Herbata jest napojem znanym na całym świecie. W wielu krajach kultywowane są tradycje związane z jej piciem. Istnieje wiele rodzajów herbat, dodatkowo do ich grona zalicza się także napary z ziół. Ze względu na to, że herbata zawiera pewne ilości kofeiny, to zaleca się ograniczenie jej spożycia podczas ciąży. Czy mamy karmiące również powinny odmawiać sobie większych ilości herbaty? Jakie rodzaje są wskazane podczas laktacji, a jakich lepiej unikać?
Herbata a karmienie piersią – czy można ją pić?
Podczas laktacji można spożywać niemal każdy rodzaj herbaty. Ograniczenia dotyczą jedynie niektórych naparów ziołowych. Napój jest bezpieczny dla karmiących, jednak nie należy przesadzać z jego ilością. Warto pamiętać, że to brak umiaru sprawia, że niektóre produkty spożywcze, czy napoje są dla nas niebezpieczne. Herbata dla karmiących piersią nie powinna być jedynym napojem, jaki spożywają w ciągu dnia. Podczas laktacji należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Sama herbata nie tylko nie nawodni we właściwy sposób, ale też ze względu na moczopędne właściwości może przyczynić się do wypłukania witamin i minerałów z organizmu. Karmiące mamy spokojnie mogą pozwolić sobie na 2-3 filiżanki herbaty dziennie. Na jakie rodzaje herbaty warto stawiać podczas laktacji, a jakie mogą być niebezpieczne i na co należy uważać, sięgając po herbatę w trakcie karmienia?
Herbata zawiera kofeinę!
Herbata cieszy się popularnością ze względu na to, że jest łatwo dostępna, a przy tym niezwykle aromatyczna. Napój ma też sporo właściwości zdrowotnych w zależności od gatunku. Nie każdy wie jednak, że herbata zawiera kofeinę. Właśnie z tego powodu zaleca się, by ciężarne ograniczyły spożycie tego napoju. Czy spożywanie produktów zawierających kofeinę jest dozwolone podczas laktacji?
Kofeina przedostaje się do mleka matki, jednak w naprawdę śladowych ilościach. Z racji tego, że kofeiny w herbacie jest niewiele, to jej spożywanie podczas laktacji jest dozwolone. Karmiące mamy nie powinny jednak przesadzać z ilością wypijanej herbaty, zwłaszcza jeśli sięgają również po inne napoje zawierające kofeinę, np. popularne energetyki, czy kawę. Bezpieczna dawka kofeiny podczas laktacji to 300 mg.
Jaką herbatę pić podczas karmienia piersią?
Każda herbata dla karmiących piersią jest dozwolona. Uważać należy jedynie na niektóre napary z ziół, które często nazywane są potocznie herbatami. Przy ziołach wskazane jest zachowanie ostrożności zarówno podczas ciąży, jak i w trakcie karmienia. Napary mogą zahamować laktację lub po przeniknięciu do pokarmu zaszkodzić dziecku. Oczywiście nie wszystkie, pewne rodzaje herbat ziołowych są wręcz wskazane podczas karmienia, ze względu na właściwości pobudzające laktację oraz sporą zawartość substancji odżywczych. Spośród tak zwanych herbat prawdziwych zdecydowanie najzdrowsza jest zielona. Niestety podczas karmienia nie można pić jej bez ograniczeń, ponieważ zawiera ona sporą ilość kofeiny to samo dotyczy herbaty czarnej. Zdecydowanie najlepszą opcją dla karmiącej jest herbata czerwona, która nie działa pobudzająco, a przy tym zawiera sporą ilość antyoksydantów.
Różne kolory herbaty i ich wpływ na laktację
Picie herbaty podczas karmienia piersią jest bezpieczne, jeśli sięgniemy po odpowiedni gatunek. Herbaty prawdziwe dzieli się na kolory, który z nich podczas laktacji będzie najlepszym wyborem i co z herbatami ziołowymi, można je pić podczas karmienia, czy też jest to niewskazane?
