Kwas foliowy w ciąży – kiedy i ile go brać? Dawkowanie, nadmiar i niedobór

kobieta w ciazy bierze kwas foliowy

Do suplementacji w trakcie ciąży należy podchodzić ostrożnie. Wszelkie środki z apteki najlepiej zażywać pod kontrolą lekarza, który jest w stanie ocenić, czy dany suplement faktycznie jest potrzebny. Zdarza się, że kobiety w ciąży z obawy przed niedoborami bezrefleksyjnie sięgają po łatwo dostępne witaminy, minerały i pierwiastki, doprowadzając do ich nadmiaru, który bywa równie niebezpieczny w skutkach co niedobór. Kwas foliowy w ciąży jest jednak konieczny. Organizm nie jest w stanie wyprodukować tej witaminy, ciężko jest też dostarczyć jej wystarczającą ilość wraz z pożywieniem. Z tego powodu suplementacja niemal zawsze okazuje się konieczna, gdyż kwas foliowy pełni ważną funkcję w rozwoju płodu. Najlepiej zacząć suplementację kwasu foliowego już na etapie planowania rodzicielstwa. Po tę witaminę powinny sięgać szczególnie kobiety, które mają problem z zajściem w ciążę.

Kwas foliowy i jego właściwości dla ciężarnej

Istnieje wiele powodów, dla których należy sięgać po kwas foliowy w ciąży. Witamina ta wspomaga prawidłowy rozwój kręgosłupa i mózgu płodu. Niedobory kwasu foliowego zwiększają ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa u dziecka oraz pojawienia się innych wad związanych z układem nerwowym kropka lekarze zalecają sięganie po tę witaminę jeszcze przed zajściem w ciążę.

Czy kwas foliowy może pomóc zajść w ciążę?

Sięganie po kwas foliowy zaleca się nie tylko ciężarnym, ale też kobietom, które starają się o dziecko, i mają trudności z poczęciem. Według wielu źródeł kwas foliowy istotnie może przyśpieszać zajście w ciążę poprzez poprawę owulacji i reakcji jajników. Nie tylko kobietom zaleca się osiąganie po kwas foliowy, w celu zwiększenia szans na poczęcie po witaminę powinni sięgać również mężczyźni.

Przeczytaj również  Kiełki w ciąży - czy można je bezpiecznie jeść?

Kiedy należy brać kwas foliowy w ciąży?

Kwas foliowy w ciąży należy brać od samego momentu, kiedy dowiemy się o jej istnieniu. Jest to jedna z nielicznych witamin, której suplementowanie zalecane jest od początku do końca ciąży. Co więcej, przy świadomym planowanie rodzicielstwa kwas foliowy powinno się zażywać już przed rozpoczęciem starania się o poczęcie. Według zaleceń najlepiej rozpocząć suplementację na 4 tygodnie przed rozpoczęciem starań o dziecko.

ciezarna bierze kwas foliowy

Dawkowanie kwasu foliowego w ciąży – ile brać?

Jaki jest właściwy poziom kwasu foliowego w ciąży i jak powinno wyglądać odpowiednie dawkowanie? W przypadku kobiet, które planują ciążę lub są już w stanie odmiennym właściwa dawka kwasu foliowego to 400 mikrogramów dziennie. Dozwolone jest sięganie po kwas zarówno jednoskładnikowy jak i w multiwitaminowych preparatach, jednak przy tej drugiej formie należy uważnie zapoznawać się z etykietą, by mieć pewność, że dostarczamy sobie odpowiednią ilość kwasu foliowego. Na suplementy wielowitaminowe należy uważać również z innego powodu. Często w tych preparatach oprócz kwasu foliowego występują także witaminy, których w ciąży nie zaleca się przyjmować w nadmiarze. Przed sięgnięciem po jakikolwiek preparat z kwasem foliowym trzeba uważnie zapoznać się z etykietą i upewnić się, czy jest on bezpieczny i wskazany dla ciężarnych. Przy wieloskładnikowych suplementach z kwasem foliowym należy też przestrzegać dawkowania, które zaleca producent.

Kiedy stosuje się podwójne dawki kwasu foliowego?

Kwas foliowy w ciąży jest niezwykle ważny, jednak nawet i przy tej bezpiecznej i potrzebnej witaminie należy zachować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim konieczne jest pilnowanie maksymalnej bezpiecznej dawki wynoszącej 1 mg na dzień. Nie jest wskazany przekraczanie optymalnej dawki przez kobiety, które są zdrowe i których ciąży przebiega prawidłowo. Oczywiście nie oznacza to, że witamina mogłaby stworzyć jakiekolwiek zagrożenie. Warto wiedzieć, że jej nadmiar jest wydalany z organizmu, więc przedawkowanie kwasu foliowego jest praktycznie niemożliwe. Mimo to podwójna dawka kwasu foliowego jest zwyczajnie niepotrzebna i powoduje zwiększone zużycie wybranych preparatów.

