Leczenie rotawirusa + coca cola – jak może pomóc?

dziecko trzyma puszke coca coli

Rotawirus potocznie zwany grypą żołądkową jest bardzo poważną chorobą, najczęstszą przyczyną biegunek i wymiotów u dzieci i dorosłych. Jeśli objawy są bardzo uciążliwe i nasilają się, konieczna jest wizyta w szpitalu w celu nawodnienia dożylnego. Jeśli chodzi o domowe sposoby jego leczenia to najważniejsze jest nawadnianie, jednak rodzice chwytają się wszystkich sprawdzonych przez rodzinę i znajomych sposobów, aby uchronić dziecko przed szpitalem.

Przyczyny zarażenia rotawirusem u dzieci

 • Kontakt z osobą zakażoną
 • Brak higieny
 • Droga pokarmowa
 • Wirus w powietrzu
 • Dotykanie zanieczyszczonych powierzchni
 • Zakażenie w szpitalu

W Polsce mamy możliwość zaszczepienia noworodka szczepionką przeciw rotawirusowi. Wystarczy tylko poinformować o takiej chęci pediatrę lub zakupić szczepionkę w aptece i udać się do przychodni w celu jej podania. Można zdecydować się na szczepionki dwu lub trzy dawkowe. Niestety jest to odpłatna usługa. Pamiętaj! Wszystkie dawki muszą zostać przyjęte przed ukończeniem przez dziecko 24 tygodnia życia.

Objawy rotawirusa – coca cola może pomóc przy wymiotach!

Wirus rozwija się w nabłonku jelita cienkiego, uszkadza je i dochodzi do zapalenia. W takiej sytuacji nie zachodzi proces wchłaniania wody i glukozy. Podstawowymi objawami rotawirusa są: wodnista biegunka i częste wymioty, jednak u dziecka mogą pojawić się także: gorączka, osłabienie, zawroty głowy, bóle mięśniowe, bóle głowy, kaszel, katar, ból gardła. Wszystkie te objawy mogą doprowadzić do odwodnienia. Skąd wiedzieć, że właśnie z nim mamy do czynienia? Otóż u dziecka występuje suchość skóry i ust, tachykardia, rzadkie oddawanie moczu i spadek ciśnienia tętniczego. Jeśli zauważysz takie objawy, natychmiast udaj się do szpitala.

Przeczytaj również  Astma - jakie są jej przyczyny? Jak rozpoznać i leczyć astmę oskrzelową?

Tak naprawdę nie da się wyleczyć rotawirusa syropami czy tabletkami. Jedyne co nam zostaje do częste nawadnianie organizmu i przyjmowanie dużej ilości elektrolitów dziennie.

Wielu rodziców chcąc jak najszybciej ulżyć dziecku i zniwelować objawy sięgają po domowe sposoby. Jednym z nich jest podanie dziecku coca coli. Zdania na ten temat są podzielone- jedni uważają, że działa ona przeciwwymiotnie i pomaga. Inni zaś, że podawanie dziecku gazowanego napoju podczas wymiotów jest złe i może bardziej zaszkodzić. Jednak bardzo często zdarza się, że to właśnie pediatrzy doradzają, aby podać dziecku do wypicia colę w małym ilościach, ponieważ posiada ona w sobie cukier, który jest bardzo ważny podczas nawodnienia dziecka i uzupełnienia jego organizmu glukozą. Istnieje również możliwość rozrobienia coli pół na pół z wodą i dodanie szczypty soli.

Jak uchronić dziecko przed rotawirusem?

Aby uchronić dzieci i pozostałych domowników przed rotawirusem należy przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki:

 • Szczepienie przeciwko rotawirusom
 • Dbanie o higienę: czystość rąk
 • Unikanie kontaktu z osobami chorymi
 • Dezynfekcja skażonych przedmiotów
 • Obróbka termiczna produktów spożywczych

Pediatrzy informują również o tym, że ochroną przed tego typu chorobą jest karmienie dziecka co najmniej do 6 miesiąca życia piersią.

Czy coca cola może pomóc również dorosłym przy wymiotach?

Niestety rotawirus jest chorobą bardzo zakaźną. Najczęściej, gdy dziecko zachoruje to w ciągu dwóch dni chory jest już każdy domownik. Mimo, że naukowcy nie potwierdzili, że coca cola zabija wirusa, ta jednak pomaga. Każdy dorosły bardzo chętnie więc po nią sięga. Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda na wyleczenie, a raczej na zniwelowanie męczących objawów w postaci biegunki czy wymiotów. Jeśli objawy nie ustępują należy koniecznie jak najszybciej udać się do lekarza. Pozwoli to uniknąć hospitalizacji, zarówno nam dorosłym jak i dziecku.

Przeczytaj również  Stres i nerwowość w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

Inne zdrowotne zastosowania coca coli

Coca cola od wielu lat znalazła swoje zastosowanie w gospodarstwach domowych i jest bardzo chętnie wykorzystywana. Zarówno podczas sprzątania, w pielęgnacji urody, podczas odmrożenia szyby w aucie. Jednak najbardziej znanym zastosowaniem jest to zdrowotne. Mimo, że mówi się o tym, że to “sam cukier” i jak bardzo jest nie zdrowa to na przykład podczas grypy żołądkowej “uratowała” niejednego człowieka. W jej skład wchodzi kofeina, która wytwarza seratoninę, a przecież jest to hormon szczęścia. Pobudza ona również mózg, co wpływa pozytywnie na nastrój i pamięć.

Uważaj na kaloryczność coca coli

Wiele osób zabrania pić colę swoim pociechom ciągle powtarzając im, że jest nie zdrowa, psuje zęby i składa się z samego cukru. Być może właśnie dlatego dzieci tak chętnie po nią sięgają lub po prostu jest dla nich słodka i smaczna. Czy faktycznie dobrze robimy strasząc je ubytkami w uzębieniu i nadwagą?

Szklanka coca coli zawiera 74 kalorii, jest to 3% zapotrzebowania kalorycznego w ciągu jednego dnia u osoby dorosłej. Aby pozbyć się takiej ilości kalorii musielibyśmy biegać lub pływać przez 9 minut lub jeździć na rowerze przez 11 minut.

Dzieci są bardzo aktywne w ciągu dnia, założyć więc można, że jeśli wypije ono nawet 2 szklanki coli dziennie, nie wpłynie to na nich tak negatywnie jak zakładamy.