Czy można malować paznokcie w ciąży?

pomalowane paznokcie kobiety w ciazy

Gdy kobieta dowiaduje się o ciąży, najczęściej poza ogromną radością pojawia się również wiele obaw. Bardzo często kobiety zastanawiają się w jaki sposób zachowywać się w czasie ciąży by nie zaszkodzić dziecku. Strach ten potęguje wiele mitów, które wciąż są powielane. Jeden z nich dotyczy malowania paznokci w ciąży. Czy rzeczywiście należy go zaniechać? Sprawdźmy to i odpowiedzmy na pytanie czy można malować paznokcie w ciąży.

Malowanie paznokci w ciąży – czy można to robić?

Wśród wielu informacji, na jakie natrafić może przyszła mama może pojawić się ta, która mówi, że malowanie paznokci w ciąży jest szkodliwe dla płodu. Substancje zawarte w lakierach mogłyby przenikać do krwiobiegu a tym samym, przez łożysko również do dziecka i wpływać negatywnie na jego rozwój. Czy to prawda? Okazuje się, że nie a malowanie paznokci w ciąży jest bezpieczne. Przede wszystkim ze względu na bardzo ścisłą budowę płytki paznokciowej, która nie umożliwia wchłaniania się kosmetyków, jakie na nią stosujemy do krwioobiegu.

Warto jednak mieć świadomość, że podczas malowania paznokci substancje zawarte w lakierach do paznokci mają nie tylko kontakt z płytką paznokciową. Ich opary unoszą się bowiem i są przez nas wdychanie. I choć przy sporadycznym malowaniu paznokci kontakt z nimi jest stosunkowo niewielki o tyle panie, które zajmują się wykonywaniem manicure innym osobom powinny uważać na siebie w okresie ciąży i unikać ich.

Lakiery do paznokci – czy są bezpieczne w ciąży?

Jak wspominaliśmy, lakiery do paznokci to kosmetyki, które są dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa i nie należy obawiać się ich również w okresie ciąży. Ich składniki nie są w stanie przeniknąć do naczyń krwionośnych. Warto jednak pamiętać o tym, że wdychanie oparów może stanowić niewielkie zagrożenie. Dlatego też w trakcie ciąży lepiej nie sięgać po najtańsze produkty, w których składzie znajduje się więcej szkodliwych substancji. Warto również pamiętać o prostych zasadach dotyczących malowania paznokci w ciąży a więc:

  • dobrej wentylacji pomieszczenia podczas nakładania lakieru,
  • unikania zbyt wielu warstw produktu,
  • rezygnowaniu z dmuchania na paznokcie by lakier szybciej wysechł.
Przeczytaj również  Makijaż na lato: przewodnik po trendach, kosmetykach i pielęgnacji skóry

Pozwoli to zminimalizować kontakt z oparami, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiety oraz stan płodu. Wielu ekspertów zaleca również aby kobiety w ciąży, które chcą malować paznokcie powinny robić to okazjonalnie, nieczęściej niż raz na kilka tygodni. Co ciekawe, paznokcie nie mogą być również pomalowane na czas porodu – chodzi o ułatwienie lekarzom zauważenie ewentualnych problemów z ciśnieniem krwi (skóra pod paznokciami robi się wówczas sina, czego nie możemy zauważyć jeśli paznokcie pokryte są warstwą lakieru).

kobieta z czerwonymi paznokciami w ciazy

Jakie substancje w lakierach do paznokci mogą być NIEBEZPIECZNE dla ciąży?

Jak wspominaliśmy w lakierach do paznokci może znajdować się wiele substancji, które w dużym stężeniu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim toluen, alkohol izopropylowy czy formaldehydy i ftalany. Są to substancje znane jako toksyczne oraz rakotwórcze. Szkodliwy może okazać się również aceton znajdujący się w zmywaczach do paznokci. Warto wspomnieć również o substancjach takich jak metakrylan metylu, który choć sam w sobie nie jest szkodliwy w naszym układzie pokarmowym rozkłada się na cyjanek. Niemniej jednak warto zachować spokój. Obecnie większość producentów rezygnuje ze stosowania w lakierach do paznokci wspomnianych substancji. Znajdują się one najczęściej w najtańszych, najgorszych jakościowo produktach. Co więcej, ich stężenie jest zazwyczaj niewielkie.

Bezpieczne lakiery dla kobiet w ciąży – jakie wybrać?

Jakie więc lakiery dla kobiet w ciąży wybierać? Przede wszystkim warto dokładnie zapoznać się ze składem produktu, którego stosowaniem jesteśmy zainteresowane. Znajduje się on na każdym opakowaniu. Kobiety w ciąży powinny starać się stawiać na lakiery, które wolne są od wspomnianych wyżej składników. Szczególnie wystrzegać należy się toluenu oraz formaldehydu.

Na szczęście, nie brakuje obecnie tego typu lakierów do paznokci na rynku. Wiele czołowych marek produkuje dba o to, by w ich ofercie znajdowały się bezpieczne emalie wegańskie, których skład opiera się głównie na naturalnych składnikach. To preparaty, w których nie ma nie tylko wspomnianych przez nas toksycznych substancji, ale również szkodliwego i zanieczyszczającego środowisko mikroplastiku. Wybór takiego lakieru do paznokci to gwarancja pięknego a jednocześnie całkowicie bezpiecznego manicure, nawet w przypadku kobiet w ciąży.

Przeczytaj również  Kosmetyki na jesień - sprawdź nasze propozycje!

Podsumowanie – malować paznokcie w ciąży, czy nie?

Podsumowując, malowanie paznokci w ciąży jak najbardziej jest dozwolone. Przyszła mama, która chce zadbać o swoją urodę oraz dobre samopoczucie nie musi więc rezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Wystarczy jedynie nieco bardziej przyjrzeć się składowi lakierów do paznokci, które wybieramy. Na szczęście, oferta kosmetyków jest obecnie na tyle szeroka, że bez trudu znajdziesz lakier do paznokci dla kobiet w ciąży, który będzie całkowcie bezpieczny zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka.