Popularne wapno to potoczna nazwa suplementów zawierających wapń. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy stan odmienny to odpowiedni moment na sięganie po tego typu środki. Wapń, czyli calcium w ciąży często kobiety stosują na własną rękę, bez wcześniejszych badań, czy jakiejkolwiek konsultacji z lekarzem. Czy takie zachowanie jest bezpieczne? Wprawdzie wapń jest pierwiastkiem niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, jednak należy pamiętać o tym, że w nadmiarze wszystko może okazać się szkodliwe. Czy w takim razie należy stosować wapno w ciąży, czy lepiej go unikać?
Czy można pić wapno w ciąży?
Wapno, a właściwie calcium w ciąży to jeden z najczęściej stosowanych suplementów. Czy słuszne jest to, że kobiety często bezrefleksyjnie sięgają po wapno w ciąży w obawie przed niedoborami tego pierwiastka? Po co w ogóle stosuje się wapń?
Picie wapna w ciąży jest bezpieczne i ma sens tylko wtedy, gdy u przyszłej mamy stwierdzono niedobory tego pierwiastka. Bez wyraźnych wskazań, nie należy stosować żadnego suplementu na własną rękę. Nawet niektóre witaminy, czy bardzo ważne pierwiastki stosowane w nadmiarze mogą prowadzić do różnego rodzaju skutków ubocznych. Kobieta, która chce zadbać o to, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wapń, powinna najpierw zainteresować się swoją dietą, zanim sięgnie po wapno w ciąży. Wszelkie witaminy, minerały, czy pierwiastki najlepiej przyjmować z żywności, a po suplementy sięgać tylko w przypadku wyraźnych niedoborów.
Zapotrzebowanie kobiet w ciąży na wapń
Wiele kobiet myśli, że z chwilą zajścia w ciążę zapotrzebowanie na niektóre witaminy, minerały, czy pierwiastki drastycznie wzrasta. Między innymi z tego powodu tak popularne jest sięganie po calcium w ciąży. Czy picie wapna w ciąży naprawdę jest koniecznie, by płód mógł rozwijać się prawidłowo?
Wapń, czyli potocznie wapno dla kobiet w ciąży jest niezbędne do zachowania pełnego zdrowia. Wapno w ciąży ma też duże znaczenie dla rozwoju płodu. Warto jednak pamiętać o tym, że zapotrzebowanie na wapń nie wzrasta wraz z momentem zajścia w ciążę. Stan odmienny nie jest powodem do zwiększonej suplementacji tego pierwiastka. Po wapno w tabletkach lub wapno rozpuszczalne w ciąży należy sięgać tylko przy stwierdzonych niedoborach.
Jakie wapno można brać w ciąży?
Calcium w ciąży suplementowa należy wtedy, gdy badania wykażą niedobory tego pierwiastka w organizmie. Dlaczego jest to tak ważne? Wszelkie niedobory w stanie odmiennym są bardzo niebezpieczne, ponieważ zagrożone jest nie tylko zdrowie matki, ale też prawidłowy rozwój płodu. Jakie wapno w ciąży będzie najlepszym wyborem?
W przypadku, gdy konieczne jest sięgnięcie po calcium w ciąży, warto poszukać suplementu odpowiedniego dla przyszłych mam. Najlepiej, by nie miał on zbyt wielu zbędnych dodatków. W wyborze suplementu powinien pomóc lekarz lub farmaceuta. Popularne wśród kobiet jest zazwyczaj wapno musujące w ciąży. Niekiedy wapno w tej formie zawiera jednak barwniki lub dodatek cukru. W poszukiwaniu suplementu w najczystszej formie warto sięgnąć po wapno w tabletkach w ciąży, jednak tu również należy skontrolować skład leku lub zapytać o radę farmaceuty.
Kiedy warto brać wapno?
Kiedy jest odpowiedni moment, by sięgnąć po wapno w ciąży? Suplementy z wapniem należy stosować wyłącznie w przypadku niedoborów tego pierwiastka w organizmie. O stosowaniu jakichkolwiek suplementów w ciąży nie należy stosować samodzielnie. W stanie odmiennym wszystko, co zażywamy, ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też na rozwój dziecka. Przed przystąpieniem do zażywania określonych witamin, czy pierwiastków należy poradzić się lekarza.
