Dlaczego warto postawić na kosmetyki naturalne?

kosmetyki naturalne

Jeszcze kilka lat temu kosmetyki naturalne uważano za chwilowy trend, który z pewnością szybko przeminie. Czemu więc ich waga i popularność stale rosną? Jeśli jeszcze nie próbowałaś świadomej pielęgnacji, mamy dla Ciebie kilka powodów, czemu warto zdecydować się na taki krok.

Odetchnij od syntetyków

Człowiek narażony jest na ciągły kontakt z substancjami chemicznymi, które nie zawsze mają pozytywny wpływ na jego skórę. Znajdują się nie tylko w środkach do czyszczenia powierzchni i naczyń, ale również pojawiają się w postaci dodatków do żywności czy zanieczyszczeń powietrza. W przypadku pielęgnacji ciała mamy wybór i możemy go podjąć świadomie. Sami decydujemy o tym, co wklepujemy, wmasowujemy i aplikujemy klika razy dziennie na naszą wyeksponowaną na wszystkie czynniki świata skórę.

Naturalne kosmetyki nie powinny zawierać syntetycznych, szkodliwych dla skóry substancji, a opierać się na ekologicznych uprawach. Nie stosuje się przy tym chemicznych środków ochrony roślin, a glebę użyźnia się w sposób tradycyjny. Dzięki temu produkty te są znacznie łagodniejsze w działaniu i stymulują komórki do intensyfikowania naturalnych procesów odnowy, zamiast ingerować w ich strukturę. Na efekty działania czasem trzeba poczekać trochę dłużej, jednak utrzymają się one znacznie dłużej niż w przypadku konwencjonalnych kosmetyków.

Z miłości do zwierząt

Kosmetyki naturalne, co warto zaznaczyć, nie są testowane na zwierzętach. Nie mogą również zawierać substancji odzwierzęcych, przez co jest to wybór nie tylko zdrowy, ale i etyczny zarazem. Aby upewnić się, czy produkt powstaje na bazie tych założeń warto szukać symboli takich jak cruelty-free, czy Vegan wydawanego przez The Vegan Society. My polecamy zajrzeć na stronę starsfromthestars.pl, gdzie znajdziecie wegańskie kosmetyki zarówno do skóry jak i do włosów właśnie z tymi certyfikatami.

Przeczytaj również  Olivia Garden Fingerbrush – szczotka do włosów, które skradnie Twoje serce

Zmniejsz ryzyko alergii

Naturalne preparaty do skóry nie są z założenia hipoalergiczne, jednak stosowanie ich znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. Wynika to z tego, że w ich składzie znajduje się niewielka ilość substancji syntetycznych, które często mają szkodliwy wpływ na komórki ciała. Mogą podrażniać naturalną barierę ochronną oraz powodować swędzenie, pieczenie, zaczerwienienia czy wysypki, co zdarza się rzadziej w przypadku ekopreparatów.

Do produkcji naturalnych kosmetyków stosuje się łagodne substancje myjące oraz emulgatory i zapachy o mniej intensywnym działaniu. Oczywiście mogą one podrażniać skórę, ponieważ często zawierają duże ilości ekstraktów z roślin i olejków, które mogą działać alergizująco, jednak reakcja ta ma zazwyczaj znacznie łagodniejszy przebieg niż w przypadku ich syntetycznych odpowiedników. Na szczęście ekologiczne produkty mają bardzo czytelne składy, dzięki czemu nie sposób ominąć, któregoś z alergizujących składników, jeśli takowy znamy.