Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Zachodzi wtedy multum zmian w organizmie, a dbanie o zdrowie własne i maleństwa wiąże się z różnymi ograniczeniami. Sprawdź, jak zadbać o skórę twarzy w czasie ciąży w sposób bezpieczny i kompleksowy.
Kremy do twarzy w ciąży – co wybrać?
W trakcie ciąży warto wybierać kosmetyki bezpieczne dla skóry. Możesz w tym czasie nieco inaczej reagować na niektóre składniki. Postaw zatem na produkty, które opierają się na naturalnych olejach. Warto szukać wyrobów z pantenolem, alantoiną, gliceryną i ekstraktami roślinnymi. Jeśli chcesz zadbać o swoją wrażliwą skórę, warto wcześniej sprawdzić, jakie opinie mają kremy do twarzy na KWC by wizaz.pl.
Nie wiesz, na jakie kosmetyki postawić w trakcie ciąży? Przede wszystkim postaw na proste składy. Dobrym przykładem będzie lekki krem nagietkowy Sylveco. Świetnie poradzi sobie z regeneracją zmęczonej skóry twarzy. Zawiera w sobie masło shea, które stosuje się jako naturalny filtr, chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB. Ponadto pojawiają się tutaj różne oleje roślinne, takie jak jojoba, arganowy czy sojowy. Nie brakuje również delikatnych ekstraktów z kory brzozy czy aloesu. Wszystkie te elementy otaczają skórę twarzy lekką powłoką, która nawilża i odżywia przez cały dzień.
Wiele kobiet w ciąży ceni sobie kosmetyki do twarzy od firmy Ziaja. Znajdziesz wśród nich przede wszystkim produkty o lekkiej i bezpiecznej konsystencji. Przykładowo możesz wypróbować krem do twarzy z kozim mlekiem. To ultra lekka konsystencja, która ma intensywnie nawilżać i pobudzać komórki skóry. Ponadto zawiera SPF 15, więc tworzy delikatny film, który jest barierą przed oddziaływaniem promieniowania UVA i UVB.
Czego nie może zabraknąć w codziennej pielęgnacji?
Podstawą przy wyborze idealnego kremu do twarzy w ciąży jest jego skład. Warto zatem szukać kosmetyków, które zawierają w sobie substancje pochodzenia roślinnego. Pożądane będą ekstrakty z zielonej herbaty czy z dzikiej róży. Nie tylko rozświetlają skórę, ale także działają bakteriobójczo i redukują niedoskonałości. Masło shea i masło kakaowe natłuszczą i uelastycznią tkanki, co da efekt delikatnego wygładzenia.
W ciąży cenne są oczywiście witaminy, zarówno w formie doustnej, jak i aplikowanej na zewnątrz. W szczególności skup się na produktach, które mają w sobie witaminę C i E. Ta pierwsza ma właściwości anti-aging czy antyoksydacyjne. Pięknie rozświetla skórę oraz eliminuje działanie wolnych rodników. Ta druga natomiast określana jest jako “witamina młodości”. Odżywia i regeneruje tkanki, zapobiegając starzeniu. Nie zapomnij także o uwzględnieniu w koszyku kremu z witaminą B5, która łagodzi podrażnienia.
W ciąży powinnaś zadbać nie tylko o odpowiednie nawilżenie cerę. Niezwykle ważna okazuje się ochrona przed promieniami słonecznymi – nie tylko latem! Sięgając po kremy z filtrem SPF, chronisz swoją skórę przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV i dzięki temu spowalniasz fotostarzenie się cery. Kremy tego typu powinny być nakładane codziennie, kilka razy dziennie.
Czego unikać w kosmetykach do twarzy w ciąży?
Już wiesz, że skład to kluczowy czynnik, który wpływa na funkcjonalność kremu do twarzy w czasie ciąży. Powinnaś szukać kosmetyków wypełnionych naturalnymi olejami i ekstraktami, jednak nie jest to takie proste, jakie mogłoby się wydawać. Istnieje kilka substancji mogących negatywnie wpływać na matkę lub płód, mimo że są obecne w przyrodzie.
Szczególną uwagę należy zwrócić na obecność pochodnych witaminy A, czyli retinoidów. Do tego grona zalicza się między innymi:
- retinol;
- palmitynian retinolu;
- retinaldehyd.
Pojawiają się one często w produktach do skóry problematycznej, trądzikowej czy dojrzałej. Warto również na nie uważać przy maseczkach złuszczających czy przeciwzmarszczkowych.
Kwasy w kosmetykach – tego unikaj w ciąży
Inną grupą, którą należy wyeliminować w pielęgnacji twarzy w trakcie ciąży, są kwasy. Obecnie możesz znaleźć wiele kosmetyków z nimi w składzie ze względu na krążące trendy. Przede wszystkim niewskazane jest stosowanie kremów zawierających:
- kwas salicylowy;
- kwas azelainowy;
- kwas migdałowy;
- kwas glikolowy;
- kwas trójchlorooctowy.
Kwasy w niewielkich ilościach nie muszą być zagrożeniem dla ciąży, jednak mogą wywołać niepożądane reakcje alergiczne. Wyjątkiem jest kwas salicylowy, który należy zupełnie wyeliminować z otoczenia na ten czas. Szukaj zatem kosmetyków o delikatnym działaniu, przeznaczonych do skóry wrażliwej.
Artykuł sponsorowany.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!