Manicure hybrydowy w ciąży – czy można go robić? Hybrydy a bezpieczeństwo

paznokcie hybrydowe w ciazy

Manicure hybrydowy to prawdziwy hit ostatnich lat, który pokochały kobiety chcące cieszyć się pięknymi paznokciami na długo. Nic więc dziwnego, że na wieść o ciąży wiele pań obawia się, że będą musiały z niego zrezygnować. W internecie znajdziemy wiele zapytań o to, czy w ciąży można robić hybrydę. Pora to sprawdzić i rozwiać wszystkie wątpliwości.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest właściwie manicure hybrydowy. Mówiąc najprościej to metoda stylizacji paznokci, która przypomina tradycyjne malowanie paznokci, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z trzema warstwami preparatów – bazy, koloru oraz topu. Każda z tych warstw utwardzana jest za pomocą lampy UV, dzięki czemu manicure jest nie tylko estetyczny i elegancki, ale również bardziej trwały.

Manicure hybrydowy a ciąża

Manicure hybrydowy w ciąży to dla wielu kobiet po prostu wygoda. Ta metoda stylizacja paznokci jest bowiem niezwykle trwała i pozwala uniknąć częstego kontaktu z lakierami do paznokci i ich oparami. Jest to również możliwość poczucia się kobiecą i zadbaną, z której wiele pań zwyczajnie nie chce rezygnować. Czy jednak jest bezpieczny? Okazuje się, że tak. Wszystkie preparaty stosowane w tej metodzie stylizacji paznokci są dokładnie przebadane pod kątem składników i ich wpływu na zdrowie. Dlatego też, zachowując odpowiednią higienę z powodzeniem możemy korzystać z manicure hybrydowego również w czasie ciąży.

Czy można robić hybrydy w ciąży?

Kolejną kwestią, która budzi wątpliwości u kobiet jest stosowanie lampy UV. Wiemy bowiem, że na czas ciąży lepiej unikać chociażby solariów. Czy podobnie z tego powodu jest z hybrydą w ciąży? Na szczęście nie. Lampa UV działa jedynie miejscowo, na końcówki palców. Nie podnosi więc temperatury całego ciała. Nie może również doprowadzić do poparzeń, ponieważ czas ekspozycji na promieniowanie jest bardzo krótki. Nie ma więc żadnych obaw, że zabieg ten może zaszkodzić ciąży lub zdrowiu kobiety.

Przeczytaj również  Skarpetki złuszczające w ciąży - czy można je stosować?

kobieta z hybrydami na paznokciach

Jaki lakier stosować do hybrydy w ciąży?

Oferta lakierów hybrydowych w naszym kraju jest bardzo szeroka i różnorodna. Znaczna większość z nich stworzona jest na bazie całkowicie bezpiecznych substancji i składników. Mimo to warto przyjrzeć się składom lakierów, które zamierzamy stosować. Część z nich może bowiem zawierać szkodliwe substancje takie jak formaldehyd, toluen czy ftalan dibutylu (DBP). Mają one toksyczne działanie.

Choć ich stężenie nie jest wysokie i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie kobiety, niemniej jednak, w ciąży warto zachować wszystkie środki ostrożności i zrezygnować z ich używania. Na szczęście, wspomniane wyżej szkodliwe substancje zawarte są w niewielkiej części produktów, zazwyczaj tańszych i gorszych jakościowo. Stawiając na znane rozwiązania takie jak hybryda Semilac w ciąży możemy czuć się bezpiecznie.

Czy hybryda szkodzi w ciąży?

Decydując się na paznokcie hybrydowe w ciąży musimy mieć świadomość, że w tym stanie warto zachować szczególną ostrożność. Chodzi tu nie tylko o substancje zawarte w kosmetykach do stylizacji ale o ryzyko infekcji.
W ciąży jej leczenie może być znacznie trudniejsze i dłuższe. Dlatego też wykonując hybrydy w ciąży warto zrezygnować z mocnego opracowywania paznokcia np. elektryczną frezarką. Nie zaleca się również wycinania skórek cążkami lub nożyczkami. O wiele lepszym rozwiązaniem jest odsuwanie ich za pomocą drewnianego patyczka.

Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego salonu. Stawiajmy na te, które korzystają z wysokiej jakości produktów oraz skrupulatnie przestrzegają zasad higieny. Wszystkie narzędzia używane w salonie powinny być dezynfekowane a manikiurzystka korzystać z jednorazowych rękawiczek.

Hybryda w ciąży – przeciwwskazania

Wiemy już, że hybryda w ciąży nie stanowi problemu ani zagrożenia. Czy jednak każda kobieta może się na nią zdecydować? Jak się okazuje, nie do końca. Istnieją bowiem przeciwwskazania do wykonywania tego rodzaju manicure.
Przede wszystkim są to choroby paznokci takie jak drożdżyca czy grzybica. Stan taki powinien zostać wyleczony a paznokcie wzmocnione odżywkami przed nałożeniem lakierów hybrydowych.
Przeciwwskazaniem do tego zabiegu są również widoczne zranienia, stany zapalne lub choroby skóry w okolicach paznokci. Nie powinny decydować się na niego również panie, które mają alergię na składniki zawarte w bazach i lakierach. Nie poleca się go również w przypadku bardzo zniszczonych i słabych paznokci.

Przeczytaj również  Wyposażenie w gabinecie medycyny estetycznej. Co wybrać?

kobieta wygrzewa hybrydy

Aceton a ciąża – czy można go używać przy zmywaniu hybrydy

Każda kobieta, która choć raz wykonywała manicure hybrydowy wie doskonale, że trzeba zmywać go za pomocą specjalnych zmywaczy, które zawierają aceton. Nic więc dziwnego, że w obawie przed tym środkiem panie boją się, że hybrydy w ciąży mogą być szkodliwe. Pragniemy jednak uspokoić.

Aceton co prawda jest środkiem, który ma szkodliwe działanie jednak jedynie w dużym natężeniu. W przypadku produktów do paznokci nie musimy się go obawiać. Płytka paznokciowa oraz skóra stanowią skuteczną barierę przed tym, by choćby minimalne jego ilości przeniknęły do układu krwionośnego kobiety a tym bardziej do płodu, który dodatkowo chroniony jest również przez łożysko.
Faktem jest natomiast fakt, że podczas zmywania lakieru mamy do czynienia również z oparami acetonu, które mogą dotrzeć do układu oddechowego. Na szczęście, one również nie zagrażają bezpieczeństwu ciąży, bywają jednak uciążliwe. Dlatego tak ważnym jest aby manicure hybrydowy wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Jeśli więc miałaś do tej pory wątpliwości czy można robić hybrydy w ciąży możesz być spokojna. Produkty przeznaczone do wykonywania tego typu manicure są bezpieczne i nie zaszkodzą ani tobie, ani rozwijającemu się dziecku.
Warto jednak zachować szczególną ostrożność w kwestii wyboru salonu. Stawiaj na renomowane lokale cieszące się dobrą opinia, w których przestrzegane są zasady higieny oraz dezynfekcji. Największe ryzyko związane z robieniem hybrydy w ciąży wiąże się bowiem nie z substancjami zawartymi w kosmetykach do manicure hybrydowego lecz z zakażeniami.