Przeczytaj również  Zupka chińska w ciąży - czy można ją jeść?

Jak długo brać kwas foliowy w ciąży? Do kiedy zażywać?

Kwas foliowy w ciąży należy przyjmować przez cały pierwszy trymestr. Pierwsze 12 tygodni ciąży, jest obowiązkowe jeśli chodzi o przyjmowanie kwasu foliowego jednak dla wszelkiej pewności co do prawidłowego rozwoju dziecka najlepiej stosować kwas foliowy do końca drugiego trymestru. Lekarze oraz źródła związane z medycyną zalecają branie kwasu foliowego już na etapie świadomego starania się o dziecko co jeśli kobieta zawsze w nieplanowaną ciążę, przez co nie mogła przyjmować kwasu foliowego w pierwszych tygodniach? Nie jest to powód do paniki i stresu, jednak konieczne jest wówczas częstsze wykonywanie badań i monitorowanie rozwoju ciąży. Oczywiście natychmiast po zorientowaniu się, że doszło do zapłodnienia, należy suplementację kwasem rozpocząć.

Norma kwasu foliowego w ciąży

Podczas ciąży konieczne jest przestrzeganie normy kwasu foliowego we krwi. Szczególnie istotne jest niedopuszczanie do niedoboru, gdyż mógłby on doprowadzić do wad rozwojowych U płodu. Normą jest 3/11 ng/ml. Sprawdzenie, czy poziom kwasu foliowego w ciąży w organizmie jest prawidłowy, umożliwiają niezbędne badania, które kobieta powinna wykonać w momencie, kiedy dowie się o ciąży. Dzięki badaniom możliwe jest wykrycie w odpowiednim momencie niedoborów. Kwas foliowy badany jest z krwi, podobnie, jak wiele innych witamin i minerałów, których suplementacja jest w ciąży konieczna.

Niedobór kwasu foliowego w ciąży

O niedoborze kwasu foliowego w trakcie ciąży można mówić kiedy jego poziom spada poniżej 5 ng/ml na dobę. Suplementację kwasem foliowym warto sporządzić już na cztery tygodnie przed rozpoczęciem starań o poczęcie. Niedobory kwasu foliowego są realnym zagrożeniem dla rozwoju płodu, mogą przyczynić się do różnego typu wad, w tym tych najgroźniejszych w obrębie układu nerwowego. W celu zaspokojenia zapotrzebowania organizmu na kwas foliowy należy sięgać po wartościowe źródła. Preparaty, na jakie się zdecydujemy, mogą być jednoskładnikowe lub multiwitaminowe, jednak zawsze należy upewnić się, czy są one bezpieczne i wskazane dla kobiet w ciąży. Oprócz suplementów dobrze też wspierać się zbilansowaną dietą i szukać kwasu foliowego również w pożywieniu. Najbogatszym źródłem tej witaminy są zielone warzywa, jednak można znaleźć ją także w kaszy, ryżu oraz orzechach.

Przeczytaj również  Ćwiczenia na piłce w ciąży - dlaczego warto je robić? Zalety i zestaw ćwiczeń

kobieta w ciazy kwas foliowy

Nadmiar kwasu foliowego w ciąży

Kwas foliowy jest bezpieczny, nie należy jednak przekraczać zalecanych dziennych dawek z dwóch powodów. Po pierwsze kwas foliowy nie zawsze jest dostępny w formie jednoskładnikowej, czasami jest on dostępny w preparatach multiwitaminowych, przez co kilkukrotnie większe dawki niż zalecane mogłyby doprowadzić do nadmiaru innych witamin w organizmie. Dodatkowo należy wiedzieć, że nadmiar kwasu foliowego sprawia, że trudno jest wykryć niedobory witaminy B12, a co za tym idzie, można w ten sposób dopuścić do rozwoju niedokrwistości. Żadnych witamin i minerałów nie należy przyjmować w nadmiarze, szczególnie podczas ciąży. Dla wszelkiej pewności co do tego, że robimy wszystko, jak trzeba, warto konsultować swoje działania z lekarzem, podczas wizyt kontrolnych.

Czy można przedawkować kwas foliowy?

Przedawkowanie kwasu foliowego przez ciężarne jest praktycznie niemożliwe. Nadmiar kwasu foliowego jest wydalany wraz z moczem, więc nie może w żaden sposób zaszkodzić ani matce, ani rozwijającej mu się dziecku.

Naturalne źródła kwasu foliowego

Kwas foliowy w ciąży można dostarczać sobie również w naturalny sposób poprzez urozmaiconą i zróżnicowaną dietę. Największą skarbnicą kwasu foliowego są zielone warzywa, bardzo dużo znaleźć można go w szpinaku w brokułach w brukselce i kapuście włoskiej. Kwas foliowy znajduje się jednak nie tylko w zieleninie, sporo tej witaminy dostarcza też czerwona papryka owoce kiwi oraz kasza gryczana brązowy ryż i orzechy laskowe