Gruszki w ciąży i podczas karmienia piersią – czy można je bezpiecznie jeść?

kobieta w ciazy z gruszka

Niemal każdy owoc jest w ciąży mile widziany. Dietetycy zachęcają jednak do tego, by najczęściej sięgać po owoce sezonowe, to właśnie one mają dostarczać najwięcej składników odżywczych potrzebnych do utrzymania organizmu w dobrej formie. Popularnym owocem sezonowym są gruszki. Te słodkie, smaczne i bardzo soczyste owoce można jadać w różnych formach, chętnie sięgają po nie również kobiety ciężarne, nie zastanawiając się nad tym, czy gruszki w ciąży są bezpieczne, czy nie. Czy na pewno zajadanie się gruszkami jest korzystne dla matki i dziecka?

Czy w ciąży można jeść gruszki?

W ciążowym menu znajduje się całkiem sporo zakazów. Nic więc dziwnego, że przyszłe mamy wolą upewnić się, zanim cokolwiek zjedzą, czy nie zagraża to ciąży. Warzywa i owoce wydają się najbezpieczniejszą grupą żywności. Dostarczają one witamin i minerałów, są bardzo odżywcze i mają pozytywny wpływ na zdrowie, pomagają też utrzymać organizm w jak najlepszej formie, co jest kluczowe do utrzymania ciąży. Niestety nawet niektóre warzywa i owoce znajdują się na liście zakazów dla przyszłej mamy. Czy w takim razie smaczne i zdrowe gruszki w ciąży wolno jeść, czy też lepiej je ograniczyć?

Jedzenie gruszek w ciąży jest całkowicie bezpieczne. Oprócz pewnych wyjątków, które zdarzają się stosunkowo rzadko, gruszki są zalecane przez dietetyków. Przyszłe mamy mogą jadać te owoce kiedy tylko zapragną. Warto też wiedzieć, że nieodparta ochota na gruszki w ciąży jest całkowicie normalna, może ona świadczyć o tym, że organizm ciężarnej domaga się witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które znajdują się w miąższu tego smakowitego owocu. Jakie konkretnie korzyści mogą przynieść gruszki w ciąży jadane regularnie?

Przeczytaj również  Paluszki krabowe (surimi) w ciąży – czy można je jeść bez obaw?

kobieta z gruszka

Gruszki w ciąży – jakie mają właściwości dla ciężarnych?

Dieta przyszłej mamy powinna nie tylko dbać o zdrowie organizmu potrzebne do utrzymania ciąży. Bardzo ważne jest też dostarczanie wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. Wiele kobiet w ciąży uskarża się też na przeróżne dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i źle wpływają na samopoczucie. Warto wiedzieć, że wiele dolegliwości można załagodzić poprzez odpowiedni sposób odżywiania. W tym celu można wprowadzić do swojego menu między innymi gruszki w ciąży. Jaki mają wpływ te owoce na organizm ciężarnej?

Gruszki warto jadać przez cały czas trwania ciąży. Owoce te zawierają całkiem spore ilości kwasu foliowego, który jest kluczowy, jeśli chodzi o prawidłowy rozwój płodu. Gruszki to także bogate źródło witaminy A, również bardzo ważnej w diecie ciężarnych. Oprócz tego owoce gruszy zawierają także witaminę E, czyli znany przeciwutleniacz, który nie tylko spowalnia procesy starzenia się organizmu, ale też zapobiega rozwojowi wielu chorób.

Podczas ciąży oraz w trakcie karmienia piersią bardzo ważne jest dbanie o odporność organizmu. Niezastąpionym wsparciem w obronie przed atakującymi organizm wirusami i bakteriami jest witamina C. Już jedna gruszka pokrywa 10% zapotrzebowania na tę witaminę podczas ciąży. Owoc zawiera również pektyny, które mają właściwości oczyszczające organizm, ponadto dobrze wpływają na perystaltykę jelit, co w ciąży jest bardzo potrzebne, gdyż wiele kobiet podczas ciąży ma problem z zaparciami. Pektyny oraz błonnik zawarty w gruszkach ułatwiają usuwanie z jelit nagromadzonych treści, oraz przyśpieszają trawienie.

Gruszki w ciąży to także niewielkie ilości magnezu, wapnia i potasu. Każdy z tych składników odżywczych pełni w organizmie bardzo ważną funkcję, a niedobory poszczególnych makroskładników źle wpływają na zdrowie matki i rozwój płodu.

Jakie gruszki jeść w ciąży?

Odmian gruszek jest całkiem sporo. Każda z nich jest dozwolona dla ciężarnej. Poszczególne gatunki różnią się pomiędzy sobą właściwie tylko wielkością oraz smakiem. Jeśli chodzi o właściwości odżywcze, to każda z odmian jest tak samo wartościowa i polecana przez dietetyków kobietom w ciąży w celu poprawy zdrowia i samopoczucia oraz zadbania o prawidłowy rozwój płodu.

Przeczytaj również  Ser feta w ciąży - czy można go bezpiecznie jeść?

gruszka

Gruszki a karmienie piersią

Po narodzinach dziecka nadal trzeba pilnować swojej diety. Menu matki karmiącej musi być odżywcze, by wzmocnić jej organizm po wysiłku, jakim jest poród oraz przetrwać, jak najlżej okres połogu. Ponadto dieta kobiety podczas laktacji ma również duży wpływ na jakość pokarmu. Karmiąc piersią, jak najbardziej można sięgać po gruszki. Z całą pewnością nie zaszkodzą one maluszkowi, za to mnogość witamin, minerałów i pierwiastków zawartych w owocach, wzmocni organizm mamy.

Przeciwwskazania do jedzenia gruszek w trakcie ciąży

Tak, jak w przypadku niemal wszystkich produktów żywnościowych, owoców i warzyw również i w przypadku gruszek w pewnych sytuacjach należy zachować ostrożność. Kiedy sięganie po gruszki w ciąży jest niewskazane? Oprócz przyczyn tak oczywistych, jak uczulenie na gruszki, owoce są również zabronione przy niektórych schorzeniach jelit, wymagających menu wypełnionego pokarmami o jak najniższej zawartości błonnika.