Istnieją zioła, które bardzo pozytywnie wpływają na organizm, jednym z nich jest melisa. Rozdrażnienie, stres, trudności z zasypianiem, to właśnie wtedy warto sięgnąć po napar z melisy. Ma on działanie relaksujące, ponadto pomaga wyciszyć się i zasnąć. Niestety nie wszystkie zioła są dozwolone dla matek karmiących. Zanim sięgniemy po jakiekolwiek naturalne sposoby na łagodzenie trudności z zasypianiem, warto upewnić się, czy po przeniknięciu do pokarmu nie szkodzą one dziecku. Czy podczas karmienia piersią można pić napar z melisy? Jaki wpływ ma ten napój na laktację?
Melisa a karmienie piersią – czy można ją pić?
Ograniczenia, które dotyczą kobiet w ciąży, po porodzie zazwyczaj również są aktualne. To, co może negatywnie wpływać na płód, po przeniknięciu do pokarmu szkodzi też noworodkowi. Nie zawsze tak jest, czasami zioła, które podczas ciąży są zakazane, ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu, podczas karmienia są całkowicie bezpieczne. Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o napar z melisy?
Melisa podczas karmienia piersią może być pita bez żadnych obaw o zahamowanie laktacji, czy o to, że zaszkodzi ona dziecku. Napar z tego zioła nie wpływa negatywnie na jakość pokarmu, nie powoduje też zatrzymania produkcji mleka. Melisa jest dozwolona zarówno dla kobiet ciężarnych, jak i karmiących. Napar z melisy jest nie tylko bezpieczny, w pewnych sytuacjach jego picie może być nawet wskazane, ze względu na korzystny wpływ na zdrowie karmiącej mamy. Po narodzinach dziecka mogą u kobiety pojawić się problemy z zasypianiem lub stan rozdrażnienia. Zamiast sięgać wówczas po apteczne środki uspokajające, czy ułatwiające zasypianie, lepiej wykorzystać naturalne właściwości melisy. Aromatyczny napar bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie, ponadto przyjemnie smakuje, więc picie melisy może stać się przyjemnym, wieczornym rytuałem.
Melisa działa nie tylko uspokajająco. Regularne picie naparu może przynieść wiele innych korzyści zdrowotnych. Co daje mamom karmiącym melisa?
Jaki wpływ ma melisa na zdrowie karmiącej kobiety?
W melisie znaleźć można wiele substancji czynnych, w tym garbniki i flawonoidy, czy kwas kawowy należący do przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed chorobami oraz spowalniają jego starzenie. Przeciw starzeniu działają również garbniki, neutralizujące działanie wolnych rodników. Znajdujące się w melisie flawonoidy mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Napar z tego zioła zawiera również pewne ilości witaminy C, która dba o odporność organizmu. Oprócz działania uspokajającego, melisa wykazuje również właściwości przeciwskurczowe oraz obniżające ciśnienie krwi. Aromatyczny napar może być z powodzeniem stosowany przy leczeniu przeziębień i stanów zapalnych. Dzięki substancjom aktywnym melisa działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
Właściwości moczopędne i wiatropędne melisy sprawiają, że ma ona również działanie oczyszczające organizm. Napar pomoże więc przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, takich jak uporczywe wzdęcia. Melisa podczas karmienia piersią bardzo pozytywnie wpływa na laktację, zwiększając produkcję mleka, po napar mogą sięgać więc kobiety, które mają problem z brakiem pokarmu.
Jak przygotować melisę dla kobiety w trakcie laktacji?
Wyciągnięcie z melisy wszystkich jej prozdrowotnych właściwości wymaga odpowiedniego przygotowania naparu. Łyżkę rozdrobnionego suszu należy zalać wrzątkiem, po czym naczynie przykryć spodkiem. Parzenie pod przykryciem powinno trwać około 15 minut, po tym czasie przecedzamy napar przez sitko. Wystarczy szklanka melisy dziennie, by odczuć jej pozytywny wpływ na zdrowie.
Uważaj na reakcję alergiczną – może wystąpić!
Melisa wydaje się całkowicie bezpiecznym ziołem, jednak czasami po jej spożyciu mogą pojawiać się reakcje alergiczne. Uczulenie na melisę jest rzadkie, ale się zdarza, dlatego mamy karmiące, które dotąd nie piły tego zioła, powinny zaczynać od małych ilości oraz uważnie obserwować swoje samopoczucie i reakcje dziecka.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!