Odżywki do paznokci w ciąży – czy stosować i jakie są bezpieczne?

odzywka nakladana na paznokcie

Ciąża jest wyjątkowym stanem w życiu każdej kobiety, który łączy się ze znaczącymi zmianami jej ciała. Dotyczy to nie tylko zmian takich jak powiększający się brzuch czy piersi, ale również nieco bardziej nieoczywistych, takich jak szybszy wzrost paznokci. Zwiększone tempo wzrostu tychże sprawia, że często są cienkie i podatne na pęknięcia. Zaradzić temu mogłyby odżywki do paznokci jednak wiele pań obawia się, czy może je stosować. Pora więc sprawdzić, czy odżywki do paznokci są bezpieczne.

Dlaczego paznokcie rosną szybciej w ciąży?

Zacznijmy jednak od nurtującej wiele pań kwestii a więc odpowiedzi na pytanie dlaczego paznokcie w ciąży rosną szybciej. Mówiąc najprościej, wynika to ze znacznych zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety. Rośnie poziom estrogenów i to właśnie one odpowiedzialne są za szybszy wzrost płytki paznokciowej. Co więcej, paznokcie u kobiet w ciąży rosną nierówno – najszybciej rosną bowiem paznokcie na palcach środkowych. Tempo wzrostu jest znacznie większe. Wystarczy wspomnieć o tym, że jest ono od dwóch do nawet trzech razy większe.

Odżywka do paznokci w ciąży – czy można ją bezpiecznie stosować?

Wiele pań widząc zmiany chce zadbać o swoje paznokcie. Zdrowa, długa, naturalna płytka jest przecież marzeniem niejednej z nas. Pojawia się więc pytanie czy odżywka do paznokci w ciąży jest dobrym pomysłem. Odpowiedź jest jedna – to zależy. Obecnie na rynku możemy bowiem znaleźć szeroki wybór produktów, które mają różne formy – kremów, olejków, serum oraz odżywek w formie bezbarwnych lub lekko zabarwionych lakierów. O ile w przypadku kremu czy serum zazwyczaj nie ma żadnego stosowania o tyle lakiery jako odżywki do paznokci w ciąży mogą być problematyczne. Wynika to jednak nie ze składu produktu a jego właściwości. Większość z tych produktów ma bowiem silny, charakterystyczny zapach, który może drażnić ciężarną kobietę i powodować nasilenie ciążowych dolegliwości.

Przeczytaj również  Czy można malować paznokcie w ciąży?

kobieta w bialej koszulce w ciazy

Czy warto stosować odżywki do paznokci w ciąży?

To pytanie, które zadaje sobie wiele pań w błogosławionym stanie. Odpowiedzią jest – jak najbardziej. Odżywki do paznokci mają wiele korzystnych właściwości. Dzięki zawartości witamin, minerałów, protein doskonale wzmacniają płytkę sprawiając, że staje się ona twardsza i o wiele mniej podatna na uszkodzenia. To jednak nie wszystko. Odżywki do paznokci mogą również chronić płytkę przed przebarwieniami gdy stosujemy ją jako bazę pod lakier o ciemnym kolorze.
Wybór odżywek do paznokci jest spory co pozwala na dopasowanie idealnego produktu. Możemy wybrać odżywki wzmacniające, przeciwdziałające rozdwajaniu, wspomagające wzrost paznokci, utwardzające czy wygładzające. Możemy więc wybrać produkt dopasowany do swoich potrzeb. Co więcej, stosowanie odżywek w formie lakieru pozwala osiągnąć wygląd zadbanych paznokci bez konieczności pokrywania ich emalią, lakierem hybrydowych czy żelem.

Czy odżywka do paznokci może być niebezpieczna dla ciąży?

Pojawia się jednak również kwestia bezpieczeństwa nakładania odżywki w ciąży. Wiele pań obawia się o to, że mogłyby one zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Czy słusznie? Niekoniecznie. Obecnie większość odżywek jest przebadana pod kątem bezpieczeństwa ich stosowania w ciąży. Mowa tu przede wszystkim o wysokiej jakości produktach, których skład to jedynie sprawdzone substancje. Wciąż jednak może zdarzyć się, że w zakupionej przez nas odżywce znajdują się substancje takie jak Formaldehyd, Toulen, DBP czy Ksylen. Substancje te mają działanie toksyczne i podrażniające i chociaż ich stężenie jest zazwyczaj niskie a przy tym nie mają możliwości przeniknąć do układu krwionośnego kobiety i płodu – lepiej ich unikać. Dlatego też przed zastosowaniem produktu warto sprawdzić jego skład. Jest on dostępny na etykiecie każdego produktu, dlatego też nie jest to trudne. Pozwoli nam to uniknąć kontaktu z niebezpiecznymi substancjami, które kobieta w ciąży mogłaby wdychać podczas aplikacji odżywki.

Przeczytaj również  Olivia Garden Fingerbrush – szczotka do włosów, które skradnie Twoje serce

odzywka na paznokciach

Jak jeszcze dbać o paznokcie w trakcie ciąży?

Odżywki takie jak Regenerum do paznokci w ciąży są bezpieczne i skuteczne. Jednocześnie jednak nie są jedynym sposobem na pielęgnację ciąży w tym okresie. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni manicure. Mimo szybko rosnącej płytki warto zadbać o to, by paznokcie były krótkie, dzięki czemu unikamy ryzyka jej złamania.
Kobieta w ciąży powinna zatroszczyć się również o dietę bogatą w witaminy i minerały. Szczególnie zbawienny wpływ na paznokcie mają witaminy A, E oraz B. Dobrym pomysłem jest stosowanie naturalnych olejków, które wmasowujemy w płytkę paznokcia oraz skórki. Wybór olejków jest naprawdę szeroki. Wśród polecanych wymienić możemy chociażby olejek z czarnuszki czy olejek arganowy.

Podsumowując, chociaż ciąża jest wyjątkowym stanem, który powinien wymagać od nas szczególnej dbałości o swoje zdrowie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z pielęgnacji. Dzisiejsze odżywki do paznokci w ciąży są całkowicie bezpieczne, nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Jeśli więc kobieta chce zadbać o kondycję swoich paznokci – jak najbardziej może to zrobić.