Acard (kwas acetylosalicylowy) w ciąży – czy można go brać?

pigulka acard w ciazy

Kwas acetylosalicylowy, potocznie zwany aspiryną, to popularna substancja o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i, jeśli jest stosowany regularnie przez dłuższy czas, przeciwzakrzepowym. Jest składnikiem wielu leków, jednym z nich jest Acard. Ze względu na swoje działanie przeciwzakrzepowe lek ten jest często stosowany u ciężarnych. Jednak jak każdy inny lek Acard w ciąży powinien być przyjmowany tylko wtedy, kiedy zaleci to lekarz prowadzący. Jakie są przeciwwskazania i po co się go stosuje? W którym tygodniu ciąży odstawić Acard?

Czy Acard w ciąży jest bezpieczny?

Acard w ciąży zwykle przyjmowany jest od około jedenastego tygodnia ciąży do około trzydziestego siódmego lub trzydziestego ósmego tygodnia ciąży. Ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale co najważniejsze, Acard w ciąży ma za zadanie zmniejszenie ryzyka stanu przedrzucawkowego, który występuje u kobiet po 20 tygodniu ciąży i jest ściśle związany z takimi objawami jak: ból głowy, zaburzenia widzenia, trudności z oddychaniem, rzadsze oddawanie moczu, nagły przyrost masy ciała, opuchlizna twarzy i rąk, nudności i wymioty, ból w nadbrzuszu lub w barku. Niektóre z tych objawów są też objawami typowymi dla ciąży, dlatego czasem ciężko jest stwierdzić, czy mamy do czynienia ze stanem przedrzucawkowym.

Wiadomo już, że kwas acetylosalicylowy jest bezpieczny dla ciężarnej, ale czy na pewno jest bezpieczny dla nienarodzonego dziecka? Acard w czasie ciąży nie jest zalecany u wszystkich przyszłych mam, ponieważ długotrwałe przyjmowanie tego leku może skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak: wady serca u płodu, rozszczep podniebienia, a także może być przyczyną zmniejszonej wagi urodzeniowej u noworodka.

Przeczytaj również  Astma - jakie są jej przyczyny? Jak rozpoznać i leczyć astmę oskrzelową?

acard

Acard w ciąży – co daje i po co się go stosuje?

Acard w ciąży stosowany regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza często może skutecznie uporać się z problemem z zajściem w ciążę. Kwas acetylosalicylowy w wielu przypadkach zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu oraz poronienia.

Zalety stosowania Acardu

Pozytywne właściwości kwasu acetylosalicylowego znane są już od dawna. Do takich należą:

  • profilaktyka udaru mózgu
  • profilaktyka nowotworowa
  • leczenie stanów zapalnych stawów
  • profilaktyka zawałów
  • leczenie choroby wieńcowej i miażdżycy
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego

Czy Acard ułatwi zajście w ciążę?

Wiele kobiet starających się o dziecko jest w stanie wiele poświęcić, aby spełnić swoje marzenie o byciu matką. Często zdesperowane sięgają po radykalne środki, które nie zawsze okazują się być skuteczne, a czasami mogą być nawet niebezpieczne. Każda kobieta, która chce zostać mamą, na pewno niepokoi się, jeśli po kilku bądź kilkunastu próbach nadal nie pojawiają się dwie kreski na teście ciążowym. Jednak niekoniecznie powinien być to powód do zmartwień. Przy dzisiejszej wiedzy medycznej zajście w ciążę nie powinno sprawiać większych problemów, pod warunkiem, że nie mamy do czynienia z bezpłodnością. Lekarze często zalecają acard przed zajściem w ciążę, żeby zwiększyć szansę zapłodnienia. Czy lek ten pomaga też w podtrzymaniu ciąży?

Acard na podtrzymanie ciąży

Stosowanie tabletek acard przed ciążą może hamować owulację, choć nie jest to reguła. U części kobiet starających się o dziecko stosowanie wyżej wymienionego leku ma szansę ułatwić poczęcie i podtrzymanie ciąży pod warunkiem, że są wskazania, żeby go stosować. Nieprawidłowe dawkowanie i brak konsultacji z lekarzem może przynieść odwrotne skutki od zamierzonego. Z kolei nieprawidłowe stosowanie leku już po zajściu w ciążę może zaszkodzić nienarodzonemu jeszcze dziecku.

kobiete w ciazy bierze acard

Acard w ciąży do którego tygodnia ciąży – kiedy odstawić?

