele naturalnych sposobów na zmianę koloru włosów bez ich osłabiania. Najlepszą metodą są zioła, takie jak cassia oraz henna. Cassia ozłoci kosmyki, henna zaś pozwoli uzyskać różne odcienie rudego. Zioła oprócz zmiany koloru pogrubiają też włosy oraz poprawiają ich wygląd.

Niestety za pomocą ziół nie da się rozjaśnić włosów. Co, jeśli mamie karmiącej zależy na uzyskaniu blondu? Zdecydowanie nie należy przeprowadzać zabiegu rozjaśniania samodzielnie. Nieumiejętne zastosowanie rozjaśniacza może wręcz spalić kosmyki włosy i sprawić, że powoli zaczną się one wykruszać. Jeśli dodamy do tego naturalne wypadanie włosów po porodzie, nasza fryzura może się widocznie przerzedzić. Rozjaśnianie należy wykonywać wyłącznie w salonie fryzjerskim. Dla własnego dobra lepiej jednak wstrzymać się z tym zabiegiem do czasu aż hormony po porodzie się ustabilizują, a włosy przestaną wypadać.

kobieta farbuje wlosy

Co o farbowaniu włosów w trakcie karmienia piersią piszą Hafija i Mamaginekolog?

Wiele kobiet obawia się farbować włosy podczas karmienia, by nie zaszkodzić dziecku. W celu upewnienia się, że ten zabieg jest całkowicie bezpieczny, warto śledzić wartościowe blogi, na których znaleźć można wytyczne dotyczące tego co wolno, a co jest zabronione podczas laktacji. Wartościowymi źródłami informacji są blogi Hafija oraz mama ginekolog. Co piszą na ten temat?

Przeczytaj również  Czy można malować paznokcie w ciąży?

Oba blogi jednoznacznie twierdzą, że farbowanie włosów podczas karmienia nie szkodzi dziecku. Hafija jednocześnie wyjaśnia, skąd bierze się nadmierne wypadanie włosów po ciąży i jak długo trwa.

„Zwykle jednak wypadanie włosów trwa przez pierwsze 4 do 6 miesięcy od porodu, niekiedy utrzymuje się do 8. miesiąca. Przedłużone wypadanie włosów może wynikać z dodatkowych problemów zdrowotnych”

Również na blogu Mamaginekolog znaleźć można informację, że farbowanie włosów w okresie karmienia piersią nie szkodzi.

Można. Bo farba nie wchodzi Wam do krwiobiegu! A nowoczesne farby nie tworzą toksycznych oparów”.

Co z innymi zabiegami na włosy w trakcie karmienia piersią?

Wiele kobiet regularnie wykonuje zabiegi, takie jak trwała ondulacja, keratynowe prostowanie, czy trwała ondulacja. Niestety zabiegi te są odradzane zarówno podczas ciąży, jak i w czasie karmienia. Kondycję włosów można poprawić innymi, naturalnymi sposobami, takimi jak olejowanie. Regularne nakładanie oleju na włosy po pewnym czasie znacznie poprawi ich kondycję, wygładzi oraz doda im blasku.