Kaszel to objaw, który towarzyszy zazwyczaj przeziębieniu lub infekcji wirusowej. Nie należy go lekceważyć, jednak nie jest też zbyt dużym powodem do niepokoju, wszystko zależy od tego, jak długo się utrzymuje. Kiedy wszystkie objawy przeziębienia ustąpiły, a kaszel nadal towarzyszy maluchowi, należy udać się do specjalisty, by sprawdzić, jaka jest przyczyna. Z lekarzem warto skonsultować się również wtedy, gdy kaszel pojawia się nagle, bez innych objawów przeziębienia oraz trwa dłużej niż trzy miesiące. Co zrobić, jeśli badanie nie wykaże nic konkretnego? Czym dokładnie jest długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych?
Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych – co to oznacza?
Co dokładnie oznacza pojęcie: długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych? Kaszel długotrwały to taki, który trwa ponad miesiąc. O kaszlu bez zmian osłuchowych można mówić wtedy, gdy specjalistyczne badanie wykaże brak zmian w obrębie dróg oddechowych. Przyczyn takiego kaszlu może być bardzo wiele, istnieje także dużo sposobów radzenia sobie z kaszlem. Zanim przystąpimy jednak do prób leczenia lub łagodzenia kaszlu, należy ustalić, czy jest on suchy, czy mokry oraz, co go powoduje.
Przewlekły kaszel u dziecka – jakie mogą być przyczyny?
Kaszel towarzyszy zazwyczaj przeziębieniu, grypie lub infekcjom dróg oddechowych. W momencie, kiedy kaszel trwa stanowczo zbyt długo, jest uciążliwy dla malucha, a badania nie wykazują nic konkretnego, prawdopodobnie jest to długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych. Skąd on się bierze?
Przyczyn może być wiele, wśród nich wyróżnić można zarówno najbardziej oczywiste, takie jak infekcja górnych dróg oddechowych, czy nietypowe w tym refluks żołądka. Jeśli kaszel nie ustępuje mimo stosowania różnego typu syropów, należy przeprowadzić szczegółową diagnostykę.
Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych można podzielić na trzy typy. Kaszel suchy, mokry oraz nocny. Niezależnie od typu kaszlu, zazwyczaj powodują go następujące czynniki.
- astma
- choroby zatok
- refluks żołądka
- częsty kontakt z dymem papierosowym
- różnego typu alergie
- zapalenie tchawicy
- zalegające w drogach oddechowych ciało obce
- problem z przerośniętym migdałem gardłowym
Kaszel mokry to ten, podczas którego maluch odkrztusza wydzielinę z płuc. Ten typ kaszlu zazwyczaj spowodowany jest infekcjami górnych dróg oddechowych, często dotyczą one zatok. Zapchane zatoki sprawiają, że wydzielina spływa do gardła, co wywołuje napady mokrego kaszlu, połączone z odkrztuszaniem. Przyczyną długotrwałego, mokrego kaszlu może być także niedoleczone zapalenie oskrzeli.
Co z kaszlem suchym? Ten rodzaj wywoływany jest głównie podrażnieniami dróg oddechowych oraz gardła. Zdarza się, że za taki typ kaszlu odpowiedzialni są palący rodzice. Narażanie dziecka na kontakt z dymem tytoniowym jest skrajnie nieodpowiedzialne. Jeśli któryś z rodziców pali, pod żadnym pozorem nie powinien robić tego w domu, nawet przy otwartym oknie. Bywa też, że przyczyną długotrwałego kaszlu suchego jest smog lub infekcja tchawicy. Najłatwiej rozpoznać suchy kaszel wywołany alergią. Temu rodzajowi kaszlu towarzyszą zazwyczaj inne objawy alergiczne, takie jak łzawienie oraz katar. Kiedy maluch miewa nagłe napady dręczącego kaszlu, połączonego ze świstem w płucach, może oznaczać to rozwijającą się astmę oskrzelową.
Co, jeśli kaszel pojawia się nocą i nie pozwala maluchowi się wyspać? Tutaj przyczyna może być bardzo nietypowa, a zarazem niepokojąca! Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych, pojawiający się w nocy często bywa spowodowany refluksem żołądka i przełyku. Kaszel mogą powodować cofające się do gardła kwaśne treści z żołądka.
Ile trwa przewlekły kaszel u dziecka?
Kiedy można zacząć mówić o kaszlu przewlekłym? Kaszel ostry, który jest wywołany przeziębieniem, grypą lub infekcją wirusową trwa zazwyczaj do trzech tygodni. Do ośmiu tygodni może trwać lekki kaszel utrzymujący się po zaleczeniu choroby. Zazwyczaj jest to po prostu pokasływanie, które nie powoduje zbyt dużego dyskomfortu u malucha. O kaszlu długotrwałym możemy mówić wtedy, gdy trwa on ponad osiem tygodni, jest uporczywy, towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny lub świszczący oddech. Wówczas, gdy badanie osłuchowe nie wykazuje żadnych zmian w obrębie dróg oddechowych, należy wykonać inne badania, między innymi pod kątem alergii oraz refluksu.
Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych – jak można go leczyć?
Sposoby leczenia takiego kaszlu różnią się, w zależności od jego typu. Przy kaszlu mokrym należy skupić się przede wszystkim na ułatwieniu usuwania wydzieliny z dróg oddechowych, w czym pomocny będzie między innymi syrop ślazowy oraz inhalacje. Kaszel suchy wymaga przede wszystkim łagodzenia podrażnień gardła i uśmierzania napadów. Warto sięgać po syrop z pędów sosny, miód oraz środki apteczne polecane przez lekarza. W sytuacji, gdy przyczyną kaszlu długotrwałego jest refluks żołądka, lub astma konieczne jest specjalistyczne leczenie. Przy podrażnieniach zaś wystarczy wyeliminować przyczynę, na przykład unikając powietrza skażonego smogiem oraz dymu papierosowego.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!