Henna w ciąży – czy można ją robić? Sprawdzamy brwi, rzęsy i włosy

henna rzes u ciezarnej

Henna jest jednym z najpopularniejszych, naturalnych sposobów na wyraźne przyciemnienie brwi i rzęs. Barwnik ten pomaga uzyskać ciemniejszą oprawę oka i podkreślić spojrzenie. Brwi po hennie są nie tylko ciemniejsze, ale też ładnie wymodelowane, przez co podkreślają rysy twarzy. Dzięki hennie można zaoszczędzić czas, jaki codziennie poświęcamy na makijaż. Barwnik ten warto również stosować na włosy, jako zamiennik barw z chemicznymi dodatkami. Bezbarwna henna, a właściwie cassia pozwala poprawić kondycję włosów i znacznie je pogrubić. Czy henna w ciąży jest jednak bezpieczna dla mamy i dziecka?

Czy można robić hennę w ciąży?

Kobiety ciężarne muszą liczyć się z wieloma wyrzeczeniami w stanie odmiennym. Niestety nie chodzi tylko używki czy dietę. Podczas ciąży często trzeba zrezygnować z wielu zabiegów kosmetycznych. W stanie odmiennym i podczas karmienia nie wolno robić tatuażu ani opalać się natryskowo. Czy ograniczenia dotyczą też barwienia henną rzęs, brwi i włosów? Czy henna w ciąży jest dozwolona?

Henna brwi i rzęs w ciąży nie jest zabroniona. W przeciwieństwie do sztucznych farb henna jest produktem roślinnym. Pozyskuje się ją z liści lawsonii bezbronnej. Roślina ta sama w sobie nie barwi, dopiero z udziałem dodatków, takich jak indigo, henna jest w stanie barwić. Większość mieszanek ziołowych daje efekt rudości. Indigo pozwala iść w brązy. Cassia, mimo że potocznie zwie się ją bezbarwną henną, tak naprawdę ozłaca kolor włosów. Henna w ciąży może być stosowana zarówno do brwi i rzęs, jak i do włosów. Henna brwi w ciąży oznacza kontakt barwnika ze skórą, nie jest to jednak przeciwwskazaniem do jej stosowania. Barwniki roślinne nawet po wniknięciu w skórę nie mają szans przeniknąć do łożyska, przez co nie szkodzą maleństwu.

Przeczytaj również  Domowe SPA w ciąży - jak je zrobić?

Czy zawsze jednak henna w czasie ciąży jest dozwolona, czy istnieją jakieś wyjątki? Czy rodzaj henny ma jakieś znaczenie? Co z trymestrami ciąży, czy w każdym można barwić brwi, rzęsy i włosy henną?

Henna brwi i rzęs w ciąży – jaką można robić?

Czysta henna z barwnikami roślinnymi jest w ciąży dozwolona, nie tylko, jeśli chodzi o włosy, ale też brwi i rzęsy. Problematyczna może być jednak henna ze sztucznymi dodatkami. Tego typu produktów nie należy stosować w ciąży, nie powinny tego robić zwłaszcza posiadaczki wrażliwej, skłonnej do podrażnień skóry.

Henna brwi w czasie ciąży jest bezpieczna, tylko w przypadku stosowania naturalnych produktów pochodzenia roślinnego. Jakiekolwiek chemiczne dodatki mogą już stanowić zagrożenie dla maluszka. Jeśli mamy wątpliwości co do składu takiej mieszanki, lepiej skonsultować jej zastosowanie z osobą, która zna się na produktach tego typu. Najlepiej też by henna rzęs w ciąży oraz henna brwi były wykonywane w profesjonalnym gabinecie, gdzie uprzednio robi się również próby uczuleniowe.

Henna pudrowa w ciąży również może być wykonywana, oczywiście o ile nie ma wyraźnych przeciwwskazań, takich jak uczulenie. Henna brwi i rzęs stanowi dobrą alternatywę dla makijażu permanentnego, który jest podczas ciąży zakazany.

henna u kobiety w ciazy

Jaką farbę wybrać do henny brwi i rzęs?

Decydując się na wystylizowanie brwi i przyciemnienie rzęs henną w ciąży, najlepiej udać się do osoby, która się tym profesjonalnie zajmuje. Tym sposobem nie tylko unikniemy wpadki związanej z kiepskim efektem wizualnym, ale też zyskamy pewność, że dany produkt jest dozwolony dla ciężarnych. Kobiety ciężarne, które wolą wykonać zabieg w domu, powinny sięgać po sprawdzoną hennę, pozbawioną chemicznych barwników, które mogłyby szkodzić dziecku. Czasami można spotkać się z tym że niektóre sklepy sprzedają zwykłe, chemiczne farby, jako hennę. Do zweryfikowania, czy dany produkt jest henną, wystarczy wiedzieć, że prawdziwa henna to barwnik roślinny, nie powinien więc mieć w składzie substancji pochodzenia chemicznego.

