Pielęgnacja paznokci w ciąży – najczęstsze mity i fakty

pomalowane paznokcie ciaza

Zadbane dłonie i stopy to dla wielu kobiet absolutny priorytet, dzięki któremu czują się pewnie, atrakcyjnie i kobieco. Nic więc dziwnego, że nie chcą rezygnować ze swoich przyzwyczajeń również w czasie ciąży. Tymczasem nie brakuje mitów o tym, że pielęgnacja paznokci w ciąży może być ryzykowna dla rozwijającego się dziecka. Sprawdźmy więc jak dbać o paznokcie w ciąży całkowicie bezpiecznie oraz obalamy najpopularniejsze mity na ten temat.

Pielęgnacja paznokci w ciąży – dlaczego to takie istotne?

Wiele osób uważa, że pielęgnacja paznokci w ciąży to jedynie wymysł przyszłej mamy, która chce zadbać o swoją urodę. Tymczasem to nie do końca prawda. W czasie ciąży, ze względu na zmiany hormonalne paznokcie rosną szybciej, co może doprowadzić do tego, że brak ich przycinania i piłowania może doprowadzić do pęknięć i złamań. Jednocześnie kobieta ciężarna zagrożona jest bardziej infekcjami, rozwojem grzybicy czy problemami z gojeniem wynikającym chociażby z cukrzycy ciążowej. Dbanie o stan swoich dłoni i stóp jest więc niezbędne. Warto w tym miejscu również wspomnieć o tym, że w dbaniu o swoją urodę w czasie ciąży również nie ma nic złego. Komfort psychiczny przyszłej mamy jest niezwykle ważny dla ogólnego stanu jej zdrowia, dlatego też nie należy nakładać na kobietę ograniczeń tam, gdzie nie są one konieczne. Co więcej, wzbudzanie poczucia lęku czy winy w związku z wykonywanymi przez nią zabiegami pielęgnacyjnymi może stanowić poważne obciążenie, które odbije się później pod postacią obniżenia nastroju a nawet depresji poporodowej. Dlatego też warto rozwiewać wciąż pokutujące, bardzo szkodliwe mity. Jakie? Przedstawmy najczęściej występujące.

Przeczytaj również  Paznokcie żelowe w ciąży - czy można je bezpiecznie zrobić?

Pielęgnacja paznokci w ciąży – 5 najczęstszych mitów

Wokół paznokci w ciąży i ich pielęgnacji narosło wiele mitów, które sprawiają, że wiele przyszłych mam odczuwa niepokój. Przedstawmy więc pięć z nich, które całkowicie mijają się z prawdą.

  • szkodliwe substancje w lakierach przenikają przez płytkę paznokcia. Nie jest to prawdą. Paznokieć posiada bardzo zwartą strukturę, przez co niemożliwe jest aby substancje takie jak formaldehyd lub toluen wniknęły tą drogą do układu krwionośnego.
  • szkodliwe substancje mogą mieć zły wpływ na stan zdrowia matki i dziecka dzieje się tak jednak w przypadku ich wziewania. Co więcej, stężenie tych składników w kosmetykach jest zbyt niskie by mogły realnie zaszkodzić.
  • w stosowaniu lamp UV w trakcie manicure żelowego oraz hybrydowego jest szkodliwe. To nieprawda. Lampa nie nagrzewa całego ciała, nie wytwarza również promieniowania, które mogłoby mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiety lub rozwijającego się płodu.
  • wizyta u kosmetyczki może mieć negatywny wpływ na ciążę. Oczywiście, stężenie oparów w gabinetach kosmetycznych jest wyższe, niemniej jednak wystarczy zadbać o odpowiednią wentylację by wizyta taka nie stanowiła zagrożenia.
  • manicure hybrydowy szkodzi. Nie ma obecnie żadnych potwierdzonych informacji o tym, aby ten rodzaj lakierów do paznokci miał negatywny wpływ na rozwój ciąży.

