Miesiączka a karmienie piersią – co warto wiedzieć o okresie w tym czasie?

bolesna miesiaczka u karmiacej mamy

Ciąża i poród wywołują duże zamieszanie w organizmie, szczególnie w obrębie cyklu miesiączkowego. Na czas ciąży okres całkowicie ustępuje. Krwawienie w połogu nie ma nic wspólnego z naturalnym cyklem menstruacyjnym, połóg to nic innego, jak oczyszczanie macicy. Również po jego zakończeniu próżno czekać na regularnie pojawiający się okres szczególnie jeśli kobieta zdecydowała się na naturalne karmienie. Czy zanik miesiączki podczas karmienia piersią to normalne zjawisko?

Miesiączka a karmienie piersią – co musisz wiedzieć?

Nie wszystkie kobiety wiedzą, jak wygląda rzeczywistość po porodzie, jeśli chodzi o cykl menstruacyjny, stąd też często bierze się zdziwienie, kiedy miesiączka się nie pojawia. Podczas karmienia piersią zanik okresu jest całkowicie normalny i nie powinien nikogo niepokoić. Może zdarzyć się, że okres pojawi się dopiero po całkowitym zaprzestaniu karmienia. W sytuacji, gdy miesiączka podczas karmienia piersią jednak się pojawi, nadal nie należy się niepokoić. Zarówno brak okresu, jak i jego pojawienie się w trakcie laktacji są całkowicie normalne. W czasie karmienia miesiączka najczęściej jest nieregularna. Kobiety, które nie planują w najbliższym czasie kolejnej ciąży, powinny zadbać o skuteczną antykoncepcję. Brak regularnego cyklu wcale nie oznacza, że organizm nie jest zdolny do poczęcia. Poglądy mówiące o tym, że karmienie piersią chroni przed ciążą, są nieprawdziwe.

bolesna miesiaczka

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie u karmiących kobiet?

Nie ma ściśle określonego czasu, jeśli chodzi o okres podczas karmienia piersią. Każdy organizm jest inny, u większości kobiet po porodzie okres wraca dopiero około 6 miesięcy od porodu. Czas ten nie jest przypadkowy. Większość rodziców zaczyna rozszerzać dietę półrocznego dziecka, co naturalnie prowadzi zmniejszenie częstotliwości karmienia. W niektórych przypadkach miesiączka wraca nawet do 8 tygodni od porodu.

Przeczytaj również  Gruszki w ciąży i podczas karmienia piersią - czy można je bezpiecznie jeść?

Czy podczas karmienia piersią okres może występować nieregularnie?

Unormowanie się cyklu po porodzie może zająć sporo czasu. Podczas karmienia piersią oraz zaraz po jego zakończeniu miesiączka może pojawiać się nieregularnie. Nie jest to powód do niepokoju, z czasem regularny okres powróci, jednak warto powiedzieć, że prawdopodobieństwo zajścia w kolejną ciążę będzie wówczas bardzo wysokie. Kobiety, które nie planują ciąży w tak krótkim odstępie czasu, powinny zdecydować się odpowiednią dla nich metodę antykoncepcji bezpieczną podczas karmienia. Nieregularny okres w trakcie laktacji nie jest odstępstwem od norm, niepokój może jednak wzbudzić brak regularnej miesiączki mimo odstawienia dziecka od piersi. Wszelkie zmiany w obrębie cyklu oraz związane z tym obawy warto zgłaszać lekarzowi.

kobieta karmi dziecko na kanapie i caluje je w reke

Czy miesiączka zmienia smak mleka podczas karmienia?

Wiele czynników może mieć wpływ na smak pokarmu. Niewiele potrzeba by zniechęcić malucha do jedzenia. Najczęściej smak mleka zmienia żywność spożywana przez mamę karmiącą. Czasami pokarm zmienia się jednak pod wpływem zachodzących w organizmie procesów, takich jak miesiączka. Zazwyczaj zmiana nie jest jednak na tyle duża, by dziecko odmawiało jedzenia. Smak mleka podczas menstruacji jest nieco inny ze względu na mniejszą ilość potasu oraz laktozy.

Odstawienie od karmienia piersią a miesiączka – co się dzieje z okresem?

