Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół, nie tylko ze względu na jego właściwości zdrowotne, ale też przyjemny smak. Napar z rumianku lub herbata rumiankowa wykorzystywane są między innymi do leczenia objawów przeziębienia. Zioło służy nie tylko do użytku wewnętrznego. Rumianek stosowany miejscowo może pomagać między innymi przy problemach z cerą. Napary i herbaty rumiankowe są wskazane podczas ciąży, czy podczas laktacji również należy je spożywać?
Czy można pić rumianek podczas karmienia piersią?
Niektóre zioła mimo stwierdzonego pozytywnego wpływu na zdrowie mogą być niewskazane podczas ciąży i laktacji. Ważne jest, by konsultować z lekarzem stosowanie jakichkolwiek metod naturalnego leczenia, by nieświadomie nie zaszkodzić dziecku. Uważać należy szczególnie przy ziołach, które często bywają przyczyną wystąpienia reakcji uczuleniowych. Alergia na rumianek jest jednak dość rzadkim zjawiskiem, czy w takim razie zioło może być bez obaw stosowane przez karmiące mamy?
Spośród wszystkich ziół o leczniczych właściwościach rumianek jest jednym z najbezpieczniejszych. Rzadko można spotkać się z negatywnymi reakcjami organizmu na napar, czy herbatę z rumianku. Oczywiście na zioło można mieć uczulenie, jednak również nie jest ono zbyt częste. Czy w takim razie rumianek a karmienie piersią jest całkowicie bezpieczny? Według wielu źródeł herbatki i napary rumiankowe podczas laktacji można pić bez żadnych obaw. Oprócz tego, że zioło jest całkowicie bezpieczne, to ma również szereg właściwości zdrowotnych, dlatego jego picie jest wręcz wskazane. W jaki sposób rumianek może przydać się karmiącym mamom i dlaczego warto go spożywać podczas laktacji?
Rumianek a karmienie piersią – jakie przynosi korzyści?
Regularne picie rumianku bardzo pozytywnie wpływa na organizm. Zioło ma właściwości rozkurczowe, dzięki czemu może sprawdzić się przy uciążliwych bólach brzucha. Dzięki działaniu wiatropędnemu napary z rumianku pomagają też pozbyć się wzdęć. Łagodna herbatka rumiankowa przydaje się również przy problemach z zaparciami. Antybakteryjne właściwości rumianku mogą przydać się też przy leczeniu przeziębień, zwłaszcza przy infekcjach gardła.
Rumianek a karmienie piersią to nie tylko herbaty i napary. Zioło można stosować między innymi do inhalacji. Co daje inhalowanie rumiankiem? Jest to łagodny, ale skuteczny sposób na pozbycie się infekcji górnych dróg oddechowych. Ponadto rumianek warto stosować również zewnętrznie przy problemach skórnych. Trudno gojące się rany, ropne wypryski lub inne zmiany skórne mogą zniknąć szybciej, jeśli regularnie będziemy przecierać je odpowiednio zaparzonym rumiankiem.
Rumianek zawiera korzystne dla zdrowia substancje, które odpowiadają za lecznicze właściwości rośliny, takie jak:
- Witamina C – silny przeciwutleniacz podnoszący poziom odporności.
- Związki kumarynowe – mają działanie przeciwbólowe i rozkurczające oraz przeciwzapalne.
- Cholina – wspiera pracę serca i wątroby.
- Garbniki katechinowe – mogą zwalczać stany zapalne oraz wspomagać leczenie zmian skórnych.
- Fitosterole – obniżają poziom złego cholesterolu.
- Flawonoidy – działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Dzięki tak dużej zawartości substancji aktywnych, mających pozytywny wpływ na zdrowie, rumianek jest jednym z najwartościowszych ziół. Popularność rumianku jest bardzo duża nie tylko ze względu na jego skuteczność, ale też na to, że jest on bezpieczny dla osób w każdej grupie wiekowej i rzadko zdarza się, by wywoływał alergie. Również podczas laktacji rumianek jest jak najbardziej wskazany. Warto jednak wiedzieć, jak powinno wyglądać picie rumianku a karmienie piersią, by uzyskać jak najlepsze efekty stosowania.
Jak stosować rumianek w trakcie karmienia piersią?
Nawet najskuteczniejsze zioła muszą być odpowiednio stosowane. Tylko dzięki temu możemy uzyskać pozytywne efekty w postaci poprawy zdrowia i samopoczucia. Właściwe stosowanie jest ważne również, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Rumianek należy do łagodnych ziół, które rzadko wywołują skutki uboczne, jednak przy niewłaściwym stosowaniu również może zaszkodzić. Zasad stosowania leków oraz ziół powinny przestrzegać szczególnie kobiety ciężarne, oraz karmiące piersią.
W celu uzyskania widocznych efektów zaleca się picie minimum jednej szklanki rumianku dziennie. Zioło powinno być jednak prawidłowo zaparzone. Susz należy parzyć nie mniej niż 10 minut pod przykryciem. Rumianek odstawiamy natychmiast, gdy zauważymy pogorszenie samopoczucia swojego, lub karmionego dziecka.
Rumianek a laktacja – czy występuje jakieś ryzyko?
Kobiety karmiące piersią mogą bez obaw pić rumianek. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do stosowania rumianku podczas laktacji. Zioło należy odstawić jedynie w przypadku uczulenia. Alergia na rumianek objawia się mdłościami, wysypką oraz problemami z oddychaniem. Uczulenie na rumianek jest jednak bardzo rzadkie, dlatego zioło mogą pić zarówno kobiety ciężarne, jak i karmiące mamy.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!