kobieta w ciazy z pomalowanymi na niebiesko paznokciami

5 istotnych faktów o pielęgnacji paznokci w ciąży

Warto w tym miejscu zauważyć, że niektóre informacje na temat pielęgnacji paznokci w ciąży są prawdziwe lub zawierają w sobie część prawdy. Jednym z faktów jest ten mówiący o konieczności usunięcia lakieru przed porodem. Dla wielu pań jest to dość dziwny wymóg, jednak jest on prawdziwy. Nie wynika jednak z potencjalnej szkodliwości dla dziecka lecz z troski o bezpieczeństwo kobiety ciężarnej. Podczas porodu i przeprowadzanych zabiegów może bowiem dojść do nagłego spadku ciśnienia krwi lub spadku saturacji. W takiej sytuacji pierwszym widocznym objawem jest sinienie palców właśnie pod paznokciami. Usunięcie lakieru pozwala lekarzom na szybką reakcję.

Przeczytaj również  Tatuaż w ciąży i podczas karmienia piersią - czy można go robić?

Wiele osób mówi o tym, że w czasie ciąży nie powinno wykonać się skórek przy paznokciach. To również prawda – usuwanie mechaniczne naraża przyszłą mamę na skaleczenia, które są otwartą drogą do infekcji, może ona również zmagać się z problemami z gojeniem. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem jest odsuwanie skórek z płytki paznokciowej za pomocą drewnianego patyczka.

Prawdą jest również stwierdzenie, że warto poinformować pracownicę salonu kosmetycznego, w którym wykonujemy zabieg manicure lub pedicure o tym, że jesteśmy w ciąży. Zazwyczaj są to bowiem wykwalifikowane specjalistki, które dzięki temu będą miały szansę unikać produktów szkodliwych lub zwiększających ryzyko reakcji alergicznych. To środek ostrożności, który warto zastosować.

Kolejną prawdziwą informacją jest fakt, że w lakierach oraz zmywaczach do paznokci mogą znajdować się szkodliwe substancje takie jak aceton, formaldehyd albo toluen. Ze względu na możliwe ryzyko warto ich unikać.

Na rynku dostępne są zarówno bezpieczne lakiery, jak i zmywacze do paznokci, w których ich nie znajdziemy lub zawierają je w naprawdę szczątkowej ilości, które nie dają żadnego zagrożenia. Warto więc uważnie przyglądać się składom kosmetyków – niezależnie czy stosujemy je w domu czy wybieramy się na usługę do salonu.

Pielęgnacja paznokci w ciąży – o czym warto pamiętać?

Paznokcie w ciąży jak najbardziej wymagają pielęgnacji – nie tylko ze względu na samopoczucie przyszłej mamy, ale również ze względów higienicznych i zdrowotnych. Nie musisz więc rezygnować z ulubionych zabiegów. Niemniej jednak jest kilka kwestii, o których warto pamiętać.
Pierwsza z nich jest oczywiście wybór odpowiednich kosmetyków, które nie zawierają w swoim składzie szkodliwych substancji. Przykładowo, należy unikać chociażby zmywaczy do paznokci, które zawierają aceton. Unikać należy również ryzykownych zabiegów, które mogą grozić zranieniem a tym samym rozwojem infekcji. Mowa tu np. o wycinaniu skórek.
Przyszła mama powinna również zadbać o to, by podczas malowania paznokci oraz usuwania lakieru wykonywać zabiegi te w wentylowanym pomieszczeniu. Możemy również skorzystać ze środków ochrony takich jak np. dobrze znane nam maseczki higieniczne.

Przeczytaj również  Henna w ciąży - czy można ją robić? Sprawdzamy brwi, rzęsy i włosy

Podsumowując, paznokcie w ciąży jak najbardziej wymagają regularnej pielęgnacji. Zwracając uwagę na produkty, które stosujemy możemy nie tylko cieszyć się zdrowiem i samopoczuciem, ale również pięknym wyglądem.