Zalecaną powszechnie długością karmienia jest 6 miesięcy. Po upływie tego czasu dziecko można powoli przestawiać na mleko dodatkowe oraz pokarmy stałe. Oczywiście można karmić o wiele dłużej, nawet powyżej 2 roku życia czasami zdarza się, jednak że dziecko samo przestaje domagać się piersi. W momencie, kiedy zakończymy karmienie piersią, powinien powrócić też regularny okres. Gdy pomimo zakończenia laktacji miesiączka się nie pojawia, należy podjąć odpowiednie kroki w celu przywrócenia normalnego cyklu. Brak regularnego okresu świadczy o zaburzeniach w obrębie gospodarki hormonalnej, co może mieć wpływ na ogólne zdrowie i samopoczucie.

Przeczytaj również  Miód a karmienie piersią - czy można go bezpiecznie jeść?

Co jeszcze warto wiedzieć o okresie w trakcie karmienia piersią?

Okres może wpływać nie tylko na smak, ale też na ilość pokarmu. Mniejsza ilość mleka sprawi prawdopodobnie, że maluch będzie się niecierpliwił i stanie się marudny, ponieważ ssanie okaże się o wiele większym wysiłkiem niż zawsze. Nie należy jednak wtedy rezygnować, ponieważ samo karmienie pobudza produkcję mleka.

Miesiączka u kobiety może różnie wpływać na zachowanie dziecka. Niewystarczająca ilość pokarmu zazwyczaj wywołuje złość. Maluch może być marudny również z innych powodów. Podczas menstruacji kobiecie towarzyszy często PMS oraz inne nieprzyjemne odczucia wywołujące niepokój i rozdrażnienie. Zły nastrój mamy może szybko udzielić się również niemowlęciu, które poprzez nieustanną bliskość przechwytuje emocje, również te negatywne. Właśnie dlatego niemowlę często staje się płaczliwe lub odmawia jedzenia.

Najważniejszą informacją dotyczącą pojawienia się miesiączki w trakcie karmienia piersią jest to, że przywraca ona pełną płodność. Podczas laktacji okres może nie pojawiać się wcale lub pojawiać się nieregularnie. Mitem jest jednak to, że w trakcie karmienia piersią nie da się zajść w ciążę. Nawet przy nieregularnym cyklu istnieje wysokie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, dlatego skuteczna antykoncepcja jest bardzo ważna dla kobiet, które nie mają tego w planach. Metoda zapobiegania ciąży powinna być jednak odpowiednio dobrana, dlatego warto omówić antykoncepcję z lekarzem.

dziecko karmione piersia

Karmienie piersią zazwyczaj skutecznie hamuje owulację, jednak nie jest to regułą. W wikszości kobiety pierwszego okresu dostają około 6 miesięcy po porodzie, czyli w momencie rozszerzania diety malucha. Czasami jednak wystarczy, że mama jednorazowo nie nakarmi dziecka np. w nocy, ponieważ maluch nie będzie się domagał, nawet kilkugodzinna przerwa w karmieniu może na nowo uruchomić cykl.

Zarówno brak okresu podczas karmienia, jak i jego obecność nie są powodem do niepokoju. Powrót do normalnego cyklu jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Obawy mogą pojawić się wtedy, gdy podczas miesiączki kobiecie towarzyszą wyjątkowo silne bóle brzucha, czy inne uciążliwe dolegliwości. Z lekarzem należy skonsultować się również wtedy, kiedy cykl nie ulega unormowaniu mimo zakończenia karmienia.

Przeczytaj również  Niezbędnik każdej mamy - koszula nocna do karmienia

Krwawienie, które następuje po porodzie i trwa do 6 tygodni, nie jest miesiączką, jest to oczyszczanie się macicy po porodzie siłami natury. Po carskim cięciu połóg również występuje, jednak zazwyczaj jest krótszy i trwa 1-2 tygodnie. Nawet przy cesarskim cięciu oczyszczanie macicy może jednak potrwać do 6 tygodniu. Wydłużające się krwawienie połogowe również warto skonsultować z lekarzem. Połóg, który skończył się przedwcześnie, z reguły nie jest powodem do niepokoju, chyba że towarzyszą mu bóle brzucha bądź inne objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach.