Paracetamol i Apap w ciąży – czy można je bezpiecznie stosować?

Ciąża to czas, w którym przyjmowanie niektórych leków może wiązać się z wieloma niebezpiecznymi konsekwencjami. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy przyjmując popularne leki na przeziębienie lub grypę, nie zaszkodzą swojemu nienarodzonemu dziecku. Apap i Paracetamol to jedne z najchętniej wybieranych leków przeciwbólowych przez ciężarne, ponieważ leki te uznawane są za najbezpieczniejsze. Zatem czy można brać Paracetamol i Apap w ciąży? Jak dawkować popularne leki na przeziębienie lub grypę?

Leki przeciwbólowe w ciąży – brać czy nie?

Niektóre leki stosowane podczas ciąży mogą negatywnie wpływać na płód. Dzieje się tak dlatego, że część leków stosowanych w trakcie ciąży przechodzi przez łożysko i może prowadzić do poważnych wad wrodzonych. W ciąży mamy do czynienia ze zmianą działania niektórych leków, dlatego każda planowana kuracja lekami na receptę, czy nawet tymi bez powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie powinno się stosować także niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ ich przyjmowanie zwiększa ryzyko krwawień w pierwszym trymestrze ciąży. W trzecim trymestrze NLPZ mogą spowodować na przykład przedwczesne zamknięcie przewodu Botalla w sercu dziecka, co może być przyczyną nadciśnienia płucnego. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą też przyczyniać się do upośledzenia czynności nerek płodu, czy zmniejszenia ilości wytwarzanego płynu owodniowego. Odradza się przyjmowania jakichkolwiek leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem ginekologiem.

paracetamol

apap
Czy Paracetamol i Apap są bezpieczne w ciąży?

Paracetamol w ciąży – czy można go brać? Bezpieczny czy nie?

Paracetamol w ciąży uznawany jest za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy. Mimo tego przekonania należy jednak pamiętać, żeby przyjmowanie wyżej wymienionego leku konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Stosowanie leków przeciwbólowych w ciąży, w tym paracetamolu może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Dzieje się tak, dlatego że składniki aktywne mogą przenikać przez łożysko do płodu. Konsekwencją nierzadko są różne zaburzenia u malucha. Najniebezpieczniejsze jest stosowanie paracetamolu w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ to wtedy wykształcają się wszystkie narządy i występuje największe ryzyko poronienia.

Przeczytaj również  Stosowanie tabletek „dzień po” - czy to bezpieczne?

W jakich miesiącach ciąży można brać paracetamol?

Przed zażyciem leku warto wiedzieć kiedy Paracetamol w ciąży jest bezpieczny, a kiedy jego stosowanie może zagrażać rozwijającemu się dziecku.

  • 1 miesiąc ciąży – nie zaleca się stosowania paracetamolu, ponieważ zwiększa on ryzyko poronienia
  • 2 miesiąc ciąży – w drugim miesiącu ciąży ryzyko poronienia jest jeszcze większe niż w pierwszym
  • 3 miesiąc ciąży – nadal zażywanie paracetamolu nie jest uznawane za bezpieczne
  • 4 miesiąc ciąży – można rozważyć stosowanie tego leku po konsultacji z lekarzem
  • 5 miesiąc ciąży – w dalszym ciągu należy skonsultować stosowanie leku z lekarzem prowadzącym
  • 6 miesiąc ciąży – nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki leku
  • 7 miesiąc ciąży – to miesiąc w którym płód jest już niemal całkowicie wykształcony i paracetamol nie powinien zaszkodzić jego zdrowiu
  • 8 miesiąc ciąży – zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do stosowania paracetamolu w tym miesiącu ciąży
  • 9 miesiąc ciąży – warto uzgodnić z lekarzem stosowanie wyżej wymienionego leku bezpośrednio przed porodem

Powyższe rady są tylko wskazówką, należy pamiętać, żeby wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania leków przeciwbólowych w ciąży konsultować z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

kobieta bierze apap

Paracetamol w ciąży – dawkowanie. Ile tabletek dziennie?

Paracetamol w ciąży jest stosowany przez przyszłe mamy w przypadku objawów takich jak: bóle głowy, bóle mięśni, bóle zębów, różnorakie stany zapalne, skurcze macicy, bóle pourazowe, uszkodzenia kości lub stawów. Dawkowanie tego leku należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem, gdyż dla każdej ciężarnej bezpieczna dawka może być inna i tylko lekarz będzie wiedział, jaka ilość będzie bezpieczna dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka. Zalecana dzienna dawka paracetamolu w ciąży to 1-4g w ciągu dnia. Jedna tabletka paracetamolu przeważnie zawiera 500 mg, oznacza to, że w ciągu dnia można zażyć do ośmiu tabletek tego leku. Nie zaleca się, aby przyjmować jednorazowo więcej niż 1-2 tabletki. Niektórzy lekarze uważają, że zamiast paracetamolu lepiej jest zdecydować się na zwykły Apap lub Apap Extra w ciąży.

