Kobieta w ciąży ma często wiele wątpliwości co do możliwości stosowania zabiegów pielęgnacyjnych. Nie chce bowiem zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Z drugiej zaś strony każda kobieta, również w ciąży chce czuć się atrakcyjnie i pięknie. Jednym z zabiegów, który budzi sporo wątpliwości jest szczotkowanie na sucho w ciąży. Czy jest to bezpieczna praktyka, na która warto się zdecydować, czy też w czasie ciąży lepiej zrezygnować z tego sposobu pielęgnacji? Czas odpowiedzieć na to pytanie.
Szczotkowanie ciała na sucho – na czym polega ten zabieg?
Zacznijmy od najważniejszego a więc wyjaśnienia czym jest właściwie szczotkowanie ciała na sucho. W ciąży czy też nie zabieg ten może przynieść nam wiele korzyści. Jak sama jego nazwa wskazuje polega on na masowaniu ciała szczotką. Skóra powinna być sucha – zabieg przeprowadzamy przed kąpielą lub prysznicem. Szczotkowanie ciała na sucho początkowo przeprowadza się z wykorzystaniem miękkiego a następnie coraz twardszego włosia. W zabiegu wykorzystuje się zarówno włosie naturalne, jak i syntetyczne. Szczotkowanie ciała na sucho to zabieg o wieloletniej tradycji, który miał swój początek w krajach Dalekiego Wschodu. Jego skuteczność potwierdza fakt, że w 1979 roku został oficjalnie uznany przez WHO za jeden z przykładów podejścia do zdrowia i terapii. Jest to bowiem połączenie peelingu z masażem, które przynosi liczne korzyści zdrowotne oraz poprawia nastrój i samopoczucie. Pokochały go już tysiące kobiet na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że również przyszłe mamy zastanawiają się czy mogą korzystać z jego dobrodziejstw. Pora więc rozwiać wątpliwości.
Szczotkowanie na sucho w ciąży – czy jest to bezpieczne?
Pora odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule. Nie da się bowiem ukryć, że wiele zabiegów pielęgnacyjnych może mieć negatywny wpływ na stan kobiety oraz rozwijającego się płodu. Na szczęście, w przypadku szczotkowania na sucho w ciąży nie musimy się go obawiać. Kobiety, które znajdują się w ciąży muszą bacznie monitorować swój stan zdrowia. Niemniej jednak w całkowicie prawidłowej, fizjologicznej ciąży bez powikłań szczotkowanie ciała w ciąży jest bezpieczne. Co więcej, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie oraz urodę przyszłej mamy. Od zabiegu szczotkowania na sucho warto powstrzymać się jedynie w sytuacji gdy istnieje ryzyko poronienia. Przeciwwskazaniami do stosowania tej metody są również nowotwory i choroby skóry takie jak: Atopowe Zapalenie Skóry, Łojotokowe Zapalenie Skóry i łuszczyca. Zabiegu nie przeprowadzamy również w przypadku ran czy stanu zapalnego skóry.
Jak szczotkować ciało na sucho w ciąży?
Szczotkowanie ciała w ciąży, podobnie jak w każdym innym przypadku przeprowadzamy kierując się w górę ciała. Zaczynamy od stóp, następnie szczotkujemy łydki, uda, pośladki i biodra. W rejonie brzucha w czasie ciąży należy postępować ze szczotką bardzo delikatnie lub całkowicie pominąć ten rejon ciała. Następnie przechodzimy do szczotkowania piersi i dekoltu – tutaj również warto zachować delikatność. Kolejnym krokiem jest szczotkowanie na sucho, które rozpoczynamy od dłoni przechodząc na nadgarstki oraz przedramiona. Następnie szczotkujemy ramiona oraz barki a na samym końcu plecy wciąż pamiętając o zasadzie masażu od dołu do góry. Po zakończonym szczotkowaniu należy wziąć kąpiel lub prysznic a następnie wmasować w ciało balsam do ciała o pożądanych przez nas właściwościach. W przypadku kobiet w ciąży doskonale sprawdzą się więc przede wszystkim kosmetyki przeciwdziałające rozstępom oraz nawilżające. Spora część pań wybiera olejki, które nie tylko wzmacniają, ale również odżywiają skórę.
Co daje szczotkowanie ciała na sucho? Efekty zabiegu
Szczotkowanie ciała na sucho w ciąży przynosi szereg korzyści i pozwala nie tylko zachować dobre zdrowie i samopoczucie ale również zadbać o stan skóry po ciąży co dla wielu przyszłych mam ma ogromne znaczenie. Pozytywne korzyści ze szczotkowania na sucho to między innymi złuszczanie martwego naskórka, ujędrnianie skóry oraz poprawa krążenia. Dzięki temu organizm skuteczniej oczyszcza się z toksyn. Co więcej, do komórek ciała o wiele skuteczniej dociera dzięki temu tlen oraz substancje odżywcze co przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji organizmu.
To jednak nie wszystko. Szczotkowanie ciała w ciąży na sucho przyczynia się również do zmniejszenia cellulitu, doskonale przeciwdziała występowaniu obrzęków oraz unikania problemu wrastających włosków. Skóra po zabiegu staje się również bardziej miękka i gładka.
Czy można szczotkować brzuch na sucho w ciąży?
O ile szczotkowanie ciała nie budzi tak wielu wątpliwości o tyle szczotkowanie na sucho brzucha w ciąży przez wiele osób uważane jest za ryzykowne. Czy słusznie? I tak i nie. Z całą pewnością nawet w zdrowej, fizjologicznej ciąży należy zachować ostrożność. W tym przypadku możemy co prawda szczotkować brzuch, warto jednak zadbać o to, aby intensywność przeprowadzania zabiegu czy nacisk szczotki na ciało był jak najmniejszy. Panie, które obawiają się, że szczotkowanie na sucho w ciąży będzie szkodliwe lub mają wyraźne ograniczenia od lekarzy mogą omijać okolice brzucha. Nie wpłynie to bowiem w żaden sposób negatywnie na skuteczność zabiegu na innych partiach ciała.
Szczotkowanie brzucha na sucho po porodzie – czy można to robić?
Kolejną sprawą, która zajmuje przyszłe i młode mamy jest szczotkowanie na sucho po porodzie. Zbawienny wpływ tej metody pielęgnacji mógłby teoretycznie pomóc w powrocie do formy. Czy jednak nie wiąże się to z żadnym zagrożeniem? Okazuje się, że nie. Po zakończeniu okresu połogu, który wynosi mniej więcej 6 tygodni nasze ciało gotowe jest na powrót do formy oraz bardziej inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne. Młoda mama bez obaw może więc szczotkować na sucho swoje ciało chcąc pobudzić krążenie i ujędrnić skórę.
Podsumowując, szczotkowanie ciała w ciąży może przynieść przyszłej mamie wiele korzyści zdrowotnych i pozwolić zadbać o swoją urodę. Aby jednak mieć pewność, że zabiegi te są całkowicie bezpieczne warto zasięgnąć porady swojego lekarza.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!