Paznokcie żelowe w ciąży – czy można je bezpiecznie zrobić?

kobieta z paznokciami zelowymi

Paznokcie żelowe stały się prostym a jednocześnie wygodnym sposobem na zadbane, piękne wyglądające dłonie. Wiele pań nie wyobraża sobie już innego manicure. Zdarza się jednak, że w przypadku przyszłych mam pojawiają się wątpliwości. Wiele pań obawia się, że paznokcie żelowe w ciąży mogą zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Czy słusznie? Przekonajmy się.

Czy w ciąży można robić paznokcie żelowe?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy paznokcie żelowe w czasie ciąży są dobrym pomysłem przypomnijmy na czym właściwie polega ta metoda. Na oczyszczoną i odtłuszczoną płytkę paznokcia manikiurzystka nakłada światłoutwardzalny żel, którym przedłuża się płytkę paznokciową nadając jej pożądany kształt.
Kolejnym krokiem jest utwardzenie warstwy w lampie UV a następnie piłowanie nadmiaru produktu. Czy więc paznokcie żelowe są bezpieczne? Okazuje się, że tak. W żelu nie znajdują się bowiem żadne szkodliwe substancje, które mogłyby przeniknąć do krwiobiegu. Lampa UV również nie szkodzi – nie podnosi temperatury całego ciała, dzięki czemu jest bezpieczna. Musimy jednak pamiętać o tym, że kosmetyki odtłuszczające mogą zawierać szkodliwy aceton. Na szczęście, jego stężenie jest na tyle niskie, że nie ma możliwości, aby zaszkodziło dziecku.

A co z paznokciami akrylowymi? Można je robić w ciąży?

Drugą metodą przedłużania paznokci, która jest popularna w naszym kraju są paznokcie akrylowe. Od metody żelowej różni się tym, że nie wymaga zastosowania lampy UV. Paznokcie przedłuża się akrylem, który odpowiednio się modeluje a następnie, po utwardzeniu obrabia za pomocą pilników i frezarki. Teoretycznie paznokcie te również są całkowicie bezpieczne jednak decydując się na paznokcie akrylowe w ciąży warto zachować szczególną ostrożność.
Nie we wszystkich salonach wykorzystuje się bowiem bezpieczny, wolny od szkodliwych substancji akryl. Warto wspomnieć również o tym, że podczas przedłużania paznokci akrylem wydziela się charakterystyczny, dość drażniący zapach, który może wzmagać ciążowe dolegliwości.

Przeczytaj również  Odżywki do paznokci w ciąży - czy stosować i jakie są bezpieczne?

zielone paznokcie zelowe

Czy paznokcie akrylowe mogą zaszkodzić ciąży?

Nie da się ukryć, że niestety, jest to możliwe. Wynika to z faktu, że w wielu salonach, szczególnie tych pracujących z tańszymi produktami wciąż wykorzystuje się metakrylan metylu (MMA). Ten rodzaj akrylu ma rakotwórcze działanie. Szczególnie niebezpieczny jest jego kontakt ze skórą. Tymczasem w trakcie zabiegu przedłużania paznokci skórki wokół paznokci są wycinane, naskórek ścierany pilnikami lub frezarkami. Wszystko to sprawia, że naturalna bariera, jaką stanowi nasza skóra staje się osłabiona. Ryzyko jest więc jeszcze większe.

Na szczęście, coraz częściej w produktach do przedłużania paznokci wykorzystuje się bezpieczny lakier EMA, który nie wykazuje rakotwórczego działania. Jest on tak samo estetyczny i trwały a przy tym bezpieczny również dla kobiet w ciąży. Jeśli więc koniecznie chcemy korzystać z akrylowej metody przedłużania paznokci warto upewnić się, że w salonie wykorzystuje się bezpieczny akryl. Informację o tym możemy znaleźć na opakowaniu każdego produktu, dlatego też nie powinno to stanowić żadnej trudności dla personelu salonu oraz przyszłej mamy.

wystraszona kobieta w ciazy

Paznokcie żelowe w ciąży – na co zwrócić uwagę zanim je zrobisz

Wykonując paznokcie żelowe w czasie ciąży nie musisz się obawiać. Warto jednak zastosować kilka środków ostrożności, dzięki którym z pewnością poczujesz się pewniej. Przede wszystkim korzystaj z usług sprawdzonych, renomowanych salonów, które cieszą się dobrą opinią. Nie bój się zapytać o skład produktów, wspólnie z manikiurzystką możesz sprawdzić, czy nie zawierają one szkodliwych substancji.
Poza tym zadbaj o to, by zabieg przedłużania paznokci miał miejsce w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Zmniejszysz tym możliwość wdychania oparów acetonu czy spiłowanych drobinek żelu. Dodatkowo warto zabezpieczyć twarz maseczką jednorazową.
Dzięki temu zabieg będzie całkowicie bezpieczny dla rozwijającego się płodu a ty będziesz czuć się bezpiecznie.

Przeczytaj również  Makijaż na lato: przewodnik po trendach, kosmetykach i pielęgnacji skóry

W tym miejscu warto wspomnieć również o innych ważnych kwestiach związanych z manicure. Przede wszystkim powinien być on jak najmniej inwazyjny. W czasie ciąży unikamy np. usuwania skórek cążkami lub nożyczkami. Wycinanie ich może doprowadzić do uszkodzenia skóry co stanowi otwartą drogę dla drobnoustrojów i może spowodować infekcję.
Upewnijmy się również, że wybieramy salon, który dokładnie dezynfekuje wszystkie wykorzystywane w czasie zabiegu narzędzia i akcesoria. Nie należy oczywiście wpadać w panikę i rezygnować z przyjemności, jednak zastosowanie podwyższonej ostrożności ma ogromne znaczenie.

Podsumowując, każda kobieta ma prawo zadbać o swoją urodę i dobre samopoczucie, również w ciąży. Przedłużanie paznokci nie jest zabronione i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie kobiety ciężarnej oraz rozwijającego się płodu. Warto jednak zadbać o to, by upewnić się, że salon, z usług którego chcemy skorzystać pracował na wysokiej jakości, bezpiecznych produktach. Nie warto więc poszukiwać oszczędności.