Amol w ciąży – czy w ciąży można bezpiecznie smarować się amolem?

kobieta w ciazy w szarych dresach

Amol to specyfik dobrze nam znany od wielu lat. Niektórzy uważają go za wspaniały środek dosłownie na wszystko, od przeziębień, przez problemy trawienne, po bóle pleców, czy stawów. Zwolennicy naturalnych metod zwalczania problemów zdrowotnych, zanim sięgną po poradę lekarza, najpierw sprawdzają, czy danej dolegliwości nie da się zwalczyć amolem. Środek ten ma naturalny skład, pełen olejków eterycznych, wydaje się więc całkowicie bezpieczny dla każdego. Czy stosowanie amolu w ciąży jest jednak rozsądne? Jeden składnik specyfiku budzi wiele wątpliwości, a jest to alkohol etylowy. Czy amol w ciąży może więc być stosowany w jakikolwiek sposób?

Nacieranie amolem w ciąży – czy jest bezpieczne?

Co daje nacieranie amolem? Środek ten ma silne działanie rozgrzewające. Rozprowadzenie go na skórze w miejscu bólu pleców, czy stawów, może przynieść sporą ulgę. Ze względu na zawartość alkoholu etylowego w składzie pojawia się jednak pytanie, czy w ciąży można smarować się amolem?

Sprzeczne informacje znalezione w sieci, czy odmienne zdania ekspertów, mogą być dla ciężarnej bardzo mylące. Niektórzy sądzą, że amol w ciąży do smarowania obolałych miejsc sprawdza się świetnie i wywiązuje ze swojej roli lepiej, niż większość medykamentów z apteki. Swoją teorię, dotyczącą tego, że amol zewnętrznie w ciąży nie może zaszkodzić, popierają zazwyczaj tym, że wiele mgiełek, wód toaletowych, czy wcierek do włosów zawiera alkohol, a producenci nie zastrzegają, że kosmetyki te nie nadają się dla ciężarnych.

Przeczytaj również  Kłucie i ból w pochwie w ciąży - przyczyny, leczenie, zapobieganie

Wiele kosmetyków do stosowania na skórę, rzeczywiście ma w składzie alkohol, jednak są to zazwyczaj bardzo małe ilości, tymczasem w amolu jest go o wiele więcej. Amol do wcierania w ciąży pozostaje więc bardzo kontrowersyjnym tematem. Co mówią na temat stosowania zewnętrznego przeciwnicy amolu w ciąży?

amol

Smarowanie amolem w ciąży nie jest w stu procentach bezpieczne. Skóra ma receptory, które są w stanie wchłaniać wiele substancji. Ma to pozytywne zastosowanie, w przypadku leczniczych substancji, lub środków nawilżających i ujędrniających, jednak jeśli chodzi o nacieranie amolem w ciąży, może być bardzo niebezpieczne. Alkohol wchłonięty przez skórę matki jest w stanie przeniknąć do krwiobiegu, przez co płód ma z nim kontakt. Można tłumaczyć sobie, że skóra nie jest w stanie zaabsorbować zbyt dużych ilości alkoholu, jednak nawet kiedy istnieje jeden procent ryzyka, że dziecku coś grozi, lepiej sięgnąć po inne metody, zamiast amolu.

Amol w ciąży na ból pleców z pewnością byłby skuteczny, jednak istnieje wiele innych, równie dobrych środków. Kobiety, którym zależy na tym, by leczyć się naturalnymi specyfikami i jak najrzadziej sięgać po medykamenty, mają dużo, bezpiecznych, domowych sposobów do wyboru! Wystarczy wykorzystać jakikolwiek produkt, który ma działanie rozgrzewające. Doskonałym, pomysłem jest dodanie odrobiny imbiru lub pieprzu cayene do balsamu i posmarowanie skóry w miejscu, które boli. Całkowicie naturalnym, a zarazem bezpiecznym w ciąży środkiem jest także olejek kamforowy.

Smarowanie klatki piersiowej w ciąży również jest niewskazane. Nie tylko dlatego, że rozprowadzanie amolu na ciele wiąże się z ryzykiem wchłonięcia alkoholu przez skórę. Smarowanie klatki piersiowej, ma służyć głównie temu, by podczas snu wdychać amol, co ma udrażniać nos i zatoki osoby przeziębionej lub zmagającej się z infekcją górnych dróg oddechowych. Tymczasem równie skuteczne, co amol mogą okazać się inne ziołowe specyfiki, zawierające w skaldzie olejki eteryczne. Naturalnych sposobów na katar i przeziębienie jest naprawdę wiele, warto więc odstawić amol w ciąży.

