Espumisan w ciąży – czy można go stosować na wzdęcia?

kobieta bierze espumisan w ciazy

Wzdęcia to jedna z najczęstszych dolegliwości ciążowych, która bywa przyczyną ogromnego dyskomfortu. Wzdęty brzuch po posiłku, poczucie nadmiernej pełności sprawiają, że chętnie sięgamy po środki, które mogą przynieść ulgę. Niestety nie wszystkie apteczne leki są dozwolone dla ciężarnych. Czy przyszłe mamy powinny sięgać po Espumisan w ciąży, czy też szukać innego sposobu na wzdęcia?

Espumisan – co to jest?

Popularny środek na wzdęcia, jakim jest Espumisan należy do środków, które nabyć można bez recepty. To, że jest łatwo dostępny, nie oznacza jednak, że można go nadużywać, czy też stosować niezgodnie z zaleceniami. Każdy lek stosowany niewłaściwie może zaszkodzić zdrowiu. Przed sięgnięciem po Espumisan należy uważnie przeczytać dołączoną do opakowania ulotkę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Substancją aktywną w leku Espumisan jest simetikon. To właśnie ten czynnik sprawia, że Espumisan należy do bezpiecznych środków. Simetikon nie wchodzi w żadne reakcje w organizmie, ponadto nie jest przez niego w żaden sposób wchłaniany. Po tym, jak simetikon przejdzie przez jelita, po drodze rozbijając pęcherzyki gazów i wspomagając ich usuwanie, zostaje on wydalony z organizmu.

Czy w takim razie Espumisan w ciąży może być stosowany bez żadnych obaw? Skąd w ogóle biorą się wzdęcia i czy da się im zapobiec, bez konieczności sięgania po apteczne leki?

espumisan max

Przyczyny wzdęć w ciąży – jakie są?

Najbardziej prozaiczną przyczyną powstawania wzdęć jest niewłaściwy sposób spożywania posiłków, czy picia napojów. Jedzenie i picie w pośpiechu może powodować nadmierne połykanie powietrza, co przyczynia się do produkcji gazów przez jelita. Czasami wzdęcia pojawiają się też po wypiciu dużej ilości napojów gazowanych, wówczas zazwyczaj towarzyszy im uporczywe burczenie i inne dźwięki pochodzące z jelit.

Przeczytaj również  Niespokojny sen niemowlaka - co oznacza rzucanie się w łóżeczku i nerwowe ruchy?

Drugą, popularną przyczyną wzdęć u ciężarnych i nie tylko, jest niewłaściwa dieta. Jedzenie produktów ciężkostrawnych, które zalegają w jelitach, sprzyja nadmiernej produkcji gazów. Do takiej żywności zaliczyć można również warzywa, głównie rośliny strączkowe oraz kapustne. Groch, czy fasola mogą być częścią naszej diety, jednak w przypadku problemów z gazami lepiej sobie odpuścić, by nie zaostrzać dolegliwości.

Kolejna przyczyna również ma związek z żywnością, jednak tym razem dotyczy produktów, które mogłyby podrażniać jelita oraz tych, na które możemy mieć nietolerancję. Żywność zawierająca gluten, czy laktozę często powoduje biegunki, gazy oraz wzdęcia. W przypadku, gdy problemy te nawracają i ciężko się ich pozbyć, warto sprawdzić, czy nie mamy nietolerancji pokarmowych.

Na wzdęcia częściej narażone są właśnie kobiety w ciąży. Powód tego jest bardzo prosty, powiększająca się macica coraz bardziej naciska na jelita, sprawiając, że odprowadzanie gazów jest trudniejsze. Ponadto nacisk na jelita bywa też przyczyną wolniejszego trawienia oraz zaparć. Nagromadzone w jelitach treści powodują, że gazy nie mają drogi ujścia, co powoduje wzdęcia, duży dyskomfort, a nawet ból brzucha.

W przypadku, gdy wzdęcia powodują naprawdę duży ból, a przy tym, nie ustępują mimo zażywania leków dozwolonych dla ciężarnych, należy udać się do lekarza. Zazwyczaj przyszłe mamy, chcąc poczuć natychmiastową ulgę, sięgają po łatwo dostępne środki, takie jak Espumisan max w ciąży, czy lek ten jest bezpieczny dla płodu?

Czy można brać Espumisan na wzdęcia w ciąży?

Espumisan w ciąży nie jest zakazany, wręcz przeciwnie, należy on do całkowicie bezpiecznych środków. Stosowany zgodnie z zaleceniami na ulotce z pewnością nie zaszkodzi przyszłej mamie, nie będzie miał też negatywnego wpływu na płód. Warto jednak pamiętać, że środki, takie jak Espumisan easy w ciąży bierze się tylko w przypadkach, gdy jest to naprawdę konieczne. Żadnych leków z apteki nie należy nadużywać, ponadto znając przyczynę wzdęć, nie warto powielać zachowań, które doprowadzają do wzdęć. Jeśli wiemy, że mamy nietolerancję laktozy i to ona powoduje gazy, należy odstawić produkty z laktozą. Warto też wiedzieć, że lek jest bezpieczny na każdym etapie ciąży, nawet jej w pierwszych tygodniach. Espumisan w 1 trymestrze ciąży nie zwiększa ryzyka poronienia.

Przeczytaj również  Astygmatyzm a ciąża - jakie są zagrożenia?

kobieta w ciazy przyjmuje espumisan

Wskazania do zastosowania Espumisanu w ciąży

Kiedy należy sięgać po Espumisan w ciąży? Lek powinien być stosowany tylko i wyłącznie w przypadku problemów z nadmiarem gazów oraz wzdęciami. Espumisan nie jest środkiem na biegunki, czy zaparcia. Nie powinno się go też stosować w przypadku bólu brzucha, kiedy nie znamy jego przyczyny.

Espumisan w ciąży – dawkowanie

Espumisan w ciąży należy dawkować zgodnie z zaleceniami na ulotce. Wprawdzie lek należy do bezpiecznych środków, jednak nie ma potrzeby brania większych ilości dawek, niż jest zalecane. Wzięcie większej dawki nie sprawi, że ból i dyskomfort zniknie. Skoro dawkowanie zgodnie z zaleceniami nie pomaga, to znaczy, że problem jest o wiele poważniejszy i trzeba poszukać innych rozwiązań oraz przy najbliższej okazji skonsultować z lekarzem.

Espumisan w ciąży – opinie – czy faktycznie pomaga?

Espumisan jest jednych z najskuteczniejszych środków na wzdęcia. Według wielu badań również jednym z najbezpieczniejszych. Nie wywołuje on groźnych dla zdrowia efektów ubocznych, a przy tym naprawdę działa. Stosowany zgodnie z zaleceniami przynosi natychmiastową ulgę przy bólach brzucha wywołanych wzdęciami i nagromadzeniem gazów. Espumisan nie jest jednak środkiem przeciwbólowym, z pewnością nie zadziała on wtedy, gdy ból brzucha wywołany jest czynnikiem innym niż gazy. W momencie, gdy ciężarna nie jest pewna, co jest źródłem bólu, powinna udać się do lekarza, ponieważ ból brzucha w ciąży może być niebezpieczny.

Alternatywy dla Espumisanu – co jeszcze można brać na wzdęcia w ciąży?

Bardzo dobrą alternatywą dla Espumisanu są różnego typu ziołowe herbatki. Warto je stosować, ponieważ są one bezpieczne i nie zagrażają ciąży. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest napar z kopru włoskiego. Warto popijać też rumianek, jeśli chodzi o środki z apteki, to dozwolone są te, których substancją czynną jest symetykon.