Muzyka w ciąży – jaką puszczać dla dziecka w brzuchu?

kobieta w ciazy slucha muzyki

Czas spędzony w łonie matki jest bardzo ważny nie tylko dla kobiety, która ma okazję przygotować się psychicznie do swojej nowej roli, ale też dla maluszka i jego rozwoju. Co więcej, wiele najnowszych badań wskazuje na to, że mama może mieć wpływ na to, jak dziecko będzie zachowywać się po narodzinach. Jest to związane z tym, że płód słyszy i reaguje na dźwięki już w 4 miesiącu ciąży. Dźwięki te są wprawdzie częściowo stłumione przez wody płodowe, ale docierają do malucha. Odpowiednio dobrana muzyka w ciąży często ma wpływ na zachowanie maluszka, między innymi na jego zasypianie. Dziecko może się łatwiej uspokajać, słysząc znajome dźwięki, oraz się wyciszać. Jaka muzyka dla dziecka w łonie matki będzie najodpowiedniejsza? Czy melodie i dźwięki mogą realnie wpłynąć na rozwój płodu?

Czy muzyka ma jakikolwiek wpływ na płód?

Wiele kobiet dowiadując się o ciąży, zaczyna mówić do dziecka. Takie zachowanie ma sens od 4 miesiąca, to właśnie wtedy do płodu zaczynają docierać dźwięki. Wtedy też warto otoczyć się melodiami. Muzyka w ciąży ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim dla matki, pomaga się jej zrelaksować i wyciszyć oraz uporać się ze stresem, który bardzo źle wpływa na dziecko. Kobiety słuchają jednak muzyki też z myślą o dziecku. Czy rzeczywiście może ona mieć jakiś pozytywny wpływ na jego rozwój?

Coraz więcej badań wskazuje na to, że muzyka w ciąży dla dziecka jest czymś, co stymuluje jego rozwój. W większości przypadków dzieci kobiet, które przez całą ciążę słuchały muzyki szybciej, uczą się mówić, są wrażliwe i uczuciowe. Z tego względu muzyka w czasie ciąży jest wskazana, jednak nie należy jej słuchać zbyt głośno. Po jakie utwory najlepiej sięgać?

Przeczytaj również  Ostre potrawy w ciąży - czy pikantne jedzenie może zaszkodzić ciężarnej?

ciezarna kobieta slucha muzyki

Jaką  muzykę puszczać dziecku w ciąży?

Wybór muzyki do słuchania w ciąży nie powinien przysporzyć większych trudności. Kobieta w ciąży może sięgać po ulubione gatunki, które sprawiają jej radość, pomagają się zrelaksować oraz stymulują wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Każda muzyka w ciąży dla dziecka jest wskazana, nie należy skupiać się wyłącznie na z góry narzucanych propozycjach. Oczywiście Mozart w ciąży, czy inni klasyczni wykonawcy jak najbardziej są wskazani, jednak nie warto słuchać muzyki, która jest sprzeczna z naszym gustem, gdyż nie pozwoli to w pełni się zrelaksować. Pop, rock, ballady, w ciąży można słuchać wszystkiego, na co przyszła mama akurat ma ochotę. Istnieje jednak spore grono fanów muzyki klasycznej, którzy uważają, że tylko ona może pozytywnie wpłynąć na rozwój płodu. Jak jest naprawdę?

Muzyka klasyczna w ciąży – czy poważne utwory wpływają na dziecko?

Utwory znanych kompozytorów mogą bardzo pozytywnie wpływać na zdrowie, coraz więcej naukowców stara się udowodnić tę tezę i poprzeć ją odpowiednimi badaniami. Klasyczne utwory mają między innymi poprawiać przemianę materii oraz dobrze oddziaływać na oddech. Uważa się, że muzyka klasyczna w ciąży również jest najlepszym wyborem. Działając odprężająco na organizm przyszłej mamy, sprawia, że staje się on idealnym środowiskiem do prawidłowego rozwoju nienarodzonego dziecka. Dlaczego jeszcze klasyczna muzyka w ciąży polecana jest do słuchania przyszłym mamom?

Coraz więcej źródeł mówi, że muzyka w ciąży ma realny wpływ na rozwój mózgu dziecka. Docierające do płodu dźwięki mają mieć wpływ na obwody mózgowe, co w późniejszym czasie przekłada się między innymi na zdolności poznawcze malucha. Wiarygodność tych tez naukowcy starają się popierać prostymi badaniami i statystykami. Potwierdzeniem mają być między innymi zwiększone ruchy maluchów pod wpływem słuchania muzyki. Z tego samego powodu zaleca się przyszłym mamom śpiewanie kołysanek nienarodzonemu jeszcze maluszkowi oraz mówienie do brzucha. Dzięki temu istnieje prawdopodobieństwo, że łatwiej będzie w przyszłości uspokoić noworodka oraz ułożyć do snu. Jakie jeszcze rodzaje muzyki są godne polecenia dla kobiet w ciąży?

Przeczytaj również  Mango w ciąży - czy można je jeść będąc ciężarną?

muzyka w ciazy

Muzyka relaksacyjna w ciąży – jaki ma wpływ?

Kobiety w ciąży, które z lękiem myślą o porodzie oraz stresują się wieloma rzeczami, między innymi obsesyjnie rozmyślają o tym, czy maleństwo urodzi się zdrowe, powinny wprowadzić do swojego życia techniki relaksacyjne. Stres i lęki bardzo źle działają na ciążę, dlatego tak ważne jest dbanie o swoją równowagę psychiczną. Pomocna w tym okazuje się muzyka relaksacyjna w ciąży. Wyciszenie i odstresowanie powinno być praktykowane przez ciężarne na co dzień. Wiadomo już, że muzyka w ciąży ma doskonały wpływ zarówno na malucha, jak i na mamę, jednak czy wpływ melodii i dźwięków jest wyłącznie pozytywny, czy też muzyka może w jakiś sposób zaszkodzić?

Czy głośna muzyka może zaszkodzić ciąży?

Powszechnie zalecane jest unikanie koncertów, gdzie może być nadmierny hałas, jednak ma to głównie związek ze stresem, który może pojawiać się u kobiety pod wpływem głośnych dźwięków. Jeśli chodzi o słuch płodu, to jest on bezpieczny, nawet przy głośnych dźwiękach, ponieważ wody płodowe stanowią skuteczną barierę ochronną. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o długotrwałe narażenie na hałas w miejscu pracy. Jeśli bardzo głośne i uciążliwe dźwięki towarzyszą nam codziennie przez kilka godzin to może to negatywnie wpłynąć na malucha.