Odcisk na stopie u dziecka – jak go usunąć? Sprawdzone sposoby

stopy malego dziecka

Odcisk na stopie u dziecka pojawia się zazwyczaj przez źle dobrane lub za małe obuwie. Warto jest więc dopilnować, aby maluch nosił tylko dopasowane – nie za małe i nie za duże, a jego skarpetka przepuszcza powietrze. Pozwoli to uchronić go przed bolesnymi konsekwencjami i długotrwałym leczeniem.

Odciski u dziecka – jak je rozpoznać?

Najczęściej to właśnie nasze dziecko zgłasza nam, że czuje ból na stopie. Oglądamy wtedy całą nóżkę w celu znalezienia przyczyny. Gdy zauważymy zaczerwienione zgrubienie na skórze lub pęcherzyk z płynem wiemy, że to odcisk. Należy natychmiast zacząć działać. Warto w początkowym stadium wypróbować kilka metod domowych lub farmaceutycznych. Najczęściej te pomogą i zapomnimy o problemie. Jeśli się tak jednak nie zdarzy, a odcisk wraca lub robią się kolejne w innych miejscach należy udać się do lekarza, a przede wszystkim poszukać przyczyny takiej zmiany i ją usunąć.

Jak powstaje odcisk u dziecka?

Odcisk na stopie u dziecka zazwyczaj powstaje w skutek ucisku na konkretne miejsce. Skóra w tym miejscu zaczyna się bronić przed uszkodzeniem i powstaje miejscowe zgrubienie, z czasem zadające ból. Zdarza się, że nie leczony odcisk u dziecka zamienia się w stan zapalny, nie tylko bardzo bolesny, ale i trudniejszy do wyleczenia. Istnieje kilka rodzajów takich zmian, są to między innymi:

  • Nagniotek na stopie dziecka- najczęściej występujący na palcach stóp, wygląda jak mały stwardniały i błyszczący punkcik, który nazywany jest korzeniem. Odcisk na palcu u dziecka jest bardzo bolesny podczas chodzenia, dodatkowo jest narażony na stałe obtarcie.
  • Modzele na stopie dziecka- rodzaj dużych odcisków wyglądających jak pęcherz, pojawia się na podeszwie stopy lub śródstopiu. Zdarza się również odcisk na pięcie dziecka, który jest bolesny i uniemożliwia mu chodzenie.
Przeczytaj również  Rutinoscorbin w ciąży - czy jest bezpieczny dla ciężarnej kobiety?

Jak usunąć odcisk u dziecka?

Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych kremów, maści i płynów na twardy odcisk na stopie dziecka. Ważne jest jednak, by przed wyborem ocenić jaki to rodzaj odcisków i skonsultować to z farmaceutą.

  1. Kwas salicylowy- w postaci płynu lub maści, jest najczęściej stosowanym produktem, zwłaszcza gdy opiekun zauważy odcisk z korzeniem u dziecka. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
  2. Olej rycynowy- zapewnia nawilżenie stwardniałego naskórka. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym odcisk stanie się miękki i przestanie być tak bolesny. Zapewni to komfort i ulgę naszemu dziecku.
  3. Plastry na odciski- w aptece znajdziemy wiele ich rodzajów, aby korzystanie z niego przyniosło oczekiwany efekt należy wybrać odpowiedni jego rozmiar i przeznaczenie.
  4. Maści i kremy- producenci farmaceutyczni wprowadzają na rynek coraz to nowsze produkty na odciski u dzieci. Należy jednak pamiętać, że najczęściej można stosować je nie dłużej niż trzy dni.
  5. Witamina A- polecanym sposobem jej wcieranie jej regularnie w zmianę.

Należy jednak pamiętać, że jeśli żadne farmaceutyczne sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów lub stan jest nawracający to należy udać się do specjalisty. Może się zdarzyć, że lekarz postanowi usunąć go w sposób mechaniczny za pomocą takich narzędzi jak:

  • Skalpel
  • Dłutko podologiczne
  • Laser CO2- miejsce zabiegu jest schładzane, by dziecko nie czuło bólu.
  • Frezarka diamentowa- wygląda jak zwykły pedicure, po zabiegu stosuje się różne środki zmiękczające.

Po zabiegach u podologa lub chirurga zaobserwujemy ubytek w skórze jednak nie ma czym się martwić, uzupełni się on samoistnie, wystarczy używać maści, która ma w swoim składzie propolis.

Domowe sposoby na usunięcie odcisku na stopie dziecka

  1. Soda oczyszczona- bardzo dobry sposób, który poleca każda babcia, należy moczyć nogi w roztworze wody z sodą, dzięki temu pozbędziemy się martwego naskórka. Posiada właściwości antybakteryjne.
  2. Ocet jabłkowy- najlepszym sposobem będzie namoczenie gazy lub wacika w occie jabłkowym i przyłożenie do odcisku. Zabieg ten należy wykonywać przez kilka dni.
  3. Tarka- gdy mamy do czynienia z modzelami bardzo często wystarczy tylko zetrzeć zgrubiały naskórek na specjalnej tarce.
  4. Pumeks- działa na tej samej zasadzie co tarka. Najlepiej wybrać taki, które jest miękki i łatwo ściera zgrubienie. Należy pamiętać, że po zabiegu wykonanym z domu, pumeks należy wyrzucić i zaopatrzyć się w nowy.
Przeczytaj również  Zadbaj o siebie w czasie menopauzy - to musisz wiedzieć!

Kiedy należy udać się do lekarza, aby usunąć odcisk?

Jeśli domowe sposoby nie działają i wykorzystaliśmy już wszystkie produkty farmaceutyczne, a odcisk na stopie dziecka nadal powraca lub co gorsze robią się nowe to pozostaje nam już tylko wizyta u lekarza. Niestety leczenie wszelkiego rodzaju zmian tego typu to proces bardzo długi i być może nie skończy się to na jednej wizycie w przychodni. Może zdarzyć się, że będzie konieczne wycięcie chorej tkanki, zabieg ten wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Jednak, jeśli zobaczymy odcisk szybko i przystąpimy do natychmiastowego leczenia, na pewno uda się tego uniknąć. Specjalistą w leczeniu odcisków jest zarówno podolog (który przyjmie pacjenta również w gabinecie kosmetycznym) jak i chirurg.

Jak zapobiec powstawaniu odcisków u dziecka?

Aby nasz maluch nie musiał przechodzić przez cały proces leczniczy, często bolesny, my jako jego opiekunowie powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami profilaktyki, aby go przed tym uchronić.

  • Przegrzanie stóp- bezwzględnie należy tego unikać, ponieważ mokre stopy najbardziej narażone są na otarcia i wszelkiego rodzaju uszkodzenia- pilnujmy, aby zaopatrzyć go w buty z oddychającego materiału, a w razie przemoczenia zmienić je na suche jak najszybciej.
  • Odpowiednie skarpetki- powinna być bawełniana, wygodna i nie uciskać stopy
  • Odsłanianie powstałych zgrubień, aby skóra oddychała
  • Codziennie używać kremu zmiękczającego do stóp
  • Stosować peeling
  • Regularnie pielęgnować stopy
  • Noszenie miękkich, profilaktycznych wkładek

Jeśli jednak spełniliśmy wszystkie te warunki, a odcisk u dziecka nawraca to należy sprawdzić, czy niema ono wady postawy. Bardzo często zdarza się, zwłaszcza u młodszych dzieci, że jest to główna przyczyna, gdy stopy dziecka są nierównomiernie obciążone.