Akard na podtrzymanie ciąży jest jednym ze skuteczniejszych sposobów, ale nie każda przyszła mama wie, że należy go odstawić co najmniej 2-3 tygodnie przed porodem. Dlatego zaleca się, by stosować ten lek maksymalnie do trzydziestego siódmego tygodnia ciąży. Bezpieczna dawka, jaka może być przyjmowana przez ciężarną to 75 mg na dobę.

Przeczytaj również  Melatonina w ciąży - czy jest bezpieczna? Dawkowanie i zalecenia

Acard a karmienie piersią

Właściwie nie ma przeciwwskazań do stosowania Acardu przez kobiety karmiące piersią, ponieważ kwas acetylosalicylowy w niewielkiej ilości dociera do kobiecego mleka, a ilość ta nie zagraża bezpieczeństwu noworodka. Jeśli więc nie jest wymagana długotrwała terapia i przyjmowanie dużych dawek leku, zaprzestanie karmienia piersią nie będzie konieczne. Wielkości przyjmowanych dawek wyżej wspomnianego leku zaleca się jednak skonsultować z lekarzem.

Acard w ciąży po poronieniu

Acard często podawany jest kobietom z nawracającymi poronieniami. Lek ten wpływa na zmniejszenie krzepliwości krwi, a jego działanie przekłada się jeszcze na około siedem dni po jego odstawieniu. Kwas acetylosalicylowy może okazać się skuteczny, jeśli chodzi o podtrzymanie ciąży i zmniejszenie ryzyka poronień. Jednak nie należy stosować go bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Acard w ciąży a plamienie

Nie jest wykluczone, że stosowanie kwasu acetylosalicylowego podczas ciąży, może powodować plamienie. Istnieje jednak możliwość, że objaw ten jest wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Niemniej jednak warto udać się na konsultację do ginekologa, gdyż bezpieczeństwo przyszłej mamy i jej dziecka jest w tym wypadku najważniejsze.

acard w ciazy

Acard w ciąży – skutki uboczne przyjmowania i odstawienia

Kwas acetylosalicylowy w ciąży jak każdy inny lek może nieść za sobą szereg skutków ubocznych. Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą:

  • bóle brzucha
  • niestrawność
  • nudności
  • zaburzenia pracy wątroby
  • stany zapalne jelit
  • zgaga
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Rzadziej występujące skutki uboczne to:

  • zaburzenie pracy nerek
  • wstrząs anafilaktyczny
  • krwawienie z przewodu pokarmowego

Przeciwwskazania do stosowania Acardu w ciąży

Wiele się słyszy o korzyściach ze stosowania Acardu w okresie ciąży, ale czy zawsze można go bezpiecznie przyjmować? Jakie są przeciwwskazania do stosowania Acardu w ciąży? Co najważniejsze każda ciężarna powinna omówić stosowanie Acardu z lekarzem prowadzącym, ponieważ niewłaściwie dobrane leki mogą zagrażać bezpieczeństwu nienarodzonego dziecka. Jeśli nie ma więc przeszkód, żeby rozpocząć suplementację, warto znać kilka podstawowych informacji dotyczących stosowania Acardu u ciężarnych. Przede wszystkim lek ten nie powinien być stosowany w dwóch pierwszych trymestrach ciąży, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że zwiększy on ryzyko wystąpienia wad wrodzonych serca lub wytrzewień u dziecka. W trzecim trymestrze ciąży zażywanie Acardu będzie bezpieczniejsze, zaleca się jednak, aby przyszła mama skonsultowała z lekarzem stosowanie tego leku, żeby móc wykluczyć możliwe ryzyko powikłań. Acard w ciąży nie powinien być też stosowany w przypadku uczulenia na kwas acetylosalicylowy. Inne przeciwwskazania to na przykład: zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność wątroby lub nerek, choroba wrzodowa żołądka lub nerek, czy też stosowanie metotreksatu.