Tantum Verde w ciąży – czy można brać? Wskazania i przeciwwskazania

Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy w ciąży powinny sięgać po różnego rodzaju środki na przeziębienie lub grypę. Producenci leków rzadko doprecyzowują to w ulotkach. Czy Tantum Verde w ciąży jest bezpieczny? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania tego preparatu?

Tantum Verde – co to jest i jaki ma skład?

Tantum Verde to lek wydawany bez recepty, dostępny w formie tabletek do ssania, proszku do przygotowywania roztworu do irygacji, kremu, żelu oraz płynu do płukania jamy ustnej i gardła. Substancją czynną tego preparatu jest benzydamina, która działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Czy można stosować Tantum Verde forte w ciąży?

tantum verde

Czy można brać Tantum Verde w ciąży? Bezpieczny czy nie?

Według opisu producenta Tantum Verde to bezpieczny lek, który skutecznie łagodzi ból gardła jak i stany zapalne jamy ustnej. Może być stosowany w każdym wieku, nawet u dzieci powyżej 4 kilogramów masy ciała. Pomimo to przyszła mama przed zastosowaniem Tantum Verde w ciąży powinna skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę lub z lekarzem rodzinnym, ponieważ lek ten jak każdy inny może być przyczyną działań niepożądanych takich jak:

  • reakcja alergiczna – występuje stosunkowo rzadko i najczęściej nie jest niebezpieczna dla przyszłej mamy
  • wstrząs anafilaktyczny – czyli silna reakcja alergiczna, która może objawiać się: trudnościami w oddychaniu, zawrotami głowy, bólem w klatce piersiowej, silnym świądem skóry, krostkami na skórze, obrzękiem twarzy, warg, języka lub gardła, co może zagrażać życiu ciężarnej
  • nudności oraz wymioty, suchość w jamie ustnej, zawroty i bóle głowy, zaburzenia czucia, wysypka, suchość w jamie ustnej lub uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej
Przeczytaj również  Niespokojny sen niemowlaka - co oznacza rzucanie się w łóżeczku i nerwowe ruchy?

Rodzaje Tantum Verde a ciąża – jakie można brać?

Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, czy Tantum Verde na gardło w ciąży będzie odpowiednim lekiem i który z preparatów jest najbezpieczniejszy dla przyszłej mamy. Rodzajów Tantum Verde jest naprawdę wiele, ale czy każdy z nich może być przyjmowany w ciąży? Który z preparatów jest najskuteczniejszy?

Tantum Verde w sprayu może być stosowany nawet u najmłodszych, dlatego nie powinien być szkodliwy dla zdrowia przyszłej mamy. Roztwór do płukania jamy ustnej również powinien nie wywołać żadnych skutków ubocznych – pozwala w szybkim tempie zredukować ból i obrzęk. Tantum Verde w tabletkach w ciąży powinien być ostatnią wziętą pod uwagę opcją, jednak niekoniecznie trzeba go wykluczać. Należy pamiętać, że nie ma ustalonych wytycznych, jaki rodzaj Tantum Verde można brać w ciąży – wszystko zależy od konkretnej pacjentki i zawsze przede wszystkim  należy zaufać lekarzowi lub farmaceucie.

tantum verde w ciazy

Kiedy stosować Tantum Verde w trakcie ciąży?

Wskazaniem do zastosowania Tantum Verde w ciąży jest ból gardła, czyli stan zapalny jamy ustnej i leczenie jego objawów. Do takich należą: zakażenia bakteryjne i wirusowe, stomatologiczne zabiegi chirurgiczne, intubacja, zapalenie błon śluzowych, czy radioterapia. Warto mieć na uwadze, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku wypróbować domowe sposoby na ból gardła, które zawsze są mniej inwazyjne niż preparaty z apteki.

Tantum Verde w 1, 2 i 3 trymestrze ciąży

Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania Tantum Verde w żadnym trymestrze ciąży. Po konsultacji z lekarzem prowadzącym można bez obaw poddać się kuracji wyżej wymienionym lekiem.

Tantum Verde w ciąży – dawkowanie. Jaka ilość dziennie?

Przed użyciem Tantum Verde w ciąży warto dokładnie zapoznać się z dołączoną ulotką, w celu upewnienia się, że na pewno nic nie zagraża zdrowiu przyszłej matki. Jeśli po konsultacji z lekarzem potwierdzi się, że zastosowanie wyżej wymienionego preparatu jest bezpieczne dla ciężarnej, wtedy można przystąpić do stosowania leku. Jaki jest więc sposób dawkowania?

Przeczytaj również  Ile kosztują dobre implanty zębów?

Tantum Verde do płukania gardła w ciąży jest chyba najbezpieczniejszą z opcji, ponieważ stosowany jest miejscowo – przez 20-30 sekund, 2-3 razy na dobę należy płukać gardło mniej więcej 15 ml roztworu stężonego lub rozcieńczonego z niewielką ilością wody. Tantum Verde spray w ciąży również jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ może być stosowany zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Dlatego też przyszła mama może bez obaw stosować wyżej wymieniony preparat – zalecane dawkowanie to 2-6 razy na dobę po 2-4 dawki. W przypadku, kiedy ciężarna nie ma możliwości przygotowania roztworu do płukania gardła warto wziąć pod uwagę Tantum Verde do ssania w ciąży, ponieważ jest to najwygodniejsza z opcji. Pastylki nie są zbyt duże, więc można bez problemu wrzucić je do torebki albo nawet do kieszeni. Należy jednak pamiętać, żeby wszelkie wątpliwości przed zastosowaniem leku skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

ciezarna bierze tantum verde

Przeciwwskazania do stosowania Tantum Verde w ciąży

Lek Tantum Verde uznawany jest za bezpieczny, jednak jak każdy preparat zawierający substancje czynne ma konkretne przeciwwskazania do stosowania. Nie należy stosować Tantum Verde w aerozolu w ciąży, jeśli pacjentka ma uczulenie na benzydaminę albo którykolwiek z pozostałych składników tego preparatu, ponieważ może on się przyczyniać do niepożądanych skutków ubocznych, które są niebezpieczne dla przyszłej mamy.

Przed rozpoczęciem stosowania Tantum Verde w ciąży należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Długotrwałe stosowanie wyżej wspomnianego leku może spowodować reakcję alergiczną. W takim przypadku należy jak najszybciej odstawić lek i udać się do lekarza, który podejmie odpowiednie kroki. Jeśli ciężarna zamierza zdecydować się na zażywanie Tantum Verde w ciąży należy poinformować lekarza o innych zażywanych lekach, żeby móc wykluczyć negatywne oddziaływanie na siebie substancji aktywnych.

Nie tylko ciąża jednak wymaga uzgodnienia stosowania Tantum Verde z lekarzem. Jeśli pacjentka wciąż karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, również zaleca się uzgodnienie z lekarzem zażywania wyżej wymienionego leku, jak i każdego innego leku ze względu na bezpieczeństwo przyszłej mamy.