Po upływie wyznaczonego przez lekarza terminu porodu wiele kobiet szuka naturalnych sposobów na przyspieszenie akcji. Metody medycyny konwencjonalnej, takie jak oksytocyna podawane są tylko na sali porodowej, między innymi w sytuacji, gdy wody już odeszły, a wciąż nie pojawiają się skurcze. Do dyspozycji przyszłych mam zniecierpliwionych przedłożonym oczekiwaniem na dziecko są jednak inne metody, takie jak olej rycynowy na wywołanie porodu. Czy olej rycynowy naprawdę może przyśpieszyć poród i czy metoda ta jest bezpieczna?
Czym właściwie jest olej rycynowy?
Pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego olej rycynowy ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Substancja ta często wykorzystywana jest również w kosmetyce. Olej rycynowy działa zbawiennie na włosy, rzęsy oraz paznokcie. Popularne jest również robienie ciepłych okładów z oleju, na bóle głowy, czy pleców. Olej rycynowy jest jedną z najskuteczniejszych, domowych metod radzenia sobie z zaparciami. Niewielka ilość oleju powinna wywołać silne przeczyszczenie, substancja działa drażniąco na błonę śluzową jelit, przez co wywołuje silne skurcze, prowadzące do wydalenia zalegających treści. Problem nieregularnego wypróżniania często dokucza również przyszłym mamom, czy powinny one sięgać po olej rycynowy na zaparcia w ciąży?
Olej rycynowy w ciąży – czy można go pić?
Naturalne metody leczenia ciążowych dolegliwości nie zawsze są bezpieczne. Niektóre z nich mogą nawet wywołać poronienie. Olej rycynowy w ciąży można stosować tylko zewnętrznie. Nie powinno się go spożywać, szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze, kiedy ryzyko poronienia jest największe.
Olej rycynowy do picia w ciąży to bardzo zły pomysł. Spożywanie tej substancji wiąże się z gwałtownymi skurczami jelit, co prowadzi do ostrej biegunki, a nawet wymiotów. Konsekwencją tego wszystkiego mogą być skurcze macicy, prowadzące do poronienia. W pierwszym i drugim trymestrze spożywanie oleju jest stanowczo zakazane. Czy w takim razie olej rycynowy w ciąży może być stosowany na przyśpieszenie porodu i czy można po niego sięgać po upływie terminu wyznaczonego przez lekarza?
Czy olej rycynowy może wywołać szybszy poród?
Olej rycynowy na wywołanie porodu stosowany był od bardzo dawna. Z pewnością nie można mu odmówić skuteczności. Substancja ta rzeczywiście jest w stanie doprowadzić do skurczów macicy, a tym samym do rozpoczęcia akcji porodowej. Współcześnie nie zaleca się jednak stosowania takich metod. Postęp medycyny sprawił, że obecnie istnieją sposoby na całkowicie bezpieczne i komfortowe dla matki wywołanie porodu. Picie oleju rycynowego to metoda bardzo drastyczna, która potęguje bóle podczas porodu oraz wywołuje wiele innych, nieprzyjemnych dolegliwości.
Olej rycynowy w ciąży prawdopodobnie przyśpieszy akcję porodową, jednak jego działanie ostatecznie może źle wpływać na przebieg porodu. W dodatku przy ciąży przenoszonej stosowanie oleju rycynowego nie ma większego sensu. W momencie, gdy termin porodu mija, a skurcze nie nadchodzą, należy być po prostu w stałym kontakcie z lekarzem. Kiedy zbyt długi czas oczekiwania będzie zagrażał dziecku, lekarz zdecyduje o skorzystaniu z metod wywołujących poród.
Ile oleju rycynowego trzeba wypić, aby przyśpieszyć poród?
Nawet niewielkie ilości oleju rycynowego mogą wywołać skurcze macicy. Już 1 – 2 łyżki stołowe mają silne działanie przeczyszczające. Właśnie dlatego olej rycynowy w ciąży nie powinien być stosowany doustnie. Największe ryzyko poronienia występuje w pierwszym trymestrze, wtedy też należy uważać na wszystko, co mogłoby wywołać nawet niewielkie skurcze macicy. Co w przypadku wyjątkowo uciążliwych zaparć w drugim i trzecim trymestrze ciąży? Czy wtedy również nie wolno sięgać po olej rycynowy, czy też można zrobić wyjątek?
Olej rycynowy na zaparcia w ciąży – faktycznie działa?
Olej rycynowy w ciąży jest bardzo skutecznym sposobem na zaparcia. Niewielkie spożycie tej substancji wywołuje silne przeczyszczenie. Mimo skuteczności oleju przy problemach z zaparciami, nadal nie powinno się po niego sięgać w ciąży. Ten sposób na zaparcia jest niebezpieczny. Stosowany w pierwszym i drugim trymestrze może być przyczyną poronienia, pod koniec trzeciego trymestru przyśpiesza poród, jednak zazwyczaj komplikuje jego przebieg.
Istnieje wiele innych, skutecznych sposobów na zaparcia. Podstawą walki z nimi jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Kolejno należy uważnie przyjrzeć się swojej diecie. Zbyt duża ilość produktów wysoko przetworzonych, brak owoców i warzyw w codziennym menu to również przyczyny problemów z wypróżnianiem.
Picie oleju rycynowego w ciąży – skutki uboczne
Olej rycynowy w ciąży nie jest wskazany, jeśli chodzi o stosowanie doustne. Picie tej substancji wywołuje efekty uboczne, takie jak biegunka i mocne bóle brzucha oraz wymioty, co w konsekwencji może spowodować odwodnienie. Wywoływanie porodu olejem rycynowym to przestarzała metoda, z której dziś już nikt nie korzysta. Przyszłe mamy mogą korzystać z oleju wyłącznie do stosowania zewnętrznego, robiąc z niego okłady lub pielęgnując nim rzęsy.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!