Rodzaje olejów do włosów i ich zastosowanie

kobieta trzyma slonecznik

Olejowanie włosów jest jednym z najprostszych, a przy tym najskuteczniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą Ci utrzymać Twoje pasma w nienagannej kondycji. Podstawą tej metody dbania o kosmyki jest dobranie odpowiedniego oleju do porowatości włosów. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać ten najlepszy.

Czym jest olejowanie włosów?

Jeżeli chcesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, to świadome dobieranie kosmetyków pielęgnacyjnych jest kluczowe, aby osiągnąć ten cel. Jeżeli już wiesz co nieco na temat szamponów, odżywek i masek kolejnym krokiem, który przybliży Cię do wymarzonej fryzury, jest olejowanie włosów. Jest to niezwykle prosty zabieg pielęgnacyjny, który polega na nakładaniu oleju do połowy długości włosów, w celu ich zmiękczenia, odżywienia i ochronienia przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Bardzo ważną kwestią podczas wybierania odpowiedniego oleju jest dostosowanie go do porowatości włosów. Jeżeli nie wiesz, jakie masz włosy, możesz wykonać jeden z krótkich testów dostępnych w Internecie, który dostarczy Ci informacji na temat porowatości Twoich pasm. Najpopularniejsza klasyfikacja wyróżnia trzy rodzaje włosów: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Każdy z nich charakteryzuje się oddzielnym zestawem cech oraz powinien być pielęgnowany w szczególny sposób.

Jakie są rodzaje olejów?

Oleje do olejowania włosów są skarbnicą składników odżywczych, które mają zbawienny wpływ na ich kondycję. Jeżeli chcesz na stałe wprowadzić ten zabieg do swojej pielęgnacji, dobierz produkt dostosowany do ich porowatości. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje olejów, które możesz stosować do odżywiania swoich pasm.

  • Oleje z dużą ilością kwasów wielonienasyconych, takich jak omega-3 i omega 6. Najlepiej sprawdzą się do pielęgnacji włosów wysokoporowatych.
  • Oleje jednonienasycone – idealne źródło odżywienia w przypadku włosów średnioporowatych.
  • Oleje z wysoką ilością kwasów nasyconych, które charakteryzują się małymi cząsteczkami. Z tego względu będą doskonałe do olejowania włosów niskoporowatych.
Przeczytaj również  Jak dbać o stopy latem: Kompleksowy przewodnik po pielęgnacji stóp w sezonie letnim

Właściwości poszczególnych olejów do włosów

Jeżeli znasz już porowatość swoich włosów, kolejnym krokiem będzie wybranie oleju, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania pielęgnacyjne. Które z nich są najlepsze?

  • Olej rzepakowy – popularnie wykorzystywany w niemal każdej kuchni, jest niezastąpionym produktem w pielęgnacji włosów średnioporowatych i wysokoporowatych. Charakteryzuje się stosunkowo dużymi cząsteczkami, które doskonale uzupełniają rozszerzone łuski włosa. Warto sięgnąć po nierafinowany olej rzepakowy tłoczony na zimno.
  • Olej lniany – jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a co za tym idzie, doskonale sprawdzi się przy pielęgnacji włosów wysokoporowatych.

Olej jojoba – jest cennym źródłem jednonienasyconych i nasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A, E i F. Charakteryzuje się stosunkowo gęstą konsystencją i ma tendencję do tężenia w niższych temperaturach. Jest zalecany do olejowania włosów średnio- i niskoporowatych.