Przeczytaj również  Rutinoscorbin w ciąży - czy jest bezpieczny dla ciężarnej kobiety?

Czy można brać Apap w ciąży? Czy jest bezpieczny?

Apap w ciąży jest często stosowanym lekiem przez przyszłe mamy. Można go kupić bez recepty, należy jednak pamiętać, że zawiera on paracetamol, więc jego stosowanie jest podobne jak w przypadku czystego paracetamolu. Wiele kobieta zastanawia się, czy Apap w ciąży będzie bezpieczny płodu. Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdą decyzję o stosowaniu leków przeciwbólowych w ciąży powinien podejmować lekarz. Nie powinno się przyjmować wyżej wymienionego leku bez ustalenia tego z ginekologiem.

kobieta w ciazy bierze tabletke przeciwbolowa

W których miesiącach ciąży można brać Apap?

Kiedy Apap w ciąży jest bezpieczny, a kiedy należy się go wystrzegać? W jakich miesiącach ciąży można stosować ten lek przeciwbólowy?

  • 1 miesiąc ciąży – Apap w ciąży, szczególnie na samym początku może zwiększać ryzyko poronienia
  • 2 miesiąc ciąży – nadal występuje wysokie ryzyko poronienia
  • 3 miesiąc ciąży – stosowanie Apapu nie jest zalecane
  • 4 miesiąc ciąży – można stosować Apap, jeśli wyrazi na to zgodę lekarz
  • 5 miesiąc ciąży – o stosowaniu Apapu powinien zdecydować specjalista
  • 6 miesiąc ciąży – nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki leku
  • 7 miesiąc ciąży – stosowanie Apapu nie powinno już zagrażać dziecku
  • 8 miesiąc ciąży – nie ma przeciwwskazań do stosowania leku
  • 9 miesiąc ciąży – przed samym porodem należy skonsultować się z lekarzem odnośnie stosowania Apapu.

Konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę jest podstawą przy stosowaniu wszelkich leków.

Apap w ciąży – dawkowanie. Ile tabletek dziennie?

Apap, podobnie jak paracetamol w ciąży może przenikać przez łożysko, co niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji i może okazać się niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ponieważ jeśli przyszła mama będzie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania wyżej wspomnianego leku, nie powinno dojść do uszkodzeń płodu. Istotne jest, aby dawka Apapu w ciąży nie przekraczała 500 mg leku jednorazowo, z możliwością przyjęcia kolejnej dawki po mniej więcej czterech godzinach, jeśli dolegliwości nie ustąpią. Apap w ciąży nie powinien być stosowany dłużej niż pięć dni z rzędu, a dzienna dawka to maksymalnie 4 tabletki. Należy pamiętać też, żeby zawsze konsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane leki.

Przeczytaj również  Acard (kwas acetylosalicylowy) w ciąży - czy można go brać?

kobieta w ciazy bierze paracetamol

Apap czy Paracetamol na przeziębienie w ciąży – który lepszy?

Apap i Paracetamol to jedne z popularniejszych leków stosowanych w czasie przeziębiania lub grypy. Są dostępne bez recepty, a co najważniejsze skuteczne. Można je dostać nawet w sklepie spożywczym, ale czy są bezpieczne? Który z nich będzie skuteczniejszy podczas przeziębienia w ciąży? Paracetamol w ciąży jest często zalecany w przypadku bólu i gorączki u ciężarnej, nie jest on jednak przeciwzapalny. Jego zażywanie zawsze warto skonsultować z lekarzem, ponieważ wiadomo, że żadna przyszła mama nie chce zaszkodzić swojemu dziecku. Sugerując się opiniami wielu specjalistów, można uznać, że Apap w ciąży będzie lepszym rozwiązaniem w przypadku przeziębiania. Po konsultacji z lekarzem nie ma wielu przeciwwskazań do jego stosowania, należy jednak pamiętać, że Apap Ekstra w ciąży nie powinien być stosowany w II i III trymestrze. Jeśli chodzi o Apap Noc w ciąży – może wywołać on skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdej ciężarnej.

Apap czy Paracetamol na ból głowy w ciąży – który lepszy?

Wiele kobiet zastanawia się, który z wcześniej wspomnianych leków będzie najlepszy w ich stanie. U wielu ciężarnych panuje przekonanie, że Apap w ciąży jest bezpieczniejszy niż Paracetamol w ciąży, bo zawiera mniejszą dawkę tego leku. Ale czy będzie skuteczniejszy? Apap na ból głowy w ciąży jest dobrym rozwiązaniem, jeśli poradzi sobie z problemem, znaczna część specjalistów uważa, że jest on mniej inwazyjny z uwagi na mniejszą zawartość paracetamolu w tabletce. Wiadomo jednak, że każda kobieta jest inna i nie każdy lek będzie działał tak, jak przewiduje jego producent. Warto mieć też na uwadze, żeby stosowanie wymienionych leków przeciwbólowych w ciąży nie było długotrwałe i zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym.