Astygmatyzm jest wadą wzroku, która dotyczy wielu osób. Wiele kobiet z tą przypadłością zastanawia się, jak ciąża wpłynie na stan ich widzenia. Powstało na ten temat wiele mitów, które skutecznie wprowadzają w błąd i przysparzają stresu. Dowiedz się, jak ciąża wpływa na astygmatyzm oraz czy można przeprowadzić leczenie astygmatyzmu metodą laserową w trakcie ciąży.
Na czym polega astygmatyzm?
Astygmatyzm to wada wzroku objawiająca się pogorszeniem ostrości widzenia, zamazywaniem obrazu, czy rozmyciem jego konturów. Bardzo często towarzyszą temu także bóle głowy oraz łzawienie, pieczenie i swędzenie oczu. Schorzenie to w większości przypadków dotyczy rogówki i odznacza się jej nieregularnością, która z kolei powoduje zakłócenie w obrazie odbieranym przez oko.
Astygmatyzm może występować jako wada wrodzona lub nabyta w konsekwencji urazu mechanicznego, bądź powikłania pozabiegowego. Jest on dość powszechny, ponieważ dotyka około 40% osób z dalekowzrocznością, czy krótkowzrocznością, ale jego korekcja jest bardzo łatwa. Polega na zastosowaniu specjalnych soczewek korekcyjnych lub cylindrycznych szkieł okularowych. Natomiast leczenie astygmatyzmu, które daje trwałe efekty to laserowa korekcja wzroku.
Czy ciąża stanowi zagrożenie dla osoby z astygmatyzmem?
Wiele kobiet w ciąży z wadą wzroku, taką jak dalekowzroczność, czy astygmatyzm obawia się, że podczas ciąży stan ich widzenia ulegnie pogorszeniu. Co prawda wpływ hormonów, zwłaszcza w II i III trymestrze, może spowodować zmianę w ostrości widzenia, aczkolwiek zmiana ta jest w znacznej większości odwracalna i po porodzie wraca do normy.
Astygmatyzm nie stanowi również przeszkody do przeprowadzenia porodu w naturalny sposób. To samo dotyczy kobiet, które przed zajściem w ciążę zdecydowały się na laserowe leczenie astygmatyzmu. Natomiast jeśli chodzi o przeprowadzenie tego zabiegu w trakcie ciąży, bądź karmienia piersią, to jest to niemożliwe.
Wszystkie wątpliwości związane z astygmatyzmem i ciążą należy jednak skonsultować ze specjalistą, a w razie potrzeby wykonać dodatkowe badania.
Na czym polega leczenie astygmatyzmu przy użyciu lasera?
Jednym z warunków, jakie trzeba spełnić przed wykonaniem zabiegu laserowej korekcji, jest stabilność wady wzroku. Z tego powodu nie może on zostać przeprowadzony u kobiet w ciąży, ani w trakcie karmienia piersią. Leczenie astygmatyzmu tą metodą można jednak zastosować po upływie przynajmniej trzech miesięcy po zakończeniu karmienia.
Astygmatyzm wiąże się z zaburzeniem prawidłowego widzenia, ale również innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mogą w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Trwałym rozwiązaniem tych problemów jest zabieg laserowej korekcji wzroku, który polega na wymodelowaniu rogówki za pomocą lasera. Ta metoda leczenia astygmatyzmu jest bezbolesna, szybka i bezpieczna. Warto się na nią zdecydować, ponieważ jest mało inwazyjna i charakteryzuje się wysoką skutecznością.
Kobiety w ciąży z astygmatyzmem nie powinny obawiać się, że ich stan przyczyni się do trwałego pogorszenia widzenia. Ponadto nie ma podstaw, które wykluczałyby przeprowadzenie naturalnego porodu w tym przypadku. O swoich niepewnościach najlepiej jednak porozmawiać ze specjalistą.