Wapno na wysypkę i swędzenie skóry w ciąży
Przyszłe mamy często sięgają po wapno w ciąży na alergię. Czy ta praktyka ma jakiś sens i czy istnieją badania potwierdzające, że wapno w ciąży na uczulenie faktycznie działa? Wapń pozytywnie wpływa nie tylko na kości i zęby. Pierwiastek ten ma również wiele innych właściwości. Wapń uszczelnia śródbłonek naczyń krwionośnych. To właśnie dzięki temu pierwiastek może łagodzić objawy uczulenia. Czy w takim razie wolno stosować wapno na wysypkę w ciąży i czy nie zagraża to w żaden sposób zdrowiu matki lub dziecka?
Wapno na uczulenie i alergię w ciąży
Wapno w ciąży na alergię może być zastosowane jednorazowo, jeśli faktycznie kobieta odczuwa wówczas ulgę. Należy jednak pamiętać, że wapń nie jest lekiem na uczulenia. W przypadku silnej reakcji alergicznej należy skonsultować się z lekarzem, zamiast leczyć samodzielnie. Warto też pamiętać, że nie każda wysypka jest reakcją na alergen, czasami powody wystąpienia zmian skórnych mogą być zupełnie inne, na przykład niektóre choroby zakaźne. Właśnie dlatego samodzielne leczenie alergii za pomocą środków, takich jak wapno nie jest dobrym pomysłem.
Wapno w ciąży na przeziębienie
Przyszłe mamy podczas przeziębień szukają różnych, naturalnych sposobów na to, by złagodzić objawy choroby. Popularną praktyką u niektórych kobiet jest sięganie po wapno w ciąży na przeziębienie. Czy pierwiastek ten faktycznie może leczyć tego typu choroby?
Podczas ciąży warto stosować naturalne metody leczenia przeziębień. Po apteczne środki należy sięgać tylko wtedy, gdy objawy choroby nie ustępują, a nawet ulegają zaostrzeniu. Nie ma jednak żadnych badań, które wskazywałyby na to, że wapno na przeziębienie w ciąży jest skuteczne. Wśród domowych sposobów łagodzenia objawów przeziębienia, czy grypy wymienia się środki, takie jak witamina C, sok z malin, czy inne zioła lub napary, które działają rozgrzewająco i napotnie oraz są bezpieczne dla przyszłych mam.
Wapno z kwercetyną w ciąży – czy jest bezpieczne?
Często spotykane są suplementy łączące w sobie wapno i kwercetynę. Ten aromatyczny związek roślinny ma dobroczynne działanie na organizm, wpływa między innymi na obniżenie ciśnienia, wzmacnia też naczynia krwionośne. Czy kwercetyna w ciąży jest jednak bezpieczna dla płodu? Co na ten temat mówią badania?
Wapno z kwercetyną w ciąży nie stwarza żadnego zagrożenia dla rozwoju płodu. Nie ma żadnych badań, które wskazywałyby na szkodliwość kwercetyny. Nadal jednak nie należy zaczynać suplementacji takimi środkami, jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań.
Wapno w ciąży – dawkowanie. Ile można go brać?
Jak wygląda prawidłowe dawkowanie suplementów z wapniem w ciąży? W momencie, gdy lekarz zaleci suplementację wapnia, należy wybrać bezpieczny dla ciężarnej środek i stosować go zgodnie z informacjami na ulotce. Poszczególne suplementy dostępne w aptekach mogą mieć różne zalecenia odnośnie dawkowania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Skutki uboczne nadmiaru lub niedoboru wapna w ciąży
Zarówno braki wapnia w organizmie, jak i jego nadmiar mogą doprowadzić do pojawienia się niebezpiecznych skutków ubocznych. Niedobory zazwyczaj prowadzą do zwiększonej łamliwości kości i zębów. Nadmiar jednak jest równie niebezpieczny, szczególnie dla ciężarnych, ponieważ może zaostrzać dolegliwości typowe dla stanu odmiennego, takie jak zaparcia, czy nudności.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!