Tymianek w ciąży – czy można go bezpiecznie spożywać?

blondynka w ciazy

Tymianek jest częstym gościem w kuchni miłośników kuchni włoskiej lub francuskiej. Warto jednak wiedzieć, że zioło to służy nie tylko do aromatyzowania potraw. Tymianek ma wiele właściwości zdrowotnych, z których warto korzystać. Zioło jest pomocne między innymi przy przeziębieniach. Po leki ziołowe chętnie sięgają między innymi kobiety w ciąży, obawiając się, że środki z apteki mogłyby zaszkodzić dziecku. Czy środki, które zawierają tymianek w ciąży, są bezpieczne i czy w ciąży można spożywać to zioło w formie przyprawy?

Tymianek – czy jest bezpieczny w ciąży?

Nie wszystkie naturalne metody leczenia są w ciąży bezpieczne. Zioła zazwyczaj pomagają w leczeniu łagodnych infekcji i przeziębień, jednak w niektórych przypadkach mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Tymianek w ciąży nie jest zakazany. Bez żadnych obaw można wykorzystywać go do przygotowywania potraw. Niewielkie ilości tymianku nie powinny wywołać żadnych negatywnych skutków. Niestety nie oznacza to, że tymianek jest całkowicie bezpieczny dla ciężarnych. Zioła tego nie należy stosować w dużych ilościach. Mimo swoich leczniczych właściwości tymianek w ciąży należy ograniczyć do absolutnego minimum, najlepiej korzystać z niego tylko podczas gotowania. Czym może grozić długotrwałe stosowanie tymianku w dużych ilościach?

Niektóre zioła nie są wskazane dla ciężarnych, ponadto mogą okazać się dużo bardziej niebezpieczne niż środki apteczne. Do takich ziół należy między innymi tymianek. Nie od dziś znane są jego zdrowotne właściwości, które wykorzystuje się głównie do leczenia przeziębień. Niestety kobiety w stanie odmiennym na czas ciąży powinny odpuścić sobie tymianek. Czym może grozić jego stosowanie?

Przeczytaj również  Aloes w ciąży - czy można go pić? Może być groźny!

swiezy tymianek

Czy tymianek może wywołać skurcze i przedwczesny poród?

Jakie niebezpieczeństwo jest związane ze stosowaniem zbyt dużych ilości tymianku podczas ciąży? Niestety zioło to mimo swoich leczniczych właściwości, może bardzo zaszkodzić ciężarnym. Nie zaleca się stosowania tymianku szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. To właśnie wtedy występuje największe ryzyko poronienia. Tymianek to ryzyko znacznie zwiększa. Związki zawarte w tym ziole mogą prowadzić do skurczów macicy a w rezultacie do wydalenia zarodka. Na późniejszym etapie ciąży tymianek może też przyśpieszyć poród, dlatego również w drugim trymestrze należy zachować ostrożność i umiar przy jego stosowaniu. W trzecim trymestrze można już nieco zwiększyć ilość spożywanego tymianku, zwłaszcza jeśli minął już wyznaczony przez lekarza termin porodu.

Tymianek i podbiał w ciąży – czy można i jak go brać w ciąży?

Problemy z gardłem mogą dopaść nas niezależnie od pory roku. Ból przy przełykaniu, drapanie i pieczenie to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą skutecznie popsuć humor i doprowadzić do utraty apetytu. Kobiety w ciąży zazwyczaj nie chcą sięgać po popularne leki apteczne, dostępne bez recepty, obawiając się, że mogą w ten sposób zaszkodzić dziecku. W celu poprawy samopoczucia przy infekcjach gardła ciężarne stosują zamiast tego domowe sposoby lub łagodne leki ziołowe. Bardzo popularnym ziołowym środkiem jest tymianek i podbiał w ciąży. Tabletki te mają przyjemny smak i łagodzą bóle gardła, niestety ciężarne nie powinny po nie sięgać. Uważać należy szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Ryzyko nie jest wprawdzie zbyt wysokie, ponieważ ciężko dostarczyć w nadmiarze substancji odpowiedzialnych za wywoływanie skurczów macicy, stosując tabletki do ssania. Nawet minimalne ryzyko powinno być jednak dla ciężarnej sygnałem do zrezygnowania z danego środka. Istnieje wiele sposobów na łagodzenie bólu gardła, warto spróbować między innymi ssania goździków. Tymianek w ciąży lepiej sobie odpuścić.

Przeczytaj również  Zupka chińska w ciąży - czy można ją jeść?

peczek tymianku

Inhalacje z tymianku w ciąży – czy są bezpieczne?

Inhalacje to bardzo popularny sposób na zwalczanie infekcji górnych dróg oddechowych. Do inhalacji często wykorzystywany jest także tymianek. Zioło to działa antybakteryjnie oraz wykrztuśnie, dzięki czemu ułatwia wykrztuszanie wydzieliny z płuc, a przy tym wspiera organizm w procesie leczenia. Wiele przyszłych mam zastanawia się jednak, czy skoro spożywanie tymianku w formie leku jest dla ciężarnych odradzane, to czy inhalacje z tymianku w ciąży również nie stanowią zagrożenia?

Inhalowanie się tymiankiem jest bezpieczne, wdychanie pary z całą pewnością nie wpłynie na pojawienie się skurczów macicy. Inhalacje te pomogą jedynie pozbyć się uporczywego kaszlu. Bardzo łatwo jest przygotować taką inhalację bez żadnego sprzętu, czy gadżetów. Wystarczy zaparzyć ziele tymianku w odpowiednim naczyniu, po czym pochylić się nad nim i wdychać unoszącą się parę.

Herbata i napar z tymianku dla ciężarnych

Tymianek w ciąży nie powinien być spożywany w postaci herbaty lub naparu. Nie warto ryzykować pojawieniem się skurczów macicy, które mogą doprowadzić do poronienia. Tymianek ma naprawdę sporo właściwości zdrowotnych, jednak picie herbat i naparów, należy zostawić na czas po urodzeniu dziecka. Jest sporo ziół dozwolonych dla ciężarnych, które są tak samo zdrowe, jak tymianek, więc warto korzystać z tego co jest bezpieczne dla płodu.