Problemy dermatologiczne, takie jak opadająca powieka, zmarszczki wokół oczu czy przepuklina tłuszczowa (tzw. worki), wpływają negatywnie na nasz ogólny wizerunek. Mogą też prowadzić do uszkodzeń narządu wzroku z powodu długotrwałego zawężenia pola widzenia. Te objawy zwykle pojawiają się wraz z wiekiem i są niemożliwe do usunięcia domowymi sposobami. Istnieje jednak zabieg chirurgiczny, który umożliwia ich eliminację. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj poniższy artykuł!
Blefaroplastyka – podstawowe informacje
Blefaroplastyka to fachowa nazwa na określenie plastyki powiek. To zabieg chirurgiczny, którego ogólnym celem jest poprawa kształtu oraz pozycji górnej i/lub dolnej powieki. Najczęściej wykonuje się go w celach estetycznych, jednak zdarzają się również sytuacje, w których występują ku temu wskazania medyczne.
Szczegółowym celem zabiegu jest usunięcie nadmiaru skóry na powiekach oraz przywrócenie tkankom wokół oczu utraconego napięcia i elastyczności. W efekcie tej procedury wizerunek pacjenta ulega wyraźnemu odmłodzeniu. Następuje wizualne powiększenie oczu oraz poprawa ich konturów. Jeżeli zabieg ma zostać przeprowadzony ze wskazań medycznych, jego celem jest poprawa jakości widzenia i podniesienie komfortu życia pacjenta.
Blefaroplastyka, wykonywana, m.in. w Bieńkowscy Clinic w Częstochowie, to zabieg bezbolesny. Przeprowadza się go przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub krótkiego znieczulenia ogólnego. Czas trwania całej procedury wynosi ok. 90 minut. Jej ostatnim etapem jest założenie tymczasowego opatrunku, który może utrudniać funkcjonowanie. Z tego powodu zaleca się, aby pacjenci przychodzili na zabieg z osobą towarzyszącą, która pomoże im bezpiecznie wrócić do domu.
Zabieg wiąże się z koniecznością odbycia rekonwalescencji, która trwa od jednego do dwóch tygodni. Warto zauważyć, że proces gojenia może przebiegać w różnym tempie na każdym oku (jeżeli blefaroplastykę przeprowadzono po obu stronach). Wizyta kontrolna obejmuje zdjęcie szwów i odbywa się po 5-7 dniach od operacji. Rezultaty stabilizują się stopniowo przez 3-6 miesięcy.
Blefaroplastyka – wskazania do wykonania zabiegu
W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy blefaroplastyka jest wykonywana zarówno w celach estetycznych, jak i ze względu na wskazania medyczne. Subiektywne przesłanki do przeprowadzenia operacji to:
- utrata naturalnej jędrności i napięcia skóry,
- bruzdy i zmarszczki wokół oczu,
- przepukliny tłuszczowe (tzw. worki) pod oczami.
W przypadku powieki ruchomej (górnej) kwalifikacją medyczną do zabiegu są przede wszystkim nadmiar zwiotczałej skóry, opadająca powieka oraz ograniczenie pola widzenia.
Blefaroplastykę powieki dolnej przeprowadza się natomiast u pacjentów, u których występują takie problemy, jak nieprawidłowa pozycja brzegu rzęskowego bądź nieprawidłowa długość lub szerokość szpary powiekowej.
Blefaroplastyka – przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Blefaroplastyka przebiega na drodze dość znaczącej ingerencji w tkanki znajdujące się wokół oczu. Ponieważ ten obszar jest wyjątkowo delikatny, nie zawsze warto wykonywać zabieg chirurgiczny. Często lepiej wykorzystać inną, mniej inwazyjną metodę terapii. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów, które mogą przyczynić się do poprawy wyglądu powiek. W gabinetach Bieńkowscy Clinic wykonujemy takie zaawansowane technologicznie procedury, jak:
- lipotransfer micro,
- lipotransfer nano,
- zabieg HIFU Ultraformer III,
- laseroterapia Fraxel,
- laseroterapia laserem frakcyjnym CO2,
- implantacja kwasu hialuronowego,
- wampirzy lifting.
Powyższe propozycje są również doskonałe dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą poddać się operacji chirurgicznej. Wśród przeciwwskazań medycznych do przeprowadzenia blefaroplastyki znajdują się przede wszystkim:
- cukrzyca,
- niewydolność krążenia,
- nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi,
- skazy naczyniowe,
- infekcje zębów,
- stany ropne skóry twarzy,
- niewydolność wątroby.
Blefaroplastyka niekiedy jest wykluczona u pacjentów ze stwierdzonymi chorobami oczu, takimi jak jaskra czy odwarstwienie siatkówki. W takich przypadkach, aby przeprowadzić zabieg, konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii lekarza okulisty.