Frytki to jedno z najszybszych, najprostszych i zarazem najtańszych dań fast food. Mimo swojej prostoty cieszą się one jednak wielką popularnością, głównie ze względu na ich konsystencję. Z wierzchu chrupkie, w środku smakowicie miękkie. Frytki nie są jednak czymś, co należy spożywać codziennie. Smażone na głębokim tłuszczu mogą być bardzo niekorzystne dla zdrowia. Jak wygląda sprawa w przypadku przyszłych mam? Czy frytki w ciąży należy ograniczyć, czy też wyrzec się ich całkowicie do czasu porodu, a nawet do zakończenia karmienia?
Czy można jeść frytki w ciąży?
Słabość do frytek ma niemal każdy. Ta banalnie prosta w wykonaniu przekąska zazwyczaj posypana jest dużą ilością soli, która intensywnie oddziałuje na kubki smakowe, sprawiając, że ciężko jest poprzestać na kilku frytkach. Podobnie jest z czipsami i innymi daniami fast food. Frytki w ciąży jedzone rzadko i w małych ilościach nie powinny znacząco wpłynąć na zdrowie matki i dziecka. Co się jednak stanie, gdy zaczniemy podjadać je regularnie? Przede wszystkim sól, jaką posypywane są frytki w sieciach fast food i restauracjach w dużych ilościach prowadzi do zatrzymania wody w organizmie i zwiększenia obrzęków, na które i tak narażone są ciężarne. Smażone w głębokim tłuszczu frytki to z kolei duża ilość kalorii i związane z nią nadmierne tycie. Jedzenie frytek w ciąży należy jednak ograniczyć głównie z innego powodu, jakim jest akryloamid.
Akryloamid może być groźny w ciąży
Akryloamid to substancja powstająca podczas obróbki cieplnej w żywności. Mocno wysmażona żywność zawiera spore ilości akryloamidu. Jego zawartość we frytkach znacznie przekracza dopuszczalne normy do spożycia, co powoduje, że frytki przez dietetyków i specjalistów od zdrowia i właściwego odżywiania umieszczane są na czarnej liście. Na frytki i inne produkty z akryloamidem powinny uważać szczególnie kobiety ciężarne. Według badań częste jadanie żywności zawierającej wysokie stężenie akryloamidu ma wpływ na niską masę urodzeniową dziecka. Czy w takim razie frytki w ciąży są całkowicie zakazane?
Frytki w ciąży? TAK, ale tylko z piekarnika!
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy chodzi o frytki z piekarnika w ciąży. Pieczenie jest o wiele zdrowszym rodzajem obróbki niż smażenie. Przede wszystkim ma to związek z o wiele niższą zawartością tłuszczu, a co za tym idzie również kalorii. Frytki z piekarnika skropione oliwą z oliwek to również mniejsze ryzyko podwyższonego poziomu cholesterolu. Co więcej, pieczone frytki to nie muszą być koniecznie ziemniaki! Istnieją sposoby na zdrowszą wersję popularnej przekąski. Popularne stają się między innymi frytki z batatów. Innym pomysłem jest upieczenie warzyw korzeniowych, takich jak burak, marchew i pietruszka. Pokrojone w słupki, obtoczone w oliwie i ulubionych przyprawach warzywa pieczone nie ustępują w niczym frytkom, jeśli chodzi o smak. Ponadto dostarczają wiele witamin i minerałów, potrzebnych ciężarnej kobiecie.
Frytki a karmienie piersią
Zalecenia dotyczące uważania na to, co się je i pije, nie kończą się wraz z porodem. Jeśli kobieta zdecyduje się na karmienie naturalne, również skazana jest na wiele wyrzeczeń. Jednym z często poruszanych przez przyszłe mamy są frytki, a karmienie piersią. Podczas karmienia podobnie, jak w ciąży należy pilnować diety i odżywiać się zdrowo. Frytki oprócz tego, że są smaczne, nie dostarczają organizmowi nic prócz pustych kalorii, w ilościach związanych z ryzykiem dużego przybrania na wadze. Warto wiedzieć, że frytki to nie tylko akryloamid i spora ilość kalorii. Dlaczego warto unikać frytek w ciąży i podczas karmienia piersią?
- Duża ilość tłuszczów trans, mających wpływ na podwyższenie poziomu złego cholesterolu.
- Akryloamid w bardzo wysokim stężeniu.
- Szkodliwe związki, jakie wytwarzają się podczas smażenia frytek. Do związków tych należą między innymi: nadtlenki, epoksydy, utlenione tłuszcze. Związki te mogą ograniczyć wchłanianie witamin i minerałów oraz prowadzić do groźnych chorób, takich jak miażdżyca.
- Kaloryczność frytek i duża ilość tłuszczu mogą wiązać się z wystąpieniem u ciężarnej zaburzeń układu krążeniowego oraz do znacznej otyłości.
Co, jeśli przydarzy się „wpadka” i przyszła mama zje sporą ilość frytek naraz?
Zjadłam frytki w ciąży – co teraz?
Przede wszystkim spokój! Denerwowanie się tym, co się zjadło, do niczego nie prowadzi. Jednorazowe objedzenie się frytkami i czipsami z pewnością nie wyjdzie na zdrowie, ale też nie zaszkodzi. Po obżarstwie należy po prostu wrócić do zdrowej i zbilansowanej diety. Zadawanie sobie pytania, co się stanie bo jadłam frytki w ciąży i jak bardzo zaszkodzi to dziecku, tylko popsuje humor przyszłej mamie.
Jedzenie frytek w ciąży – lepiej nie jeść?
Frytki w ciąży spożywane od czasu do czasu i w małych ilościach mogą zostać potraktowane jak zachcianka ciążowa i zjedzone bez wyrzutów sumienia. W dużych ilościach jednak lepiej je sobie podarować. Istnieje wiele zdrowszych alternatyw dla frytek, dlatego rezygnacja z nich nie musi być związana z wielkim wyrzeczeniem.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!