Przeczytaj również  Czym są kurzajki? Jak wybrać skuteczny preparat do usuwania kurzajek?

Amol na ból głowy, pleców i klatki piersiowej w ciąży

Dokuczliwe migreny, bóle pleców związane z przybieraniem na wadze, to  częste problemy ciężarnych, pokolenie naszych babć, w takich momentach zazwyczaj sięgało po amol. Dziś jednak odradza się jego stosowanie. Specyfik ten ma naprawdę wszechstronne działanie i jest w stanie pomóc przy różnych dolegliwościach, takich, jak ból w klatce piersiowej podczas przeziębienia, gdy dokucza nam uciążliwy kaszel. Amol w ciąży nie jest jednak bezpiecznym środkiem. Zawartość alkoholu w składzie preparatu jest na tyle wysoka, że może stwarzać realne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Nie ustalono dotąd bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, warto więc wystrzegać się wszystkiego, co zawiera choćby śladowe ilości alkoholu.

kobieta w ciazy z bolem glowy

Czy amol może pomóc na ból zęba?

Amol w ciąży bywa często stosowany również w przypadku bólu zęba. Dlaczego przypisuje mu się działanie uśmierzające bóle zębów? Ma to związek ze składem amolu, a konkretnie ze znajdującym się w nim olejkiem goździkowym. To właśnie goździki od lat stosowane są przy wszystkich dolegliwościach związanych z zębami lub dziąsłami. Amol na ból zęba w ciąży stosuje się w określony sposób. Zazwyczaj daje się jedną lub dwie krople na wacik i przykłada do bolącego zęba. Nie powinno to stanowić żadnego zagrożenia, dla rozwijającego się malucha. Wprawdzie alkohol wchłania się przez jamę ustną, jednak dwie krople amolu na waciku przyłożonym do zęba to ilość na tyle mała, że nie warto zaprzątać nią sobie głowy.

Co na ból zęba w przypadku kobiet, które całkowicie chcą odstawić amol w ciąży i nie robić żadnych wyjątków? Ulgę przynosi często ssanie goździków! Można je znaleźć niemal w każdym sklepie, na półce z przyprawami.

Inhalacje z amolu w ciąży – czy można je robić?

Inhalacje stosowane są podczas przeziębień, głównie wtedy, gdy dokucza nam katar. Czy inhalacje z amolu w ciąży to dobry pomysł? Niestety eksperci odradzają nie tylko picie alkoholu, ale też wdychanie czegokolwiek, co ten alkohol zawiera. Inhalacje z amolem w ciąży zazwyczaj okazują się skutecznym sposobem na odetkanie nosa, jednak mogą również źle wpływać na płód.

Przeczytaj również  Asparagin w ciąży - czy można go brać? Dawkowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania

Amol w ciąży na gardło, kaszel i katar – czy pomaga leczyć przeziębienie?

Amol w ciąży na zatoki, czy inne problemy z drogami oddechowymi mógłby okazać się bardzo skutecznym środkiem. Wiadomo jednak, że niemal wszystkie sposoby, jeśli chodzi stosowanie amolu w ciąży, nie są całkowicie bezpieczne. Ból gardła, czy katar można zwalczyć na wiele różnych sposobów. Amol na gardło w ciąży nie jest jedynym wyjściem. Równie zbawienne może okazać się płukanie gardła wodą z solą, czy picie naparu z rumianku. To samo, przy nieżycie nosa. Amol na katar w ciąży można zastąpić inhalacjami olejkiem eterycznym. Przy mocno zatkanych zatokach warto je także przepłukać solą fizjologiczną.

przeziebiona kobieta w ciazy

Czy amol może zaszkodzić ciąży? Dlaczego nie wolno go pić?

W przypadku inhalacji lub stosowania zewnętrznego amolu zdania są podzielone, jednak jeśli chodzi o picie amolu w stanie odmiennym, eksperci są jednomyślni. W ciąży nie wolno pić niczego co zawiera, chociażby śladowe ilości alkoholu. Nawet odrobina tej substancji może zaburzyć rozwój płodu, a nawet zagrozić ciąży i doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Alternatywy dla amolu w ciąży – co zamiast niego?

Nie warto martwić się koniecznością odstawienia amolu na czas ciąży. Istnieje bardzo wiele zamienników, bezpiecznych dla ciężarnych. Na bóle mięśni i stawów, można stosować imbir, pieprz cayene lub olejek kamforowy. Przy bólu zęba można posiłkować się goździkami. Jeśli chodzi o przeziębienie, to domowych sposobów jest aż nadto, począwszy od czosnku, będącego naturalnym antybiotykiem, po różnego rodzaju zioła.