Solarium a karmienie piersią – czy można z niego bezpiecznie korzystać?

kobieta w solarium

Złocista skóra to marzenie wielu osób, niestety w naszych warunkach klimatycznych nie zawsze możemy opalać się, korzystając ze słońca. Idealną opaleniznę można jednak uzyskać w solarium. Sposób ten zapewnia efekt skóry muśniętej słońcem szybko i skutecznie. Opalenizna uzyskana w solarium jest nieskazitelna i równomiernie rozłożona, co daje jej pewną wyższość nad naturą. Opalanie na słońcu często skutkuje bladymi śladami nad linią ubrań, tymczasem solarium zapewnia jednolity kolor skóry. Miłośniczki solarium wiedzą z pewnością, jakie są zasady korzystania z lamp podczas ciąży. Nie wszyscy jednak mają świadomość, jak solarium wpływa na karmienie piersią.

Czy można opalać się w solarium podczas karmienia piersią?

Opalanie w solarium a karmienie piersią to temat, który poruszany jest rzadko, przez co wiele kobiet nie wie, czy może się opalać podczas laktacji. Jak wiadomo restrykcje obowiązujące kobiety ciężarne, zazwyczaj dotyczą również mam karmiących. Podczas ciąży można jednak umiarkowanie korzystać z solarium, oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Czy tak samo jest podczas karmienia, czy też solarium może mieć negatywny wpływ na laktację?

Podczas karmienia można się opalać w solarium. Korzystanie z lamp nie jest zakazane w trakcie laktacji. Solarium nie jest zbyt zdrowe, jednak nie stwarza zagrożenie dla dziecka, jeśli z lamp korzysta mama karmiąca.

kobieta karmiaca piersia na plazy w sloncu

Wpływ solarium na mleko matki – czy ma jakiś?

Karmienie piersią w żaden sposób nie wyklucza opalania się w solarium. Korzystanie z lamp wzbudza wiele negatywnych emocji, przez związane z nim ryzyko wystąpienia chorób skórnych. Solarium rzeczywiście zwiększa możliwość pojawienia się między innymi czerniaka. Zagrożenia związane z korzystaniem lamp nie dotyczą jednak laktacji. Sztuczne opalanie nie powoduje zmniejszenia ilości pokarmu, nie wpływa też negatywnie na jego jakość. Solarium a karmienie piersią się nie wykluczają, mama karmiąca powinna jednak mieć na uwadze również swoje zdrowie i korzystać z lamp rozsądnie.

Przeczytaj również  Czosnek a karmienie piersią - czy możesz go bezpiecznie jeść?

Rodzaje solarium a bezpieczeństwo karmiącej i dziecka

Istnieją różne rodzaje solarium, wysoko lub niskociśnieniowe. Różnią się również stanowiska do opalania. W niektórych miejscach zamiast opalania w łóżkach, w których należy przybrać pozycję leżącą, istnieje możliwość skorzystania z solarium na stojąco. Drugi wariant pozwala na uzyskanie jednolitej opalenizny. Solarium niskociśnieniowe o słabszej mocy wykorzystywane jest najczęściej do opalania twarzy. Wysokociśnieniowe solarium pozwala uzyskać złocisty kolor skóry na ciele. Każdy rodzaj solarium jest dozwolony podczas karmienia. Pozycja i moc lamp nie mają wpływu na ilość i jakość pokarmu. Solarium, szczególnie jeśli korzystamy z niego nierozsądnie, zbyt często i bez zachowywania zasad bezpieczeństwa może jednak zaszkodzić karmiącej. Jakie są zagrożenia związane z solarium?

mloda kobieta w okularach w solarium

Niebezpieczeństwa w korzystaniu z solarium

Solarium ma wiele zalet, przede wszystkim pozwala ono na uzyskanie ładnego koloru skóry niezależnie od pory roku. Opalanie z wykorzystaniem lamp daje szybkie efekty, ponadto uzyskana w ten sposób opalenizna jest jednolita. Dzięki solarium można opalić się bardzo szybko, nie trzeba godzinami wylegiwać się na słońcu, co dla wielu osób jest uciążliwe. Niestety na tym kończą się dobre strony solarium. Korzystanie z lamp może przynieść więcej szkody niż pożytku. Osoby regularnie odwiedzające solarium narażają się na wiele chorób. Opalanie samo w sobie jest związane ze sporym ryzykiem. Zarówno sztuczne, jak i naturalne. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UVA i UVB jest szkodliwe dla osób w każdym wieku.

Najgroźniejszą konsekwencją korzystania z solarium jest czerniak. Złośliwy nowotwór skóry może wystąpić u osób, które regularnie odwiedzają solarium. Ryzyko zachorowania na czerniaka jest bardzo wysokie również w przypadku opalania się na słońcu, bez zabezpieczania skóry kremem z filtrem SPF. Czerniak złośliwy jest zagrożeniem dla życia, dlatego warto dobrze przemyśleć, czy ładna opalenizna jest warta takiego ryzyka. Czym jeszcze grozi zbyt częste opalanie?

Przeczytaj również  Siemię lniane w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią - czy można je stosować?

Kobiety, którym zależy na jak najdłuższym zachowaniu młodego wyglądu, zdecydowanie powinny zrezygnować z solarium. Lampy dają ładny koloryt skóry, jednak przyśpieszają również jej starzenie. Destrukcja kolagenu i elastyny oraz wzmożone powstawanie wolnych rodników oznaczają zmarszczki, przebarwienia oraz utratę jędrności, powiązaną z opadaniem policzków, co nadaje twarzy bardzo dojrzały wygląd. Wrogiem młodej skóry jest również słońce, dlatego codziennie, nawet w czasie jesieni i zimy zalecane jest korzystanie z kremów z filtrem SPF.

Czerniak i przedwczesne starzenie skóry to największe niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z solarium. Specjaliści zdecydowanie odradzają regularne wizyty w solarium. Ryzyko jest wysokie tylko przy częstym korzystaniu z lamp. Odwiedzenie solarium raz na jakiś czas nie powinno zaszkodzić, również podczas laktacji jest nieszkodliwe, ponieważ lampy nie wpływają na produkcję pokarmu, a mleko opalającej się mamy nie traci na jakości.