Przeczytaj również  Oryginalne perfumy damskie - uniwersalny prezent na wiele miesięcy

Henna na włosy w ciąży – czy można ją zrobić?

Farbowanie włosów henną w ciąży nie jest żadnym zagrożeniem dla mamy i dziecka. Ziołowe barwniki są bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych farb. Pozwalają one uzyskać nie tylko efekt koloryzacji, ale też pięknych, zadbanych, mocnych włosów.

Co do nakładania ziół na włosy to dozwolona jest zarówno zwykła henna, jak i ta z domieszką indigo. Nie ma przeszkód także, co do nakładania cassi na włosy. Ta ziołowa mieszanka pozwoli na stworzenie prawdziwego SPA w zaciszu własnego domu. Przyszłe mamy mogą z powodzeniem stosować zabiegi, takie jak ziołowanie włosów, które wzmacnia zarówno strukturę włosa, jak i odżywia cebulki. Po ciąży może nastąpić wzmożone wypadanie włosów, tymczasem zioła mogą nieco zmniejszyć jego skalę.

Henna, cassia oraz inne zioła na włosy warto nakładać regularnie. Ziołowe mieszanki nadają włosom blasku, wygładzają je i wyraźnie pogrubiają, dzięki łączeniu się barwnika roślinnego z cząsteczkami keratyny we włosach. Henna w ciąży nakładana na włosy pozwala zmienić porowatość włosów na niższą. Przyda się to zwłaszcza paniom, które po rozjaśnianiu zmagają się z włosami o wysokiej porowatości sprawiającymi problemy przy codziennej pielęgnacji i stylizowaniu.

zabieg henny brwi

Czy henna w ciąży jest bezpieczna?

Bardzo wiele zabiegów kosmetycznych na czas ciąży trzeba odłożyć. W stanie odmiennym unikać należy między innymi opalania natryskowego oraz samoopalacza, ze względu na znajdujące się w nich toksyczne substancje, które przez skórę mogłyby przenikać do krwiobiegu i tym samym do organizmu płodu. Zabronione jest również wykonywanie makijażu permanentnego oraz tatuowanie skóry.

Na liście zakazanych w ciąży zabiegów nie ma jednak henny. Można ją wykonywać na brwiach, rzęsach oraz włosach. Przyszłe mamy, które nigdy nie barwiły w ten sposób rzęsy, czy brwi powinny jednak skorzystać z usług profesjonalistów, dzięki temu wszystko odbędzie się we właściwy sposób, a efekt wizualny pozytywnie zaskoczy. Hennę na włosy można nałożyć samodzielnie, wystarczy poczytać odpowiednie poradniki lub pooglądać filmiki instruktażowe, których w sieci nie brakuje.

Przeczytaj również  Jak wybrać frezarkę do paznokci – jaka frezarka do paznokci spełni twoje oczekiwania?

Henna brwi w pierwszym trymestrze ciąży również może być wykonywana, mimo że na tym etapie odradza się między innymi farbowanie włosów. Henna nie zawiera szkodliwych składników, które mogłyby zagrozić ciąży. Roślinne produkty pielęgnacyjne są dozwolone niemal zawsze. Czy istnieją jednak jakieś wyjątki? Kiedy henna w ciąży nie powinna być nakładana na brwi rzęsy i włosy?

Kiedy nie powinnaś robić henny w ciąży? Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem, co do nakładania henny na włosy jest reakcja alergiczna Warto więc wykonać wcześniej próbę uczuleniową, by sprawdzić, czy nasza skóra nie reaguje źle na mieszankę. Jeśli chodzi o brwi i rzęsy, to przeciwwskazań może być dużo więcej. Nie należy barwić brwi i rzęs henną, jeśli zmagamy się z chorobą zakaźną lub jakimikolwiek uszkodzeniami oka oraz zmianami, takimi jak między innymi jęczmień. Z henny trzeba zrezygnować również wtedy, gdy skóra na powiekach oraz wokół brwi, jest uszkodzona lub otarta. Do zabiegu barwienia brwi i rzęs konieczne jest także zdjęcie soczewek kontaktowych.