- Zielona herbata (można pić!) – gatunek najbardziej wartościowy pod względem zdrowotnym. Zielona herbata przy karmieniu piersią jest dozwolona, niestety w ograniczonych ilościach. Zielona herbata mimo swoich właściwości spowalniających starzenie i chroniących przed niektórymi chorobami zawiera sporą ilość kofeiny. Napój może stanowić doskonały i o wiele zdrowszy zamiennik dla kawy, jednak zielona herbata podczas karmienia piersią powinna być ograniczana do maksymalnie jednej filiżanki dziennie.
- Czerwona herbata (można pić!) – najbezpieczniejsza podczas karmienia, nie ma negatywnego wpływu na laktację, nie zawiera też żadnych niebezpiecznych substancji, które po przeniknięciu do pokarmu mogłyby zaszkodzić dziecku.
- Biała herbata (można pić!) – łagodna w smaku biała herbata jest bezpieczna dla karmiących mam, jeśli chodzi o właściwości zdrowotne, to w niczym nie ustępuje herbacie zielonej.
- Czarna herbata (można pić!) – dozwolona, jednak ze względu na wysoką zawartość kofeiny należy ją mocno ograniczyć.
Herbaty owocowe a karmienie piersią
Bardzo dużą popularnością wśród karmiących mam cieszą się herbaty owocowe. Uważa się je za bezpieczne, jednak warto sprawdzić, czy każdy rodzaj herbaty owocowej jest wskazany podczas laktacji.
- Herbata malinowa (można pić!) – warto jednak zachować ostrożność, gdyż maliny mogą wywołać reakcje uczuleniowe u malucha.
- Herbata z cytryną (można pić!) nie udokumentowano negatywnego wpływu herbaty z cytryną na laktację.
- Herbata z dzikiej róży (można pić!) – herbatka bezpieczna, a nawet wskazana podczas karmienia. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C pozwala ona kobiecie zadbać o odporność.
- Herbata z hibiskusa (nie można pić!) – nie zaleca się karmiącym mamom picia herbaty z hibiskusa, gdyż nie ma wystarczających badań potwierdzających, czy napar ten jest bezpieczny podczas laktacji.
Herbaty ziołowe i ich wpływ na karmienie piersią
Najwięcej wątpliwości budzą herbaty ziołowe podczas karmienia. Zioła mimo wielu właściwości zdrowotnych mogą być bardzo niebezpieczne przy nieodpowiednim stosowaniu. Czy ziołowe herbaty podczas karmienia to dobry pomysł?
- Herbata z pokrzywy (można pić!) – herbata z pokrzywy ma wiele właściwości zdrowotnych, jest też całkowicie bezpieczna podczas karmienia.
- Herbata miętowa (można pić!) – mięta jest bezpieczna dla karmiących mam i dla maluszków.
- Herbata z lipy (można pić!) – nie ma badań, które wskazywałyby na to, że herbata z lipy ma zły wpływ na laktację.
- Herbata rumiankowa (można pić!) – rumianek jest bezpieczny zarówno podczas ciąży, jak i w trakcie karmienia.
- Herbata anyżowa (można pić!) – umiarkowane spożycie herbaty anyżowej jest całkowicie bezpieczne dla karmiących mam.
- Herbata z kopru włoskiego (nie można pić!) – herbata z kopru włoskiego jest podczas karmienia niewskazana. Napar ten ze względu na działanie estrogenne może hamować laktację.
- Herbata z czystka (można pić) – czystek to bezpieczne zioło podczas karmienia.
- Herbata z szałwii (nie można pić!) – szałwia mimo swoich właściwości zdrowotnych nie powinna być stosowana podczas karmienia piersią, ponieważ hamuje ona laktację. Po szałwię sięgać mogą jedynie kobiety, którym planują odstawić makucha od piersi.
Co pić zamiast herbaty w trakcie karmienia piersią?
Picie herbaty podczas karmienia piersią nie jest zabronione, jednak warto szukać innych źródeł nawodnienia. Alternatywą dla herbaty może być woda z dodatkiem mięty lub świeżych owoców. Kobiety podczas laktacji powinny sięgać jak najczęściej również po świeże soki, gdyż są one bogatym źródłem witamin i minerałów.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!