Imbir w ciąży – czy można go jeść i pić? Sprawdzamy herbatę imbirową i napar

imbir

Charakterystyczny, intensywny, lekko pikantny smak imbiru sprawia, że ma on szereg zastosowań w kuchni. Wykorzystuje się go do napojów, deserów oraz dań wytrawnych kuchni orientalnej. Przyprawę warto wprowadzić do swojego menu również z innych powodów. Imbir to nie tylko niecodzienny smak i aromat, który wzbogaca potrawy. To także szereg prozdrowotnych właściwości. Szczególnie popularny jest imbir w ciąży, ponieważ przyprawa ta może przynieść przyszłym mamom wiele korzyści. Co daje imbir ciężarnym?

Imbir – właściwości i zastosowanie w ciąży

Za pozytywne działanie imbiru na zdrowie odpowiada w większości gingerol. Ta substancja aktywna wykazuje działanie przeciwzapalne, działa też przeciwbólowo. Regularne spożywanie imbiru może spowalniać starzenie organizmu oraz zmniejszać ryzyko pojawienia się chorób takich jak miażdżyca, czy nowotwór. Wszystko za sprawą zawartych w przyprawie antyoksydantów, które wymiatają z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie i niektóre choroby.

Picie imbiru w ciąży podnosi poziom odporności, przez co organizm przyszłej mamy łatwiej radzi sobie z przeziębieniami oraz chorobami wirusowymi i bakteryjnymi. Podczas samej choroby przyprawa również okazuje się bardzo przydatna zarówno w formie świeżego korzenia, jak i w proszku. Imbir działa rozgrzewająco, wykrztuśnie oraz napotnie, często uważa się go również za naturalny antybiotyk. Przyszłe mają mniejsze możliwości wyboru leków, dlatego imbir na gardło w ciąży to bardzo dobra opcja, zwłaszcza przy infekcjach bakteryjnych.

Najczęściej stosuje się imbir na mdłości w ciąży. Tutaj również przyprawa okazuje się znakomitym, naturalnym lekiem. Mdłości dotyczą bardzo wielu kobiet, głównie w pierwszym trymestrze ciąży. Niestety bardzo ciężko jest im zaradzić, powodują one obniżenie nastroju oraz zmniejszony apetyt, przez co wiele kobiet na początku ciąży chudnie. Napar z imbiru na mdłości w ciąży to jeden z najskuteczniejszych środków. Substancje aktywne zawarte w imbirze, czyli gingerol oraz szoagol działają przeciwwymiotnie, przez co imbir poleca się także osobom zmagającym się z chorobą lokomocyjną.

Przeczytaj również  Rabarbar w ciąży i podczas karmienia piersią - czy można go jeść?

Imbir na wymioty w ciąży można spożywać nie tylko w formie naparu! Warto sięgać również po świeży korzeń, który można ścierać na przykład do herbaty lub innych napojów. Z braku świeżej rośliny nada się także suszony i sproszkowany korzeń. W każdej wersji imbir na wymioty w ciąży powinien być skuteczny.

Imbir na nudności w ciąży to nie jedyny sposób zastosowania tego niezwykłego korzenia. Przyprawa może stanowić skuteczną broń w walce z przeziębieniami, schorzeniami dróg oddechowych i gardła oraz grypą. Często wykorzystuje się imbir na gardło w ciąży w formie łagodnych, dostępnych bez recepty tabletek. Korzeń okazuje się często pomocny również przy uporczywym kaszlu. Wykrztuśne działanie sprawia, że imbir na kaszel w ciąży bywa skuteczniejszy, a przede wszystkim o wiele bezpieczniejszy dla płodu niż większość aptecznych środków.

Nie ulega wątpliwości, że korzeń imbiru w ciąży jest bardzo zdrowy i pomaga radzić sobie z wieloma dolegliwościami typowymi dla stanu odmiennego. Czy mimo to przyszła mama powinna sięgać po sam korzeń lub produkty, takie jak woda z imbirem w ciąży?

kobieta w ciazy na kanapie

Imbir w ciąży – czy można bezpiecznie go stosować?

Kobiety spokojnie mogą sięgać po imbir w ciąży jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim wiele zależy od trymestru, nie w każdym spożywanie tej przyprawy jest dozwolone. Oprócz tego od spożywania imbiru należy wstrzymać się przy przeciwwskazaniach zdrowotnych, takich jak: problem z krzepliwością krwi, czy nadciśnieniem lub niedociśnieniem tętniczym. Imbiru nie wolno przyjmować również bezpośrednio przed operacjami lub zabiegami, gdyż mógłby on negatywnie wpłynąć na krzepnięcie krwi. Najważniejszym przeciwwskazaniem są jednak problemy z żołądkiem w tym wrzody oraz refluks żołądka i przełyku. Imbir na zgagę w ciąży z pewnością nie pomoże, a wręcz zaostrzy problem. Oprócz wyżej wymienionych przeciwwskazań można ze spokojem korzystać z dobroczynnych właściwości imbiru.

Przeczytaj również  Owoce morza w ciąży - czy można je bezpiecznie jeść?

Imbir w 1,2 i 3 trymestrze ciąży – kiedy można go stosować?

Jedzenie lub picie imbiru w ciąży jest zdrowe i bezpieczne, jednak częściowo zależy to też od trymestru. Specjaliści zalecają, by w pierwszym trymestrze imbir mocno ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować ze swojego menu. Spożywany w dużych ilościach imbir w ciąży w pierwszym trymestrze może podrażnić układ pokarmowy i wywołać skurcze jelit, a co za tym idzie także skurcze macicy. Jest to bardzo niebezpieczne dla płodu, gdyż zwiększa ryzyko poronienia. Z imbiru lepiej zrezygnować również przed samym porodem, czy cesarskim cięciem. Korzeń źle wpływa na krzepnięcie krwi, więc końcówka trzeciego trymestru to moment, gdy najlepiej całkowicie odstawić imbir w ciąży.

herbata z imbirem i cytryna

Imbir w ciąży – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do tego, by spożywać imbir w ciąży to głównie problemy z żołądkiem i układem pokarmowym. Po świeży lub suszony korzeń nie powinny sięgać kobiety uskarżające się na zgagę. Imbir tylko zaostrzy problem, zamiast pomóc. Z przyprawy nie powinno się też korzystać przy zespole jelita drażliwego oraz biegunkach. Imbir przyśpiesza trawienie oraz perystaltykę jelit może też wywoływać skurcze jelit, co spowoduje wzmożone problemy na tym tle.

Herbata z imbirem w ciąży – czy można ją pić?

Imbir często dodaje się do herbaty. Napój z dodatkiem tej przyprawy nabiera niecodziennego smaku i aromatu oraz właściwości zdrowotnych. Woda lub herbata z imbirem mogą być spożywane w trakcie ciąży, w pierwszym trymestrze oraz przed samym porodem należy jednak ograniczyć ich ilość.

kobieta w ciazy pije herbate z imbirem

Imbir w ciąży – jak przygotować zdrowy i bezpieczny napar?

Przygotowanie naparu, który będzie miał właściwości zdrowotne, jest bardzo proste. Kawałek korzenia należy zetrzeć na tarce, a następnie zalać odpowiednią ilością wrzącej wody. Szacuje się, że na 3 centymetry imbiru wystarczy około 300 ml wody. Korzeń należy zaparzać pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie napój jest gotowy do spożycia.